U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Westernová stráž

Kategorie: Léto v sedle speciál | Autor: Marie Rubešová

O Jindřichu Bílkovi, majiteli agentury Pony Express a velkém obdivovateli a šiřiteli westernové romantiky amerického Západu u nás, jsme již psali v rubrice hobby. Ti, kdož časopis archivují, mohou zalistovat v zářijovém čísle ročníku 2000.

Ostatním připomeňme, že se tento obyvatel Mníšku pod Brdy stal již v polovině osmdesátých let minulého století duší každoročních jízd Čs. Pony Expresu, inspirovaných poštovní štafetou ze St. Joseph ve státě Missouri do kalifornského Sacramenta. Stejně jako koncem 19. století vystřídala v Americe nebezpečnou pouť zásilek na hřbetě koní bezpečnější doprava dostavníkem, i po českých cestách a “prériích” vyjela v roce 1994 poprvé věrná replika kočáru společnosti Wells Fargo. Kdo byl jejím inspirátorem a organizátorem této každoroční show? Přece Jindra Bílek.

Z Mníšku na Vysočinu

Je zvyklý nedělat věci polovičatě. A tak se v roce 1990 vydal spolu s čtveřicí jezdců po historické trati v USA. Guvernér Bob Müller tehdy ocenil jejich účast vyhlášením 2. června státním svátkem Nevady – Dnem Čs. Pony Expressu. Stejně slavnostní bylo loňské světové setkání členů společnosti Westerners International (Jindřich Bílek je jejím viceprezidentem pro východní Evropu) v americkém Arkansasu.Po návratu přesunul část svých aktivit z Mníšku pod Brdy na sto padesát let starou chalupu na Vysočině. Koupil ji před rokem a dává ji postupně do pořádku. Ale na odpočinek nemyslí. “Vyslechl jsem od sousedů z okolních samot, že jejich stavení občas navštíví nezvaní hosté. Přemýšlel jsem, co s tím. A pak mě napadlo, že jednou z aktivit americké bankovní společnosti Wells Fargo je také ochrana majetku klientů pomocí Guard Servis. Proč to nezkusit i u nás?”Z prvních let jízd Pony Expresu má stále pár dobrých kamarádů, kteří žijí na Vysočině a důvěrně kraj znají. “Jen tak něčeho nebo někoho se nezaleknou,” chválí Jindra Bílek. “Některé přivedl obdiv k westernovým rekvizitám dokonce i ke střelectví. Mají zbrojní průkaz i nějaký ten kolt či winchestrovku. Napadlo mě, že by bylo užitečné, kdyby to všechno dali do služeb ostrahy chat a chalup tady na pláních,” vysvětluje čerstvý chalupář.

Art protekt v sedle

Jeho vize se stala skutečností díky spolupráci s bezpečnostní agenturou Art Protect (“umění ochrany”). Působí v široké oblasti středních Čech a zčásti i v jižních Čechách a na Moravě. Vznikla v roce 1990 a dva roky nato začala provozovat jako jedna z prvních u nás pult centralizované ostrahy. Vybavuje objekty elektronickými čidly, která reagují na sebemenší pohyb či podezřelý zvuk. Jakmile se propojí zařízení ve stavení a v síti Art Protect, okamžitě vyrazí v daném regionu zásahová výjezdová skupina. Průměrná doba dojezdu se počítá v minutách…”Počet objektů napojených na náš systém ochrany se blíží osmi stovkám. Vzdálenost nehraje roli, jsme schopni monitorovat i Bílý dům,” konstatuje s nadsázkou šéf organizace František Říha. “Klientů z řad chatařů a chalupářů stále přibývá, protože si postupně uvědomují, že samoty, osady s převahou rekreačních objektů nebo chatové kolonie neochrání sebelépe zabezpečené dveře nebo okna. Jestliže se rozhodnou pro vybavení objektu naší ústřednou a dalším vybavením podle dohody, mohou jej opouštět s klidem. O tom, že prestiž naší služby stoupá, svědčí i fakt, že štítky, kterými označujeme zapojené budovy, si lidé kradou. Ale zloděje většinou nepřelstí. Ti zkusí rozbít okno nebo jinak narušit objekt, několik minut počkají, a když se nikdo neobjeví, v klidu dokončí svůj záměr.” Reference potvrzují, že se díky rychlému zásahu “umělců ochrany” podařilo mnoho pachatelů zajistit dřív, než se jali vykrádat nebo ničit. Rozhodování majitelů rekreační objektů, zda si jej nechat podobným způsobem zabezpečit, možná propříště ovlivní i fakt, že si modrý služební odznak bezpečnostní agentury Art Protect připnuli i první muži odkojení westernem. “Máme většinou k dispozici výkonné terénní automobily. A když je špatné počasí a dostupnost některých hlídaných chalup složitá, sednou chlapi prostě na koně,” informuje o nové aktivitě Jindřich Bílek. “Ve vozech i na koních působíme jako součást Art Protect, tedy na zavolání, ale i preventivně. Naše Beat Patrol pravidelně objíždějí a kontrolují rekreační a chatové osady v krajích, kde již našly zákazníky. Uzavíráme konkrétní dohody podle zájmu, který projevují nejen majitelé domů, ale i pošta, spořitelna atd. Necháváme u stavení lístky, kdo je kdy navštívil.”

Šance pro odvážné

Ani z této aktivity nevyvanula romantika Západu. Všichni, kdož se k šerifu Bílkovi přidají, skládají přísahu stejně jakokdysi jezdci Pony Expresu. Dodnes se takhle zavazují střežit majetek spoluobčanů i ti, kdož pracují v bankovní společnosti Wells Fargo. Servis ostrahy, neboli Wells Fargo Guard Service, nabízí možnost služby všem odvážným, tělesně zdatným mužům i ženám nad 18 let. Těm, kteří mají smysl pro spravedlnost a zákon, čest a přátelství. Mohou se stát šerifovými pomocníky, pokud mají westernově připraveného koně nebo terénní vůz. Vítáni jsou držitelé zbrojního průkazu a majitelé střelné zbraně. Smějí ji použít pro výstrahu nebo pro svou ochranu. “Přednost mají jezdci Československého Pony Expressu z let 1985 až 1990, kteří byli pod přísahou; vím, že drží slovo a jsou spolehliví. Místo u nás naopak nemá ten, kdo propadl ohnivé vodě,” dodává nekompromisně šerif Bílek. Jak lze tušit, pracovní doba je nepřetržitá. A odměny? Kdo uzavře smlouvu s agenturou Art Protec, pobírá pevný plat. Členové Beat Patrol mají tolik, kolik se jim podaří dohodnout s osadami nebo jednotlivými majiteli nemovitostí. Co tomu říkáte, chataři a chalupáři?

* * *

Jedna ze skupin Beat Patrol na pravidelné objížďce

Šerif Bílek (vpravo) s kamarádem Jardou Čvančarou ze skupiny Taxmeni; pušky v jejich rukou nejsou žádné rekvizity

Takové krásné pouzdro na kolt umí Václav Cihelka z Bojova

Někteří z mužů, kteří se rozhodli pro službu v servisu ostrahy Wells Fargo, si připnuli i modrý odznak agentury Art Protect

FOTO PETR ZHOŘ

Westernová stráž