U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Netradiční polévky

Kategorie: Volný čas | Autor: Antonín Tony Linhart

Mnoho chutných variant na jedno téma

Naše prabáby říkaly: Polévka je grunt a maso špunt! Za Rakousko-uherského mocnářství byla na stole vždy první polévka. Na předkrmy si v Praze ani ve Vídni moc nepotrpěli, a tak polévka byla tím, co mělo povzbudit chuťové buňky k dalšímu hodování. Polévka, to byl gastronomický koncert, naprosto nesrovnatelný s dnešní “pytlíkajdou”. Polévek se u nás i ve světě vaří tisíce druhů a k jejich přípravě se používají všemožné suroviny. Jen v Čechách se vařívalo tolik druhů polévek, že mistři kuchaři museli vypracovat jejich rozdělení, aby se v nich vůbec někdo vyznal. Restauratéři uváděli na svých jídelních lístcích vždy zvlášť polévky bílé a polévky hnědé, případně ještě polévky zvláštní, které dnes mnohde uvádějí jako přesnídávkové. Hnědé polévky jsou všechny světlé i tmavé vývary, obvykle obsahující zavářku nebo vložku. Bílé polévky jsou polévky zahuštěné a smetanové. Zvláštní polévky jsou ty, které nelze do žádné z předchozích skupin zařadit. Sem patří například ruský boršč, dršťková polévka, želví polévka apod. Ještě vysvětlení, co je to zavářka a co vložka do polévky. Zavářka je to, co se v polévce zaváří (těstoviny, já-trové knedlíčky). Vložka se vkládá hotová do již uvařené polévky (svítek, kostičky osmaženého chleba, strouhaný sýr). Lidé znají polévky již několik tisíc let. Za vynálezce polévek jsou pokládáni staří Peršané, i když je docela dobře možné, že polévku vařili již neolitičtí rolníci v pravěku. Pro inspiraci vám přinášíme recepty na polévky, které se běžně nevaří. Každou z nich můžeme navíc donekonečna obměňovat. Rozpočty jsou pro 4 osoby. Tak chutě do díla!

Pařížská zapékaná

cibulová polévka

Je to tradiční lidový francouzský pokrm, který se podává jako ranní přesnídávka v hospůdkách v okolí pařížské tržnice. Originální recept nám prozradil jeden z pařížských hostinských.

4 větší cibule, 50 g másla, 1 a 1/2 l hovězího vývaru, 8 – 10 plátků bílého chleba (veky), 200 g sýra (eidam, ementál), sůl, polévkové koření, mletý pepř

Cibule pokrájíme na tenká kolečka a v kastrole je chvíli podusíme na rozehřátém másle. Pak přilijeme vývar a asi 20 minut zvolna vaříme. Mezitím si nasucho opečeme plátky chleba. Polévku nejprve dochutíme solí, pepřem a případně polévkovým kořením, pak ji přelijeme do vhodné zapékací mísy. Povrch polévky opatrně poklademe opečeným chlebem a stejně opatrně zasypeme strouhaným sýrem. Mísu vložíme do rozehřáté trouby a zapékáme tak dlouho, až se sýr začne roztékat. Na stůl podáváme polévku přímo v míse, ve které byla připravena. Nezapomeneme nabídnout dobré červené víno.

Avokádový krém Honduras

1 l hovězího nebo drůbežího vývaru, 30 g másla, 40 g hladké mouky, 1 zralé avokádo (300 g), 1/8 l šumivého vína, 4 lžíce šlehané smetany, kopr, sůl, mletý pepř

Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, na kterou nalijeme chladný vývar a za intenzivního míchání přivedeme k varu. Avokádo rozpůlíme, vypeckujeme a dužinu protřeme sítem nebo rozmixujeme. Přidáme do polévky a už nevaříme. Solíme a pepříme podle potřeby. Rychle přilijeme šumivé víno a stejně rychle polévku rozdělíme do čtyř šálků. Porce zdobíme jemně sekaným koprem a šlehačkou. Zbylý sekt nepozorovaně vypijeme. Pozvaní přátelé nám řeknou, že podobnou polévku ještě nejedli.

Italská polévka Ribollita (chalupářská úprava)

1 plechovka velkých bílých fazolí, 2 listy čerstvého zelí, 1/2 hlávky kapusty, 400 g masitých rajčat, 1 velká brambora, 1 velká červená cibule, 2 mrkve, panenský olivový olej, petrželka, bazalka, estragon, šalvěj, celerová nať, sůl, nahrubo mletý pepř, 400 g bílého chleba z minulého dne

V kastrolu na oleji opečeme drobně nakrájenou cibuli, bylinky, mrkev a celerovou nať. Jestliže použijeme sušené bylinky, přidáme je do polévky až po podlití vodou. Když zelenina zezlátne, přidáme k ní nakrájená oloupaná rajčata a bramboru a na menší kousky nakrájené nebo natrhané listy zelí a kapusty. Zeleninovou směs podlijeme vodou, osolíme, opepříme a prudce vaříme, až brambory změknou. Pak přidáme fazole a zvolna vaříme. Italové nechávají polévku probublávat celou hodinu, my ale tento proces zkrátíme. Hotové jídlo servírujeme v míse na starší nebo opečené plátky chleba. Věřte, že jedna dobrá porce této polévky stačí bohatě k obědu.

Studená polévka z kiwi

1/2 l bílého vína, 2 lžíce cukru, 4 lžíce javorového sirupu (nebo medu), 500 g kiwi, 1 kelímek kysané smetany, 4 hřebíčky, celá skořice, čerstvá máta peprná

Hřebíčky, skořici a cukr dáme do hrnce, zalijeme vínem a uvedeme do varu. Přidáme javorový sirup. Kiwi oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Několik plátků si necháme na ozdobu, ostatní rozmixujeme nebo prolisujeme. Tento protlak rozšleháme s kysanou smetanou a svařeným vínem. Polévku dáme dobře vychladit. Porce na talíři zdobíme plátky kiwi a několika lístečky máty. Polévku je vhodné podávat v horkých letních dnech, ale i v tuhé zimě přijde k duhu, zvláště když obědváme v nádherně vytopené světnici.

Dobrou chuť vám přeje

FOTO 1 – Pařížská zapékaná cibulová polévka

FOTO 2 – Studená polévka z kiwi

Netradiční polévky