U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

STŘÍHÁNÍ A TVAROVÁNÍ ozdobných keřů a živých plotů

Kategorie: Tvarujeme dřeviny – speciál | Autor: Jan Tůma

Živé ploty a ozdobné keře jsou krásné a zdravě svěží jen díky pravidelnému stříhání na jaře a začátkem podzimu. Na menší keře vystačíme s dobře seřízenými zahradními nůžkami a s ruční pilkou. Bez mozolů však větší “zelenou hradbu” zvládneme jen elektrickým nebo akumulátorovým plotostřihem.

Dřinu šetří převodové nůžky

Stříhat ručně výhony a větve s tloušťkou 1 až 2 cm dokážeme jen pákovými nebo tzv. převodovými nůžkami. Dlouhá držadla pákových nůžek zvyšují střižnou sílu v okamžiku dostřihu víc jak dvojnásobně, ještě chytřejší mechanizmus s ozubeným převodem zvýší sílu rukou na dlouhých čepelích víc jak trojnásobně! Výběr typů těchto nůžek je široký. Wolf-Garten nabízí vedle standardního provedení nůžek na živé ploty s pozinkovanými čepelemi i nůžky s vlnovým výbrusem a speciální nůžky se zakřivenými čepelemi, které neklouzají po větvích, a dokonce i nůžky s teleskopicky prodloužitelnými hliníkovými rukojeťmi. Pákové a převodové nůžky Fiskars mají držadla z polyamidu vyztuženého skleněnými vlákny. Pružné dorazy chrání prsty před zraněním při konečném “docvaknutí”. Čepele kvalitnějších nůžek bývají potaženy teflonovou vrstvou snižující odpor při stříhání, navíc chrání ocel před korozí.

Na živé ploty

Ke stříhání vysokých plotů a plotů delších jak dvacet metrů přece jen oceníme elektrického pomocníka – akumulátorový nebo na domovní zásuvku napojený elektrický plotostřih. Jeho základním nástrojem je lišta s trojúhelníkovými noži, které kmitají až třítisíckrát za minutu vůči vodicí liště. Mezera mezi noži omezuje tloušťku stříhaných větví, jejich vnější zaoblení chrání naše končetiny před poraněním. Někdy bývá lišta zakončena širším zaobleným krytem, který má zabránit najetí na kůl nebo drátěný plot, skrytý obvykle za živým plotem. Hmotnost lišty je vůči rukojetím vyvážena tak, abychom s plotostřihem mohli pracovat ve svislé i vodorovné rovině, a dokonce i nápaditě tvarovat okrasné keře a stromy v jakékoliv pozici. Bezpečnost práce u dvouručního držení je pojištěna hned párem spínačů. Nože běží jen tehdy, když současně stiskneme spínače obou rukojetí. Před poraněním o pichlavé větve a trny jsou ruce navíc chráněny plastovým ochranným štítem. Dražší plotostřihy mají také rychlobrzdu, která v okamžiku uvolnění kteréhokoliv z obou spínačů zastaví nože ve zlomku sekundy.

***

ZÁSADY SPRÁVNÉ PRÁCE S PLOTOSTŘIHEM

* Stálezelené a jehličnaté ploty stříháme jednou ročně začátkem podzimu, ploty z opadavých listnáčů stříháme dvakrát ročně v období vegetačního klidu, tj. obvykle koncem března a v říjnu. Šeříky, zlatý déšť a ptačí zob v živých plotech stříháme třikrát ročně, vrbu až čtyřikrát ročně.

* Vzhledem k úhlu břitů nožů je důležité vést lištu plotostřihu vůči rovině stříhání neustále odkloněnou o 15°.

* Při stříhání postupujeme pomalými krůčky, vždy jsme poněkud rozkročeni a obloukovitým pohybem táhneme lištu podél stěny odspoda nahoru.

* Rovinu vrcholu živého plotu nejlépe pomáhá při stříhání udržovat motouz, upevněný po straně na dřevěných kolíkách.

* Pokud si nepořídíme naviják na opasku, vedeme přípojný kabel od zásuvky tak, aby byl vždy za našimi zády a přehodíme si ho přes rameno.

* Z bezpečnostních důvodů nestříháme za šera, při dešti a mrholení.

Pracujeme zásadně v pracovních rukavicích a v pevné obuvi.

* Po odpojení přívodního kabelu lištu i nože otřeme suchým hadříkem a nože prostříkneme po celé délce k tomu dodávaným ochranným a mazacím olejem ve spreji.

Popisy k obrázkům

Plotostřih AL-KO HE700 s lištou dlouhou 70 cm přestřihává větve až do průměru 24 mm. (3590 Kč)

Princip plotostřihů: kmitající nůž s oboustranným břitem zbroušeným na 30° stříhá větve, které přidržuje lišta mezi zaoblenými palci

Převodové nůžky Fiskars znásobují třiapůlkrát sílu střihu. Díky “kosmickým materiálům” jsou lehké a neklouzají v rukou

Přestavitelnou rukojetí lze u plotostřihů Black & Decker GT 524 zvýšit pracovní rozmezí až o 40 cm. (3790 Kč)

Zvolit silový nebo rychlý střih umožňují převodové nůžky Wolf HS-L Vario

Autor fotografií: FOTO ARCHIV AUTORA, BOSCH, AL-KO, WOLF FISKARS, GARTEN, BLACK & DECKER

STŘÍHÁNÍ A TVAROVÁNÍ ozdobných keřů a živých plotů