Peníze uložené v umění

Rubrika: Hospodaření

Když se kapitálové trhy propadají, investoři hledají bezpečnější alternativy pro uložení svých peněz. Jednou z nich je investice do umění.

Peníze uložené v umění

Investice do umění je alternativní dlouhodobou investicí. Většina investorů do umění ukládá své finance do obrazů nebo do plastik. Vhodná ale je i kresba, grafika, akvarel a jiné techniky, fotografie a další předměty.

Tyto investice mívají dobrou návratnost, pokud se kupuje kvalitní umění. Zvláště stará plátna známých mistrů. Jejich cena je sice vysoká, ale stabilně roste a investor tak peníze zřejmě nikdy neztratí.

Kde hledat radu

Do umění se dají investovat i menší částky v řádech několika tisíc korun, mnozí však investují i milióny. Při tak vysokých částkách je největším rizikem špatný odhad potenciálu konkrétního umělce nebo díla a samozřejmě padělky. Vyplatí se proto trpělivost, pečlivý výběr a také rada odborníka. K orientaci na trhu s uměním poslouží galerie, výstavy a aukce. Z aukčních katalogů zjistíte vývoj cen. Radu můžete hledat také u galeristů a odborníků z aukčních síní.

Čeští investoři

Češi se zajímají o umělecká díla především na stránkách bulvárního tisku, kde se dočítají o vysokých sumách, jež jsou soukromí sběratelé a investoři ochotni za díla umělců vydat. Není divu, že čeští umělci nebývají mezi laickou veřejností příliš známí a často jsou slavnější a oceňovanější spíše v zahraničí. Je ale třeba říci, že tržby českých aukčních domů i částky potřebné ke koupi nejzajímavějších obrazů rok od roku rostou. Zatímco před pár lety stačilo v Česku k nákupu deseti nejzajímavějších obrazů pár miliónů korun, na koupi deseti nejdražších obrazů vydražených v loňském roce byste potřebovali částku převyšující 100 miliónů korun. Prodává se také stále více milionových obrazů a děl nad sto tisíc korun. Prostě nákup uměleckých předmětů a starožitností jako alternativní investici objevili už i čeští investoři.

Rizika investic do umění

Nejdražším obrazem vydraženým ve světě je Číslo pět od Jacksona Pollocka

Jedním z největších rizik, kterým investor do umění čelí, je kupodivu investor sám, a to v případě, že se mu umělecký kousek zalíbí natolik, že se z investora stane sběratel. Ostatně investování do umění jde často se sběratelskou vášní ruku v ruce. Málokdy investor „chladně“ zvažuje investici do uměleckého díla pouze za účelem výnosu a s jasnou hlavou kalkuluje riziko a likviditu dané investice. Dost často jsou takové investice, obzvláště do hodnotnějších děl, spojeny s citovými pohnutkami.
Investice do umění také není investicí krátkodobou, protože na to, abyste na ní výrazně vydělali, si musíte několik let, někdy i desetiletí, počkat. Obecně se za nejkratší investiční horizont u investice do umění považuje pětileté období.

Zájem se mění

Proti investorovi může být také aktuální nálada trhu. Trh umění je nestálý a nikdy nelze dopředu předvídat, jakým směrem se právě obrátí. O vámi vlastněné dílo tak nemusí být právě zájem. Může být neprodejné, nebo nabízená cena je zcela mimo vaše očekávání. Pak se vyplatí počkat, až cena zas vzroste, než nevýhodně prodat. Ostatně podle statistik renomovaných světových aukčních síní vývoj cen vybraných uměleckých předmětů dlouhodobě překonává výnosy z prvotřídních akcií.
Ceny uměleckých děl může naopak vyhnat nahoru právě probíhající výstava určitého umělce a s ní spojený zvýšený zájem o něj a jeho dílo.

Nejdražší obrazy

Pozor na podvodníky

Odvrácenou stranou obchodu s uměním je fakt, že přitahuje také podvodníky a padělatele. Na trhu se tak dlouhodobě objevují falzifikáty slavných českých i zahraničních autorů, a i přesto, že se český obchod s uměním kultivuje, na padělky lze stále narazit. A co hůř, falzifikáty často doprovázejí také falešné posudky soudních znalců. Člověk neznalý prostředí se tak může snadno spálit a připravit se o nemalé peníze. Obzvláště opatrní buďte v případě nákupu v on-line aukcích či malých a neznámých galeriích.
Pokud tedy umění nerozumíte, a přesto si chcete na stěnu pověsit dílo známého mistra a jednou třeba i svou investici zhodnotit, nakupujte pouze v renomovaných galeriích nebo aukčních síních, kde je riziko nákupu falzifikátu minimální.

Investice do umění je alternativní dlouhodobou investicí

Větší jistota – vyšší náklady

S nákupem v renomované galerii či aukční síni jsou však spojeny nemalé náklady. Bezpečnost je vykoupena nemalou provizí ve výši několika procent z prodejní ceny uměleckého díla, a to jak v případě nákupu v galerii, tak v případě aukce.
V nejprestižnějších aukčních síních či galeriích můžete k ceně obrazu připlatit až pětinu jeho ceny. Provize zaplacené u hodnotných děl, jejichž prodejní ceny se pohybují v řádech miliónů, jsou „investicí” navíc, se kterou musí investor počítat.

To však není jediný náklad, který se promítne do konečné ceny. Další peníze stojí poplatky za poradenství, pojištění díla, prostředky vydané na udržování a ošetřování děl apod.
Na druhou stranu je investice do umění velice diskrétní. Na aukcích a v galeriích se dají umělecká díla nakupovat anonymně, a pokud se jimi nechlubíte sousedům, nikdo se o tom nedozví. Nemusíte se tak bát závisti sousedů a zřejmě ani zlodějů.

TEXT: JAROSLAV BARTOŠ
FOTO: PROFIMEDIA.CZ A ARCHIV

Peníze uložené v umění