U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Koupelnové promžny

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Okoukala se vám vaše poněkud nevýrazná koupelna se světlým jednobarevným obkladem? Okouzlily vás koupelny, zajímavě střídající barevné či hezky dekorované obkládačky?

Do náročné přestavby se vám ale nechce – je to nákladné, a když pomyslíte na ten stavební nepořádek… Naštěstí existuje několik způsobů, jak změnit tvář obkladů snadno, rychle a za pár korun.

   Jednoduché a přitom velmi efektní je použít na některé kachlíky (třeba kolem zrcadla, pruh nad vanou nebo jen sem tam rozhozené) barevné samolepicí ozdoby. Mohou být ploché i plastické. Celou řadu jich najdeme například pod značkou Alkor: různě dekorované ploché samolepky nejen ve formátu obkládaček 15 x 15 cm (Deco Stickers), ale i jako menší motivy, kterými ozdobíme střed kachlíku jakéhokoliv rozměru (Deco Elements Artdecor); k některým jsou i stejné samolepicí bordury. Luxusně působí plastické ozdoby Tiledecor, připomínající barevné sklo, s dekorem geometrickým nebo inspirovaným mořem (ryby, hvězdice, lodě,…). Podobné, i s bordurami, najdeme pod značkou d-c-fix od firmy Hornschuch.

   Velmi snadná a doslova blesková práce je s ozdobami, opatřenými plastovými přísavkami, které stačí přitisknout na kachlík (např. značka Koziol). Ty podle nálady lehce přemístíme. Nalepit na obklad můžeme v podstatě cokoliv, co je odolné vodě, například drobné skleněné ozdůbky (třeba rybičky ze sklárny BDK Glass). Důležité bude dobře držící lepidlo.

   Původní obklad se také dá celý schovat pod speciální plastickou, voděodolnou tapetu, věrně imitující obkládačky (např. Wandbelag od Alkor, ale i další). Jinou možností, už poněkud pracnější, je odstranit několik původních obkládaček a na jejich místo vlepit nové barevné. Ty musí mít stejný rozměr a tloušťku jako původní (nebo je sestavíme z několika menších). Už víte, jak proměníte svou koupelnu?

***

Tapety a samolepicí ozdoby koupíte v prodejnách s tapetami a řetězcích pro kutily, další dekorace v prodejnách s bytovými doplňky.

www.asrovi.cz, www.hornschuch.cz, www.koziol.cz, www.bdk.cz

Nápad

Pokud sahá keramický obklad v koupelně jen do určité výše, můžeme místo kachlíků ozdobit stěnu nad nimi. Kouzlit budeme v tomto případě s papírovou bordurou, určenou pro lepení na omítku.

Popisy k obrázkům

1 Připevnit ozdoby z plastu je snadné. Na zadní straně mají totiž malou přísavku (Koziol)

2 Několik pestrých obkladaček rozzáří starší nevýrazný obklad (RAKO)

3 Skleněné rybičky nejlépe vyniknou na bílých obkládačkách (BDK Glass)

4 I rybky díky přísavce lehce přemístíme (Koziol)

5, 6 Změnit koupelnu pomocí samolepicích „kachlíků“ a bordur je snadné, přitom efektní (Alkor)

7 Původně bílá koupelna se během pár minut promění k nepoznání (Alkor)

8 Barevných samolepek s různými motivy je na výběr celá řada (Alkor)

9 Plastické nalepovací ozdoby Tiledecor pro milovníky jednoduchých tvarů (Alkor)

10 Děti potěší plastické ozdoby inspirované mořem (Alkor)

11 Křehkou hvězdici drží na obkladu malá přísavka (Koziol)

Autor fotografií: FOTO MICHAL TVRZ, PAVEL VESELÝ, ARCHIV FIREM ALKOR, KOZIOL A RAKO

Koupelnové promžny