Desatero pro bezpečnou jízdu v zimě

Zima klade mnohem větší nároky na řidičské umění, technický stav automobilu i na jeho výbavu.  Nízké teploty, sníh, led a nedostatek světla jsou nejčastějšími překážkami, s nimiž se motoristé v zimě potýkají.

 

 

1. Majitelům automobilů se vznětovými motory lze doporučit, aby tankovali naftu, která se na čerpacích stanicích v ČR od loňského listopadu povinně prodává už v zimní verzi. Zimní nafta garantuje bezpečný provoz minimálně do mínus 20 ºC. Ti, kteří ročně najezdí málo kilometrů, by měli do nádrže přidat vhodné zimní multifunkční aditivum a nádrž dotankovat, aby se přídavek s naftou dokonale promísil. Takzvanou arktickou naftu třídy 2 do mínus 32 ºC má smysl tankovat pouze při opravdu velmi nízkých teplotách.

 

2. Samozřejmostí v základní zimní výbavě jsou škrabka na led a smetáček. Určitě vhod vám přijdou také pořádné rukavice. A práce se nebojte! Během jedné hodiny intenzivního odklízení sněhu z auta může váš organismus spálit až 1800 kJ, to je téměř stejně, jako byste půl hodiny posilovali ve fitness centru. Rozhodně nikdy nevyjíždějte se zamrzlými okny a závějemi sněhu na střeše!

 

3. V zavazadlovém prostoru automobilu by v zimních měsících neměla chybět lopatka. Do hor se určitě vyplatí kvalitnější hliníková skládací, ten kdo ale bydlí v nízkých polohách, může si pořídit i obyčejnou plastovou. Například Fiskars lehká lopata do auta je na zimu ideálním řešením. Má ergonomicky tvarovanou hliníkovou rukojeť a čepel z tvrdého hliníku.

 

4. Kromě lopatky se doporučuje vozit v automobilu také pytlík s hrubým pískem. Na zledovatělé vozovce se totiž bez pár hrstí písku nerozjedete. Když nemáte písek, může vám stejnou službu poskytnout i kus starého koberce.

 

5.  Abyste zabránili zamrzání dveří, naneste na těsnění dveří vrstvu silikonu nebo jiného ochranného přípravku. Do zámků nastříkejte speciální olej, který z nich odvede vlhkost a zabrání zamrznutí.

 

6. V žádném autě by neměla chybět fungující svítilna. Tma je už brzo a nikdy nevíte, kdy budete potřebovat něco řešit po setmění. Převážná většina řidičů dává přednost takzvané čelovce, která jim umožňuje mít obě ruce volné. Dobrým tipem je například čelová svítilna Gerber Bear Grylls s možností trojího nastavení intenzity svícení. Vynikajícím řešením pro motoristy jsou také nejmodernější LED svítilny na ruční dobíjení. Věřte, že není nic nepříjmenějšího, než odstraňovat sníh z auta uprostřed noci. V takové situaci určitě oceníte  čelovou svítilnu Gerber Bear Grylls s možností trojího nastavení intenzity svícení.

 

7. Při cestách na málo frekventovaných horských silnicích je dobré mít v autě praktickou sadu sekery, nože a zasouvací pilky, určenou především pro kempování. Nikdy nevíte, kdy vás na cestě může zaskočit ulomená větev nebo dokonce vyvrácený strom. Pilka se vám může hodit, když budete potřebovat nařezat větve, abyste vyjeli ze závěje. Ideálním řešením je set do auta, v němž je  lehká sekera na štípání palivového dřeva, 100 mm dlouhý nerezový nůž a praktická vysouvací pilka.

 

8. Je dobře, že v zimě si s sebou berete sněhové řetězy, ale umíte je správně nasadit? Jejich montáž byste si měli vyzkoušet už doma v garáži. Až je budete skutečně potřebovat, půjde vám to mnohem snáz. Řetězy nasazujeme zásadně na parkovišti před stoupáním, ne až když vjedeme do hlubokého sněhu.

 

9. Spolehlivou pojistkou pro všechny případy jsou startovací kabely a tažné lano: obojí bychom měli mít trvale v autě bez ohledu na roční období. Zejména u novějších automobilů je dobré si v příručce zjistit, kam se má zašroubovat oko pro vlečné lano a přesvědčte se, zda jej opravdu v autě máte. Možná přitom oceníte praktický šroubovák Gerber GDC Zip Driver, který obsahuje čtyři nejpoužívanější koncovky šroubováků na otočné západce.

 

10. Na delší cesty je vhodné si s sebou vzít ještě navíc nějaké teplé oblečení a deku, které vás v případě potřeby ochrání před mrazem. Nikdy nevíte, kolik hodin můžete strávit na cestě při sněhové kalamitě. Ze stejného důvodu hlídejte, abyste měli v nádrži vždy dostatečnou rezervu paliva.

TEXT: REDAKCE
FOTO: FISKARS

Desatero pro bezpečnou jízdu v zimě