U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Milí čtenáři,

Kategorie: Obsah | Autor:

téměř velké detektivní akce v souvislosti s vyplňováním spár v roubení se ujala Marie Rubešová. Každého z nás obcházela s otázkou, zda si nevzpomeneme, který z chalupářů nám svěřil svůj recept, jak na spáry. Listovali jsme starými čísly, hledali ve svých letitých poznámkách a kompletovali je s obrázky. Na stránky časopisu jsme vybrali jen vyzkoušené a osvědčené varianty, pocházející z praxe nejen „obyčejných“ chalupářů, ale i stavitelů roubenek a s námi spolupracujících architektů. Použitelných receptur je kupodivu celá řada, od tradičního složení z hliněné mazaniny s přírodními pojivy až po různé míchanice s příměsmi moderní stavební chemie. Všichni v článku citovaní se ale shodují: v žádném případě nepoužít PUR pěnu. Je neprodyšná a ve spárách mezi trámy dlouho nevydrží, protože se vydroluje.

Podobně badatelsky jsem přistupovala při přípravě článku o studnách. Když už si dáme práci s nashromážděním obrázků, byla by škoda nezapátrat a nedozvědět se co nejvíc. Jak je to s předpisy, co se doporučuje, jaké existují možnosti, kdo vyrábí něco podobného? Zvláště u témat, o kterých jsme ještě nepsali, se divím: na začátku leží prázdný bílý list papíru (respektive čistá stránka na monitoru) a u něj sedí člověk s mnoha otazníky v hlavě. Na konci známe odpovědi a prostřednictvím časopisu je posíláme k vám.

Teď bych chtěla upozornit, pokud jste si již sami nevšimli, na naši novou mužskou posilu. Richard Guryča je v redakci jen pár měsíců, ale srdcem a duší mezi nás skvěle zapadl. Sám už má za sebou rekonstrukci bytu, domu i chalupy, proto mu jsou chatařsko-chalupářská témata blízká. Například jsme se shodli, že se nám líbí obklady ve skandinávském pojetí – natřené bílou nebo jinou světlou barvou. Na takové jsme ale na cestách po českých příbytcích zatím narazili jen výjimečně, většinou zůstáváte u transparentního laku. I proto jsem ráda, že palubky natřené na bílo můžeme aspoň na jednom obrázku ukázat. Je ze zrekonstruované chaty u Prahy, v níž majitel zkombinoval světlé palubkové příčky s bílým obkladem stropu. Kuchyňský nábytek opět ve stejné barevné kombinaci jen podtrhl krásu jednoduchosti. Třeba vás bude inspirovat!

O autorovi| Martina Lžičařová šéfredaktorka

Popisy k obrázkům

Milí čtenáři,