U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KOUPELNA dnes a zítra

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Současná nabídka vybavení koupelen, do niž patří umyvadla, umývátka, klozety, bidety, pisoáry, vany, sprchy, baterie, obklady i koupelnový nábytek a doplňky, je velmi bohatá a stále přibývají další novinky. Přinášíme vám proto pár zajímavých tipů a aktuálních informací. Možná se vám budou hodit při budování nebo rekonstrukci koupelny doma či na chalupě.

Dnešní trend vyznává elegantní čisté tvary (dokonale oblé nebo stroze hranaté), funkčnost (optimální tvar a rozměry pro daný prostor, snadná ob-sluha), důraz se klade na technickou úroveň řešení (programovatelné funkce, nižší spotřeba vody) i lehkou údržbu (speciální povrchy, odnímatelná klozetová a bidetová sedátka). Důležitý je i celkový příjemný pocit – ten pomůžou vytvořit barvy (spíše střízlivé) i nábytek a doplňky (“teplé” dřevo nebo “studený” kov a sklo).

Vedle tvarové rozmanitosti si můžeme vybírat i z různých materiálů – umyvadlo nemusí být jen z keramiky, ale i ze skla, nerezového kovu, přírodního i “umělého” kamene, dokonce i ze dřeva. Tam, kde je více mužských členů rodiny i dostatečný prostor, se doporučuje vedle klozetu i pisoár (s poklopem). Návrháři myslí i na majitele malých koupelen – i luxusní typy umyvadel, van, případně klozetů dostanete v “úsporných” rozměrech (např. série “500 by Antonio Citterio” od Keramagu). Špičkou z hlediska designu, komfortu a kvality je značka JOOP! Její ojedinělost spočívá v tom, že jde o kompletní, designově sladěnou kolekci sanitární keramiky, nábytku, sprchových koutů, van, baterií, příslušenství, obkladů i koupelnového textilu. Vznikla za spolupráce značek Keramag, Koralle, Kludi, Steuler a Joop!

Za zmínku stojí i speciální glazury na keramických umyvadlech, klozetech a bidetech, výrazně usnadňující údržbu – odpuzují vodu, zabraňují usazování vodního kamene a nečistot (např. ceramic plus od Villeroy & Boch, KeraClean nebo CeraTect(r) od Keramagu).

FOTO ARCHIV FIREM

V posledních letech oblíbené umyvadlo “na desku”. Jeho střízlivý tvar se dobře uplatní i v lehce rustikálně pojaté koupelně (kolekce Epura Cottage, Villeroy & Boch)

Vzrostlý stromek může růst i v malé koupelně – ovšem pokud jej bude tvořit dekor, např. Kubánská veranda, na obkladačkách! (design Ruben Toledo, Ceramica Bardelli)

Vana Neo v asymetrickém rohovém provedení nabízí pohodlnou koupel i na malé ploše (vana je v rozměrech 160, 150 a 140 x 100 cm), tvarované sedátko umožňuje i mytí vsedě (KOLO)

Program Harmony White nabízí kombinace bílých obkládaček v různých velikostech i povrchových úpravách a dlaždic, obkládaček, listel a inzert v barvách rozverného léta. Série Flowers je ve žluto-oranžové a modro-zelené kombinaci (Lasselsberger Ceramics, Keramika HOB)

Výrazné oživení vnese do koupelny obklad s neobvyklým dekorem. Nebe plné vzducholodí si ale dopřejte jen na části jedné stěny, lépe tak vynikne. Ze 24 obkladaček dekoru Montgolfiéra lze vytvářet různé kombinace (design Piero Fornasetti, Ceramica Bardelli)

Něžně ženský, výtvarně pojatý obklad “Mad” s osmi různými motivy. Použit je pouze kolem mycího prostoru (design Maddalena Sisto, Ceramica Bardelli)

Zapuštěná masážní vana o rozměrech 111 x 181 cm poskytne dokonalou relaxaci. Je anatomicky tvarovaná, s protiskluzovým povrchem, 8 tryskami a digitálním programováním proudu vody a vzduchu (Teuco)

Nově se prosazují dokonale oblé, skulpturální tvary sanitární keramiky. Přes svou robustnost působí velmi elegantně; dobře se udržují (Alessi)

Krabice z pevného plastu slouží jako úložný prostor i jako stupínek před umyvadlem pro menší děti. Víko je opatřeno protiskluzovými ploškami (IKEA)

Koupelnový nábytek Banditos je vstřícný k dětem – přední stěna skříňky pod umyvadlem se po vyklopení změní ve stupínek, zrcadlo lze podle potřeby naklopit (Villeroy & Boch)

Sprchová růžice Quadro – její elegantní tvar připomíná květ (design Prospero Rasulo, Gessi)

Příjemnou vodní masáž si můžete dopřát nejen ve vaně. Sprchový panel Omega quattro nabízí hydromasáž, ruční i pevnou sprchu, sklopné sedátko i poličky na mycí potřeby. Montáž je možná na stěnu i do rohu (Samo)

Praktické nejen do malých koupelen je rohové asymetrické umyvadlo s odkladní plochou. Umožňuje dobrý přístup, doplňuje jej skříňka s výklopnými dvířky (kolekce Vivano, Keramag)

KOUPELNA dnes a zítra