U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VČELAŘŮV ROK (11.)

Kategorie: Zdraví | Autor: MGR. LUDĚK SOJKA

Konec července a srpna je ve včelařské terminologii označováno jako podletí. Hlavní snůšky skončily, ale ještě kvete slunečnice, některé druhy jetelů, pámelník a starček. Je po medobraní, včely se přestaly rojit, jsou mírnější. Přesto mohou v plném létě jejich stanoviště působit na laika velmi nebezpečně. Včela však není hmyzem, který ohrožuje člověka; její bodnutí je v zásadě záležitostí náhodnou. Včelstva stupňují agresivitu pouze při náhlém vyrušení či nárůstu hluku v jejich blízkosti. Pokud uvidíme výstražnou ceduli s upozorněním na přítomnost včel, není třeba se urychleně vzdalovat či dokonce utíkat. Pro člověka s alergickou reakcí na včelí bodnutí je však taková zpráva velmi cenná.

   Na přechodu léta v podzim se vytváří hranice mezi letními a zimními včelami. Líhnoucí se dělnice jsou již dlouhověké, přežívají zhruba šest měsíců života a zachovávají společenství přes zimu. A to oproti letním včelám, které se velmi rychle opotřebují a žijí pouze čtyři až pět týdnů.

   Síla v podletí vznikající populace určuje kvalitu včelstva připraveného na přežití dlouhého zimního období. S tím je spojeno i mnoho náročné práce, kterou musí chovatel vykonat a která končí sejmutím medníků a určením, jak velký prostor budou včelstva obývat v zimě. Také se doplňují glycidové zásoby. Včelstva se krmí vlažným cukerným roztokem, jehož jedno včelstvo dokáže přijmout až z 18 kg cukru! Protože jej ale včely zpracovávají až v zimě, nemusí mít nikdo obavy, že v úlu dochází ke smíšení medu a cukru.

   Včelí produkty zakoupené přímo od včelařů nesou záruku kvality a pro zdraví člověka jsou rozhodně kladným přínosem. Ostatně poslední údaje ukazují, že spotřeba medu v naší zemi mírně stoupá. A to je dobře!

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: JOSEF SOVA

VČELAŘŮV ROK (11.)