U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KUPUJEME STAVEBNÍ DŘEVO

Kategorie: Peníze | Autor: rb

KUPUJEME

Díky přívalu informací o nabídce nejrůznějšího zboží, často sympaticky zlevněného, mnozí soukromníci a menší stavitelé zapomínají, že stále existují i české odbytové sklady. Přestože bývají na okrajích měst a poskytují při nákupu poněkud menší komfort, jejich služby jsou fundovanější. A porovnáteli ceny, budete také příjemně překvapeni Přesvědčili jsme se o tom v Hostivaři, v areálu bývalých Ústředních skladů Praha, který zde funguje zhruba 40 let. V roce 1992 se po restituci proměnily v soukromou firmu Kaplan. “To jméno bylo v dřevařině pojmem,” připomíná synovec pana Kaplana a současný spoluvlastník firmy Boris Eliáš. “Strýc bohužel zemřel, ale rozhodli jsme se, že na jméně nic měnit nebudeme.”

Zákazníci ze širokého okolí

Do firmy míří nejen velké stavební firmy, které si dovedou spočítat, že v porovnání s nákupem v supermarketech takhle polovinu peněz uspoří, ale i drobní zájemci prakticky z celé republiky. V okolí Prahy i ve Středočeském kraji je konkurence tak veliká, že tlačí ceny dolů. Porovnáme-li je s těmi, za které se prodává v některých “venkovských” okresech, kde se dřevosklady ocitají v monopolní pozici, můžeme doporučit výlet do Prahy. “Nabízíme celý sortiment řeziva, deskové materiály, mezi nimiž jsou některé zajímavé speciality z dovozu, a dveře. Chceme, aby od nás zákazníci odcházeli spokojeni a nemuseli běhat při kompletaci stavebních potřeb někde po krámech, proto budeme v už od srpna nabízet také spojovací materiál, kování a v malém balení i kvalitní ekologické nátěrové látky proti dřevokaznému hmyzu,” vypočítává pan Eliáš. Filozofie prodeje je zde skutečně sympatická. Zájemce, který má určitou představu, ale neví přesně, jaký materiál by se hodil, nejen dobře poradí, ale upozorní třeba i na to, že materiál, který požaduje, se na uvedený účel příliš nehodí, anebo je příliš drahý. A nabídnou cenově příznivější.

Novinky pro kutily

Připomínat, že ve slušném obchodě dřevem najdete stavební řezivo běžné i atypické, jako je např. krovovina (podle přání ošetřená proti dřevokaznému hmyzu, plísním a houbám), a klasickou nabídku deskoviny, by asi bylo nošením dříví do lesa. V Hostivaři však najdete i zajímavé novinky.

Cementotřískové desky CETRIS: jsou vhodné na podlahy i stěny pro vnitřní i venkovní prostředí. Prodávají se v různých tloušťkách. Za 1 m 2 v tloušťce 8 mm zaplatíte 120 Kč, za stejný rozměr tloušťky 40 mm 838 Kč. Ceny jsou bez DPH a počítané při odběru desek o rozměru 3350 x 1250 mm; ve skladu je na přání rozřežou. Stejně tak vyfrézují boční hrany desek na drážku, polodrážku či pero + drážku, aby bylo možné je dobře sestavit.

Desky MDF s drážkami – TOPAN FORM: jde o dřevovláknité desky, jejichž jedna strana je podélně drážkovaná. Díky tomu se stává ohebnou a otevírá neomezené možnosti všude tam, kde chcete zkrášlit součásti interiéru obloukem či jinou oblinou. Desky lze lakovat a po příslušné úpravě dýhy také dýhovat. Prodávají se ve standardních rozměrech 262 x 103,3 cm a šířce 8 a 9,5 mm a přijdou levněji než překližka (270 až 297 Kč/m 2).

Desky z orientovaných plochých třísek – Sterling OSB: tyto třívrstvé desky (dvě vrstvy slisovaných plochých štěpků ze skotské borovice, spojené parafínem a fenolickou pryskyřicí), mají rozsáhlé použití. Mohou se uplatnit jako dřevostavby (haly, rodinné domky, nástavby, hospodářské budovy), nosné konstrukce, betonářské a střešní bednění, ale ijako provizorní zateplení staveb. V interiéru z nich lze vybudovat podlahy (stačí jen nalakovat), dělicí příčky, obklady stěn i stropů, korpusy pro čalouněný nábytek atd. Mají vynikající pevnost v tahu za ohybu, vzpěru i kroucení a nevyboulují se. Jsou odolné proti vlhkosti i biologickým škůdcům dřeva. Prodávají se v základních rozměrech 244 x 122 cm a 250 x 125 cm v sed-mi tloušťkách od 8 mm (101 Kč/m 2) do 18 mm (211 Kč/m 2). Můžete si navíc vybrat desky surové, nebroušené, anebo hladké. Oba typy jsou vhodné pro jakoukoli povrchovou úpravu.

Nelisované dřevovláknité desky COLOTEX: jde o ekologicky čistý výrobek bez syntetických přísad, který je díky své ohebnosti výborným podkladovým materiálem pod plovoucí podlahy, materiálem, který vyrovnává povrchovou drsnost a nerovnosti podlah, které bychom museli jinak upravovat samovyrovnávacími směsemi. Současně zvyšují tepelně izolační a akustické vlastnosti podlahy. Pokládají se bez lepení. Prodávají se ve dvou provedeních. Jeden m 2 z 1 balení (tj. 15 ks desek tloušťky 5,5 mm a formátu 590 x 860 mm) přijde na 42 Kč. Při tloušťce 8 mm, balení o 10 ks a stejném rozměru přijde 1 m 2 na 46 Kč.

Rady pro stavitele

* Kupujete-li dřevo na krov, nemusí být suché. Můžete je zpracovávat hned, jak je přivezete z obchodu. Jakmile se krov jednou sváže, už “nepracuje”, pouze vysychá a zpevňuje se.

* Pokud chcete mít prkna na stavbu dobře vyschlá, počítejte nejméně s 1/2 až 3/4 rokem jejich uskladnění od pořezu. Nesmějí ležet přímo na zemi a měly by být proloženy latěním 3 – 4 cm silným, aby dřevo mohlo dýchat. Povrch stačí zakrýt plachtou, aby na ně volně nepršelo.

* Je-li prostředí stavby nevyzrálé, počkejte s podlahou. Kdo příliš spěchá a položí parkety nebo palubky do čerstvé stavby, může být jist, že po zatopení seschnou a rozestoupí se. A nelze udělat nic jiného, než podlahu vybourat a předělat. Podlahové dřevo je sice stabilně sušené na 10 % + /-2 %, ale pokud má prostředí ještě 20 – 40 % vlhkosti, okamžitě zase “nabude”.

KUPUJEME STAVEBNÍ DŘEVO