U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů

Kategorie: Dílna | Autor: VT

V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších předmětů a doplňků. Můžeme tak dodat neotřelý vzhled starším i novým předmětům.

V minulých číslech jsme vám ukázali, jak vytvořit patinu, dekor podle šablony i vzor malovaný od ruky, krakeláž (popraskaný nátěr), dekupáž (ubrouskovou techniku), mramorování, fládrování (napodobení kresby dřeva pomocí speciální gumové stěrky), imitace různých druhů dřevin, kovu, želvoviny či malachitu nebo drásání dřeva. Dnes vám ukážeme jiný způsob, jak vytvořit dojem starého nátěru.

13. Oprýskaný vzhled

Touto technikou (podobně jako patinováním, popsaným na začátku našeho seriálu) docílíme vzhledu, jako by nátěr byl starý desítky let. Vtip spočívá v tom, že mezi podklad (dřevo nebo spodní barevný nátěr) a vrchní, kontrastní nátěr, naneseme v nepravidelných “šmouhách” a především na hranách a rozích, kde povrch nejvíc trpí, vosk nebo vazelínu. Po uschnutí vrchního nátěru škrabkou strhneme barvu v místech, kde je pod ní vosk (vazelína). Půjde to snadno, protože vosk vytvoří mezi dvěma vrstvami barvy bariéru a vrchní nátěr přes něj nepřilne ke spodnímu. Na místech stržené vrchní barvy bude prosvítat dřevo nebo jinobarevný podklad. Pokud chceme dosáhnout většího efektu, přidáme ještě jednu vrstvu vosku a barvy. Pak budou pod vrchním nátěrem prosvítat dva kontrastní odstíny. Při práci s voskem docílíme jemnější struktury oprýskání, s vazelínou bude struktura výraznější.

Potřebujeme: vodou ředitelnou kryvou barvu v 1 až 3 kontrastních odstínech, svíčku nebo vazelínu, plochý štětec, malý kulatý štětec, škrabku, jemný brusný papír, bezbarvý lak

Oprýskaný nátěr s vazelínou

S vazelínou dosáhneme výraznějšího efektu než s voskem. Pokud zvolíme vícebarevný povrch, je vhodné použít pod první vrstvu barvy vazelínu a pod druhou barvu vosk.

Oprýskaný nátěr v jedné barvě

Oprýskaný nátěr ve dvou barvách

Popisy k obrázkům

Zelená na oranžové a na dřevě

Zelená na modré a na dřevě

1Na dřevo nebo spodní vrstvu barvy naneseme podélnými tahy malým štětcem vazelínu.

2 Opatrně povrch natřeme barvou tak, abychom vazelínu příliš nerozmazali.

3 Když barva uschne, škrabkou odstraníme barvu nad vazelínou.

4 Hadříkem, namočeným v mýdlové vodě, otřeme z povrchu dřeva zbytky nezaschlé barvy a vazelíny.

5 Suchý povrch navoskujeme svíčkou a natřeme další barvou. Necháme uschnout.

6 Škrabkou odstraníme barvu, která ulpěla na vosku. Povrch očistíme hadříkem a celý jej nalakujeme.

1 Dřevo navoskujeme po směru let; pokud spodní vrstvu tvoří barevný nátěr, navoskujeme jej dlouhými rovnoběžnými tahy. Nejvíce vosku naneseme na hrany a rohy.

2 Celou plochu natřeme emulzní barvou – tam, kde je vosk, na podklad nepřilne. Necháme dokonale uschnout.

3 Kovovou škrabkou odstraníme barvu tam, kde je pod ní vosk. Pak povrch zbrousíme jemným brusným papírem, abychom odstranili zbytky vosku a plochu srovnali. Nakonec přelakujeme.

Fialová na dřevě

Světle modrá na dřevě

Fialová na zelené a na dřevě

Žlutá na oranžové a na dřevě

1 Pokud chceme vytvořit vícebarevný efekt, naneseme podle výše popsaného postupu na podklad vosk a barevný nátěr. Pak přidáme druhou vrstvu vosku (vosk použijeme na větší ploše než poprvé).

2 Celou plochu natřeme další kontrastní barvou. Nátěr necháme dobře uschnout.

3 Škrabkou odstraníme barvu, která nepřilnula, a brusným papírem zbrousíme přebývající vosk. Na závěr přelakujeme bezbarvým lakem.

Autor fotografií: Foto archiv a rebo

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů