Světlo ve tmě

Určitě máte na chalupě prostory, které jsou utopeny ve tmě a  instalace oken je složitá. Co s tím? Existuje řešení, které se jmenuje světlovod.

Střešní světlovody

Co je světlovod?

Toto zařízení není nijak zvlášť složité, pouze důmyslně využívá fyzikálních zákonů, odrazu světla. Dalo by se popsat jako trubicové střešní okno, jehož vrchní skleněná kopule (z tvrzeného skla) umístěná na střeše nebo zdi propouští denní světlo, znásobuje jeho intenzitu a odvádí je do tubusu. Kopule může být rovná a hladká a připomínat spíše střešní okénko, přičemž vyšší účinnost má kopule kulatého tvaru. Nicméně rozdíly nejsou nijak zásadní. Od kopule se světlo přenáší dále tubusem s vnitřní reflexní úpravou na bázi stříbra nebo hliníku, která je odráží. Délka tubusu může být i několik metrů, podle podmínek konkrétního řešení a může být různě nastavena a v těžko dostupných místech lze tubus i „ohýbat“ koleny v úhlech 30 až 90 stupňů, případně je tubus flexibilní a při ohýbání nejsou kolena třeba. Pozor ale – příliš komplikovaná cesta může přispět ke snížení funkčnosti světlovodu. V koncové části, difuzéru instalovaném do podhledu, se pak světlo rovnoměrně rozptyluje do prostoru.

 

Podle čeho vybírat

Umístění na střeše

Světlovody se vyrábějí v různých průměrech, jejichž volba závisí na typu místnosti, která má být osvětlena, množství světla, které do ní má být přivedeno, i na stavebních podmínkách, mimo jiné tvaru či sklonu střechy. Menší průměry se používají např. do hygienických místností či menších, třeba podkrovních prostor, naopak světlovody s velkými průměry dobře slouží v rozměrných prostorách. V obytných prostorách se obvykle používá průměr 35 cm. Zařízení je vhodné jako do novostaveb, tak do staré zástavby. Světlovod o průměru 25 cm prosvětlí za optimálních světelných podmínek místnost o podlahové ploše až 7 m2 a světlovod o průměru 35 cm prosvětlí místnost o podlahové ploše cca 9 – 10 m2.

Kam s ním?

Denní světlo v interiéru

Aby efektivita světlovodu byla co nejvyšší, umisťuje se na co nejvíce osluněnou stranu objektu – tedy nejlépe jižní. Může přijít jak do plochých, tak do šikmých střech, ale protože je rozhodující také vzdálenost osvětlovaného prostoru od střechy, může se někdy montovat i na obvodové zdi objektů. Pokud nebudete světlovod instalovat svépomocí, část prací na střešním plášti provádějí obvykle pokrývačské firmy, instalaci interiérových částí světlovodu pak většinou sádrokartonáři.

Při výběru konkrétního produktu je důležitá vodotěsnost, tepelná nepropustnost i odolnost vrchního krytu proti UV záření. Celý systém by měl být hermeticky uzavřen, a tím je zajištěna dokonalá vodotěsnost bez možné kondenzace vodních par v tubusu či na vnitřní straně zasklení světlovodu. Stejně tak vodotěsné napojení na střešní plášť musí být provedeno tak dobře, aby tudy nemělo šanci zatékat.

Text: Kalendář Chatař chalupář
Foto: Allux, Velux a Lightway

 

Světlo ve tmě