Rez není jen módní trend


Patinovaný a jinak zestařený nábytek je oblíben již mnoho let. Do módy ale přichází i technické materiály a s nimi také rez. Nejen přímo na povrchu kovových předmětů, ale také v podobě různých nátěrů a dekorů doplňků a vybavení, u nichž bychom rez nečekali.

Rezavá barva je módní i jako imitace ve vzorech vinylových a keramických podlah nebo obkladů, v HPL laminátu pro interiérové dveře, na tapetách, v barvách stěrek na stěny a podlahy. Rezavé a měděné valéry najdeme na textilu, kobercích, rezavě červený nádech mají i dřevěné podlahové krytiny nebo nábytková dvířka.

V loňském roce se atraktivní rezavý plech objevil například na povrchu dveří od výrobce Sapeli. Dveře se staly jasnou dominantou celého interiéru.

Kovový nábytek

Obliba kovového nábytku se rozšířila díky novému industriálnímu stylu zrozenému v loftech New Yorku, Londýna nebo Hamburku. Kov má patinu většinou vytvořenou uměle nebo bývá ponechán v původním surovém stavu.

Všechny odpůrce industriálního stylu určitě překvapí aktuální kolekce indického nábytku z nabídky Le Patio. Převažuje v ní nábytek vyrobený z kovu a většina kovových skříní, stolků a stoliček působí elegantně i klasicky. Takto pojatý kovový nábytek si můžeme pořídit na chalupy i do menšího bytu, kde vynikne v kombinaci s dřevěnými solitéry.

Rez na stěnách

Výmalba, stěrky, tekuté nebo klasické tapety také mohou imitovat vzhled plechového zkorodovaného materiálu. Rozhodně dodají bytu zajímavou a okázalou atmosféru. Přestože při procesu, při kterém vzniká rez, jde v podstatě o znehodnocení kovu – v tomto případě ve výsledku získáme eleganci, kterou stěně dodá charakteristická barva nebo kresba.

V kuchyni, ale i jinde na stěnách, se motiv rzi může uplatnit mezi vrstvami grafoskla. Sklo se snadno ošetřuje, proto vždy vypadá dobře v kuchyni, v koupelně i v dalších místnostech.

Originální corten

Rezavé plechy z nízkolegované ocele Corten Steel jsou funkčními a zároveň módními prvky současné architektury včetně té zahradní. COR-TEN® je obchodní název pro desky ze zvětrávané ocele. Jsou odolné proti korozi, rezavá vrstva totiž vytváří na povrchu patinu. Ta následně chrání ocel před korozí. Jde o vysoce pevnou ocel, která se používá tam, kde je potřeba vyšší pevnost a delší životnost materiálu, například na obklady stěn budov, na terasách i v bytech.

Z kovových desek se vyrábějí také bytové a zahradní doplňky, jako jsou nádrže na vodu, velké květináče, ohniště, krby či dřevníky. Ty všechny můžeme do chat i chalup použít.

www.sapeli.cz, www.japcz.cz, www.kpp.cz, www.stavebnipouzdro.cz, www.lepatio.cz, www.fototapeta.cz, www.tapety-sklep.com, www.lcn-nabytek.cz

text: Helena Štětinová
foto: Martin Mašín, archiv firem a Shutterstock

Rez není jen módní trend


Komentáře

Napsat komentář


VÍTE, ŽE…

Grafosklo je jednovrstvé nebo dvouvrstvé sklo, které je vždy opatřeno bezpečnostní fólií a do kterého je zalaminována grafi ka, textil nebo i skutečné tenké plátky plechu a dalších materiálů.

DOBRÁ RADA

Abychom v bytě navodili teplou atmosféru, nemusíme používat jen rezavé barvy. Obecně působí červenohnědé zabarvení s příměsí oranžových nebo zlatých odstínů v kombinaci s dalšími přírodními barvami útulně a elegantně.