Možnosti elektrického hoblíku

Rubrika: Dílna

Prachový sáček lze umístit po obou stranách přístroje Ryobi CPL 180 M

Hoblování prken i trámů, ale i vyřezávání drážek, zkosení hran či vytváření nejrůznějších dekorů. To vše dokážou ruční elektrické hoblíky.

Elektrické hoblíky pracují jinak, než tradiční ruční hoblíky, které ubírají dřevo ostřím nože při pohybu vpřed. Přístroje na elektrický pohon dřevo frézují párem nožů na rotujícím bubínku. Tento princip z nich dělá velmi praktický nástroj pro práci se dřevem, jehož možnosti využití jsou oproti klasickým hoblíkům mnohem širší.

Co všechno umějí

Elektrické hoblíky se liší šíří i hloubkou záběru. Zatímco šířka záběru je u elektrických hoblíků od 65 do 100 milimetrů a nejčastěji 82 milimetrů, hloubka záběru, neboli síla třísky, kterou hoblík ubere na jeden zátah, se pohybuje v rozmezí 0 až 2 milimetry. Některé modely však ubírají až dvojnásobek této hloubky.

Elektrické hoblíky lze využít i pro srážení hran, nebo vytváření falců, tedy žlábků a drážek. Určujícím kritériem pro výběr by vedle ceny měl být rovněž příkon a také například to, zda je přístroj vybaven integrovaným odsáváním prachu.

porovnání

Hoblíky na elektrický pohon dokážou pro jednodušší práce nahradit i některé mnohem větší a dražší typy nářadí pro truhlařinu. Hoblík upnutý do podstavce může posloužit jako stolní hoblovka, některé typy pak lze upnout do zařízení, které dokáže nahradit malou protahovačku nebo tloušťkovačku na lišty, užší prkna, hranoly a trámky.

Ceny běžných elektrických hoblíků v hobby řadách renomovaných výrobců se pohybují zhruba od dvou do pěti tisíc korun, cena neznačkových přístrojů v prodejních akcích začíná už kolem tisícovky.

Šířka záběru, tloušťka úběru

Do kategorie kompaktních přístrojů řadí výrobci hoblíky s šířkou záběru do 100 milimetrů. Pracují na principu řemenového převodu, tedy tak, že klínový, plochý nebo zubový řemen přenáší výkon motoru na hoblovací hlavu. Právě tyto hoblíky lze pomocí nejrůznějších přípravků, šroubů či truhlářských svorek proměnit na stacionární stroje a jejich stabilitě napomáhají i gumové podložky na podstavci. Kompaktní hoblíky najdou rozmanité využití i při srovnávání povrchů vnitřních dřevěných obkladů, odstraňování starých nátěrů, či vyrovnávání nerovností při opravách dřevěného oplocení.

Menší jednoruční kompaktní hoblíky o příkonu 600 až 800 W a hmotnosti kolem dvou a půl kilogramu mají šířku záběru 65 až 82 milimetrů. Tloušťku ubírané třísky lze nastavit od 0 do 3 milimetrů. Zvládnou i lícování, falcování, srážení hran i hlazení čel prken.

Hoblík je lehký, ale překvapivě výkonný

Výkonnější hoblíky o příkonu 900 W a hmotnosti od 3 do 3,5 kila pracují se šířkou záběru přibližně 100 milimetrů a ubírají až čtyři milimetry dřeva. Tloušťka úběru se obvykle nastavuje pootáčením předního držadla po desetině milimetru, což umožňuje i během práce měnit například velikost zkosení hran.

Velké profesionální tesařské hoblíky mají šířku záběru až 35 centimetrů, ovšem k práci s nimi je třeba dvou lidí. Tesařský hoblík musí zvládnout každodenní nasazení v profesionálních podmínkách. Pohání ho mnohem výkonnější motor, má kvalitnější ložiska hlavy nože a výkonnější odvádění pilin.

Většina kvalitních kompaktních, ale i tesařských hoblíků je již vybavena drážkou ve tvaru písmene V. Některé kompaktní tesařské hoblíky mají až tři různé hluboké drážky na různé šířky srážení.

Jak šetřit a brousit nože

Hoblovací nože z rychlořezné oceli nebo se slinutým karbidem se dodávají v párech a mají oboustranné rovné břity broušené pod úhlem 45°. Po otupení, které se pozná podle zvýšeného odporu proti přísuvu, poklesu otáček a přehřívání motorku, je nutné práci zastavit, nože uvolnit a podle návodu upevnit neopotřebeným ostřím vzhůru. Poškozený nůž (obvykle s vyštípnutým břitem po najetí na hřebík nebo vrut ve dřevu) se musí nahradit novým.

Doporučená maximální hloubka úběru je kolem tří milimetrů. Pokud je nastavena větší hloubka, hoblování není tak účinné a ztrácí se přesnost.

Ke zdobení povrchu dřeva jsou určeny rustikální nože různých provedení – na jemné a na hrubší drážky či na prohlubeniny zvané rustikální vlna.

Aby nelétaly třísky

Spodní pracovní deska hoblíku je vyrobena z tlakového hliníkového odlitku

Hoblíky jsou zpravidla vybaveny plynulou regulací otáček. Spínač se dá zablokovat aretačním tlačítkem v dosahu palce, aby se nemusel při hoblování stále držet prstem. U hoblíků s elektronickou regulací lze volit různé stupně otáček a dosáhnout tak pozvolného záběru do dřeva. To je důležité, aby nebylo třeba při práci tlumit rukama nárazy způsobené hoblíkem při prudkém rozběhu hlavy nože, tedy aby hoblík takzvaně nekopal.
Elektronika zajišťuje i ochranu proti přetížení a brzdění doběhu hoblovací hlavy. Většina hoblíků má odváděcí kanál, jehož klapkou lze nastavit směr výhozu třísek doleva či doprava. Na přírubu lze obvykle pomocí redukce připojit hadici vysavače nebo sběrný textilní vak. Práci usnadní i výsuvná odkládací patka, která stisknutím tlačítka vyskočí vzadu z hoblovací desky a chrání hob-lík i povrch opracovávaného kusu před poškozením při jeho krátkodobém odložení.

Vyzkoušeli jsme

Měli jsme možnost vyzkoušet, jak se pracuje s elektrickým hoblíkem Ryobi EPN 7582 N. Mezi jeho přednosti patří silný motor s příkonem 750 W, kvalitně zpracovaná spodní pracovní deska z tlakového hliníkového odlitku, integrovaný odsávací systém DustTech či možnost namontovat prachový sáček na levé i pravé straně přístroje. Sáček z kvalitního filtračního materiálu se dodává jako součást příslušenství. Mezi standardní funkce hoblíku patří pozvolný rozběh, oboustranný paralelní doraz, úběr třísky, nastavitelný do hloubky dvou milimetrů a tři drážky pro snadné srážení hran. V nabídce internetových obchodů začíná cena tohoto přístroje zhruba na 2 400 korunách.

Je třeba počítat s tím, že nabíjecí akumulátor není součástí příslušenství hoblíku

S hoblíkem se pracovalo velmi dobře, příslušenství v podobě přídavných lišt bylo možné snadno a intuitivně nainstalovat. Sáček na hobliny je ovšem malý a zaplní se velmi rychle, je proto vhodnější hoblovat raději v prostředí, kde odletující hobliny a třísky tolik nevadí.

Pracovali jsme rovněž s akumulátorovým hoblíkem Ryobi CPL 180 M. Zajímavý přístroj s pohonem na baterii (není součástí dodávky) má šíři záběru 50 milimetrů, hloubku úběru do 0,4 milimetru a hmotnost necelé dva kilogramy. Je vybaven přídavnou rukojetí pro lepší kontrolu ovládání. Prodává se za cenu zhruba od dvou tisíc korun. V praxi je překvapivě výkonný, rozhodně může pomoci v místech, kam není možné přivést elektrický proud, nebo kde by přívodní kabel překážel.

www.garland.cz

TEXT: RICHARD GURYČA, JAN TŮMA
FOTO: IVAN POLTAVEC

Možnosti elektrického hoblíku