U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

JEŠTĚ O MECHU NA STŘEŠE

Kategorie: Stavba | Autor:

V dubnovém speciálu o střechách jsme mimo jiné odpovídali na dotaz Jak dostat mech z krytiny. K tématu se znovu vracíme, protože se nám ozvaly dvě firmy, které nabídly další řešení.

Sežere i lišejník

Z opavské firmy zabývající se střešními krytinami nám napsali o přípravku s názvem “Mechožrout”. Působí likvidačně a preventivně na mech a lišejníky na střešních krytinách, ale i na sklenících, verandách, podezdívkách, náhrobcích, chodnících atd. Je považován za nebezpečný pro ryby, proto musíme zabránit úniku koncentrátu do veřejných vod. Pro včely, které by s ním mohly přijít do styku, je však relativně neškodný. Prostředek nanášíme na porostlá místa při suchém počasí pomocí zahradního postřikovače (nepoškozuje podklad). Způsobí odumření mechů a lišejníků, které po určité době odfoukne vítr a smyje déšť. Při práci musíme přesně dodržovat bezpečnostní opatření doporučená výrobcem, neboť přípravek při styku s kůží způsobuje popáleniny. Zbylý koncentrát zředíme velkým množstvím vody a vylijeme do odpadu. Mechožrout dodává firma Mlejnek – střešní krytiny z Opavy za 383 Kč za 1 litr koncentrátu, jímž po zředění ošetříte až 100 m2 plochy.

Mech nemá šanci se zahnízdit

Firma Calathea z Karlových Varů připojila některé zásady správného ošetření azbestocementových a betonových krytin před aplikací přípravku, o který si můžete posléze napsat. “Nejprve je důležité nechat si zaizolovat dráty vysokého napětí od RKV, pokud jsou v bezprostřední blízkosti střechy. Přístup na střechu a pohyb po ní si zajistíme z lešení nebo dobře zajištěných pokrývačských žebříků; pohybovat se budeme pouze po nich, aby se váha těla rozložila po střeše a neprošlápli jsme šablonu. Poškozené samozřejmě vyměníme. Pokud budeme zároveň měnit svody, okapy a plechy za nové pozinkované a hodláme je natírat, odmastíme je čpavkovou vodou s přídavkem běžného saponátu. Azbestocementovou krytinu nikdy nečistíme nasucho, neboť azbest je karcinogenní materiál, který sprašuje do vzduchu, a je nebezpečné ho vdechovat. Na větší střechy se vyplatí vypůjčit si zařízení na vysokotlakou vodu (vap, Karcher), nejlépe s rotační tryskou, která nezrýhuje ani nepoláme šablony (nastavíme střední nebo nižší tlak.) Při splachování bude voda unášet velké množství nečistot, zbytky starých nátěrů, apod. Pokud máte okap sveden do trativodu, napojte ho raději např. do sudu. Jestliže nejdříve propláchnete okapy a svody, nemusíte se bát, že znečistíte fasádu. Na menší střechu postačí zahradní hadice připevněná na násadu rýžového koštěte; přiškrtíme proud vody a snadno ji omyjeme. Mechanické čištění drátěným kartáčem nebo škrabkou je velmi namáhavé, zdlouhavé a může poškodit šablony.” Použití chemických prostředků proti plísním, houbám a mechům působí podle pracovníků firmy Calathea jen dočasně, protože uvedené krytiny jsou savé a pórovité a snadno se v nich usazuje prach a nečistoty, v nichž se uchytí zpět mechy a lišejníky. Připomínají, že: Po očištění je čas přemýšlet o přípravku, který by zabránil, aby se v pórech krytiny usazovaly nečistoty, zároveň zpevnil šablony, v nichž porůstáním mechu vznikají mikrotrhliny, který by nezhoršil propustnost krytiny pro vodní páry a byl ohleduplný k životnímu prostředí. A v neposlední řadě, který by se dobře aplikoval.

Pokud máte zájem o takové řešení, jež vás zbaví starostí s mechem na 8 – 10 let, volejte, faxujte nebo pište na adresu:

Firma CALATHEA

Ing. Milan Dušek, Petr Janský

Rosnice 67

360 17 Karlovy Vary

Tel/Fax: 017 356 14 36

Mobil: 0602 767 475

calathea.milan@tiscali.cz

JEŠTĚ O MECHU NA STŘEŠE