Hliníkové těsnicí pásy

Rubrika: Krátké články, Stavíme a opravujeme

Místa, kde střecha navazuje na hraničící nebo prostupující stavební prvky, jako jsou komíny, vikýře nebo dělicí stěny, je nutné opravdu důkladně utěsnit, nejčastěji oplechováním. Tyto detaily totiž patří z pohledu možného zatékání k nejrizikovějším. Hliníkový připojovací pás Easy-Form® oplechování nahrazuje – mezi dvěma konstrukcemi vytvoří trvale pružný spoj, odolný vůči dešti, sněhu, mrazu, extrémně vysokým teplotám i UV záření. Díky mimořádné 60% roztažnosti v podélném směru je možné jeho dokonalé tvarování bez protržení. Z pěti barevných provedení těsnicího pásu si lze vybrat to, které nejlépe ladí s odstínem střešní krytiny.

 

 

Pás Easy-Form připojí střešní konstrukce novostaveb i rekonstrukcí na vyčnívající stavební díly, nejčastěji opěrné nebo protipožární dělicí stěny, vikýře nebo komíny, případně trubky odvětrání apod. Je určen pro šikmé střechy se sklonem >10°, na hladké i profilované střešní krytiny. Představuje alternativu klasického, značně pracného oplechování střešních detailů. Díky snadné aplikaci pomáhá pokrývačům ušetřit čas a majitelům rodinných domků realizovat připojení vlastními silami.

 

 

Vysoká odolnost proti extrémním teplotám (-20°C až +80°C), povětrnostním vlivům, stárnutí, ale i rezivění, je dána už kombinací materiálů: hliníku a celoplošné butylenové vrstvy. Pás s tloušťkou přibližně 1,2 mm disponuje zesilující vložkou z polyesteru. Akrylové barevné lakování na povrchu je odolné vůči povětrnostním vlivům a umožňuje výběr z pěti odstínů: cihlově červená, antracit, hnědá, šedá a černá.

 

 

Pro práci s těsnicím pásem Easy-Form stačí běžné nástroje, jako je pravítko, tužka a nůžky. Pás se vzhledem ke krepování snadno tvaruje a nabízí až 60% roztažnost. Materiál se tak dokonale přizpůsobí tvaru připojovaných dílů. Pájení nebo lepení lepidlem není nutné. Důležité však je, aby na jedné i druhé straně činil spoj konstrukce s pásem minimálně 100 mm. Podle tohoto pravidla si zákazník vybere také šířku připojovacího pásu: 250, 300 nebo 450 mm. Každá z rolí má délku 5 m.

 

 

Pro estetické zakončení detailu v místě okraje těsnicího pásu, např. na komíně, lze využít další příslušenství z nabídky HPI-CZ, konkrétně hliníkovou zakončovací lištu pro těsnicí pásy. Lišta se nejprve upevní na zeď komína a do ní se následně vlepí těsnicí pás, který pak střešní krytinu připojí obvyklým, výše uvedeným způsobem.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: HPI-CZ

 

Hliníkové těsnicí pásy