U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Hrnky (nejen) na neděli

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová, FOTO Pavel Veselý, ita a archiv firem

K pohodě při vychutnávání dobré kávy, čaje nebo jiného nápoje přispěje i hezký hrneček. Nemusí být zrovna starožitný – i mezi současnými výrobky najdeme takový, který potěší naše srdce a bude ladit s interiérem chaty či chalupy.Vybrat si můžeme hrnečky, připomínající ty staré “babičkovské”, ale i hrnky moderních tvarů a neobvyklých dekorů. V nabídce našich keramických dílen a porcelánek, nemluvě o zboží dovezeném, je jich mnoho tvarů i vzorů. Vedle výrobků sériové produkce na běžné používání je možné koupit i hrnky nevšedního vzhledu. Například na tzv. Hrnkovém sympoziu, pořádaném každé dva roky Českým porcelánem Dubí, vznikají pod rukama našich i zahraničních výtvarníků “kousky” vskutku originální jak tvarem, tak dekorem. Některé z nich se pak v menších sériích vyrábějí. Krásné a neobvyklé hrnky objevíte i ve specializovaných prodejnách s keramikou, v galeriích nebo na hrnčířských trzích (například na podzim v Berouně).

NÁŠ TIP

Udělejte radost sobě nebo někomu jinému hrnečkem podle vlastního návrhu! Chcete-li hrnek s vlastní kresbou nebo kresbou vašich dětí, zakupte speciální komplet hrnku a šesti pastelek (Český porcelán Dubí, cena 130 Kč), pomalujte jej podle své fantazie a pak “zapečte” v troubě. Netroufáte-li si na vlastní kresbu, nechte si hrnek ozdobit oblíbenou fotografií nebo obrázkem. Tuto službu nabízejí v některých provozovnách vyvolávajících filmy a v kopírovacích centrech. Na donesený nebo u nich zakoupený hrneček vám speciální technikou přenesou obrázek z jakékoliv předlohy (fotografie, reprodukce, kresba). Cena bez hrnku bývá kolem 100 Kč.

FOTO 1 – Hrnečky z glazované keramiky ve veselých barvách doplnili autoři – manželé Šmoldasovi – ještě dalšími “kousky” ve stejném stylu

FOTO 2 – Hrnky Jiřího Laštovičky pro Hrnková sympozia: Šáteček, Koláč, Preclík a Šuplík, který získal ocenění Hrnek roku 2000 (Porcelánová manufaktura Royal Dux Bohemia a Český porcelán Dubí)

FOTO 3 – Hrnek “vařák” (objem 0,5 nebo 0,7 l) můžeme díky jeho rovnému dnu postavit na plotnu a nápoj v něm si ohřát. Porcelánové sítko a poklička, které lze přikoupit, umožní přípravu čaje přímo v hrnku. Vybrat si lze z 80 různých dekorů (Leander Porcelán Loučky)

FOTO 4 – Hrnečky s oušky ve tvaru čísel od 1 do 9, které potěší nejen děti, navrhl Jiří Kožíšek (Český porcelán)

FOTO 5 – Milovníci dobré kávy či cappuccina ocení silnostěnné šálky Zdena, ve kterých vydrží nápoj déle teplý. Vybírat můžeme ze čtyř velikostí a celé řady vzorů (Thun)

FOTO 6 – Karlovarský porcelán Thun nabízí v sériové produkci hrníčky spíše střízlivých tvarů, zato s nepřeberným množstvím dekorů

FOTO 7 – Každému keramickému hrnku mohou autoři vtisknout naprosto originální podobu

Hrnky (nejen) na neděli