U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Milí čtenáři,

Kategorie: | Autor: Martina Lžičařová

zima je nejhezčí, když je krajina pod sněhem. Málokdy máme to štěstí, že sníh právě na Vánoce napadne, spíš se dá očekávat, že od jihu přijde teplá fronta a místo po ledu se budeme klouzat po blátě. Kdybychom se ale přece jen dočkali alespoň několikacentimetrového poprašku, nebo dokonce závějí, a vyplnily se tak představy o krásné ladovské zimě, byli bychom v redakci náramně spokojeni. Protože přesně na takové kulisy jsme mysleli, když jsme začali připravovat vánoční vydání Chataře chalupáře. Venku tma, kterou rozsvěcuje čerstvě napadaný třpytivě bílý sníh, chaloupky mají rozzářená okénka a uvnitř ve světnici se topí v kachlových kamnech a na nich spí děti.

Ano, na pec a konkrétně ležení na peci jsme tentokrát soustředili naši pozornost. V pohádkách se na ní dokázal Honza povalovat ne hodiny, ale celé roky. Nevím nevím, jestli je to vůbec možné. Když je venku mráz jako samec a v kamnech se musí pořádně topit, rozpálí se i zápecí. Znám příběh, jak si chalupářka na peci manžela připekla, když on, chudák, po těžké práci v teploučku usnul a ona mu zatím na plotně večeři chystala. Pak si několik dní léčil úžeh.

Kamnář Vít Pešek, s nímž se Marie Rubešová o ležení na peci radila, zase říkal, že je i možné, aby se od rozpálených kamen vznítila matrace. Mluvil samozřejmě o kamnech starší konstrukce. Ty novější se již staví tak, aby nic podobného nehrozilo. Kamnáři z cechu zaručují moderní bezpečné řešení a topidlo vám sestrojí na míru.

Před Vánocemi jsme ale nemysleli jen na sladké odpočívání v teploučku, přidali jsme ještě trochu práce. Co kdybyste se během zimy chtěli pustit do opravy dřevěné podlahy? Anebo třeba uvažujete, zda by nešlo zápraží, nebo jeho část u vstupních dveří, „nějak“ uzavřít… Jde to, a stylově. Než volit nějaký přístavek v podobě verandy, zkuste se zamyslet nad pavláčkami v přízemí.

Ještě než vypuknou Vánoce (u nás již začaly v zadní části časopisu), připojím informaci pro ty, kteří dosud nemají náš Kalendář na rok 2011. Úplný seznam prodejen, kde byste jej mohli sehnat, je na na našich webových stránkách. Až si je otevřete, nezapomeňte také hlasovat, jak se vám líbí obálka časopisu.

Krásné a klidné Vánoce přeje

O autorovi| Martina Lžičařová šéfredaktorka

Popisy k obrázkům

Milí čtenáři,