Zabezpečení rekreační nemovitosti před zimou

Odolné kování a zámek zloději vloupání ztíží. Skleněné plochy dveří je třeba chránit alespoň bezpečnostní fólií. Foto: Shutterstock

Odolné kování a zámek zloději vloupání ztíží. Skleněné plochy dveří je třeba chránit alespoň bezpečnostní fólií. Foto: Shutterstock

Po sezóně se stává kvalitní zabezpečení bodem číslo jedna ve starostlivosti o naše druhé domovy. Jen tak můžeme předejít vloupáním, ale i škodám, které by způsobily přírodní živly.

Začít bychom měli kontrolou oplocení včetně vstupní branky a brány. U chaty či chalupy a u všech drobných staveb na pozemku věnujeme pozornost nejen plášti budov, ale i vnitřnímu vybavení.

Pod zámkem

Bezpečnostní cylindrická vložka TOKOZ PRO 300 je certifikovaná dle ČSN EN 1303, různé varianty. Od 1 091,42 Kč (Foto: TOKOZ)

Základem ochrany věcí uvnitř nemovitosti jsou dveře. Pokud nemáme osazeny přímo bezpečnostní, měly by být vybaveny minimálně zámkem ve 3. bezpečnostní třídě a přídavným zámkem, nejlépe rozvorovým. Při nákupu zámkové cylindrické vložky se řídíme typem dveří a použitým kováním. Zejména historické dveře mohou mít atypickou tloušťku. Nakupujeme jen certifikované zámky, které odolají zkušeným rukám lapky a pojišťovna je při případné pojistné události vyhodnotí jako dostatečnou ochranu. Stávající zámky ošetříme speciálním mazivem, čímž zabráníme zamrznutí či přímo poškození vlivem počasí.

Klasické bezpečnostní dveře mají pevnou konstrukci a oboustranné pancéřování (Foto: NEXT)

Klasické bezpečnostní dveře mají pevnou konstrukci a oboustranné pancéřování (Foto: NEXT)

Další bezpečnostní prvky

Na dveře, a to i dvoukřídlé, můžeme přidat celoplošnou dveřní závoru. Měla by být namontována tak, aby neoslabila pevnost dveří. Porada s odborníkem je proto před instalací víc než namístě. Na masivní dveře lze přišroubovat petlici a doplnit ji visacím bezpečnostním zámkem. Pokud ji už mají, nesmí být uvolněná či nedoléhající. V případě koroze je jediným řešením výměna za novou. Účinným zabezpečením je také přídavná mříž.

Petlice TOKOZ BP Golem a visací zámek Golem 70, 4. bezpečnostní třída. 2 424,84 Kč a 2 351,03 Kč (Foto: TOKOZ)

Okna a větrací otvory

Dveřní a sklepní okénka i okna v nižších podlažích opatříme okenicemi, mřížemi, předokenními roletami nebo minimálně bezpečnostní fólií. Prověřit je třeba funkčnost oken, zda jdou dobře zavřít či nemají uvolněné panty, aby si s nimi nepohrál zloděj nebo vichřice, a také jestli těsní, neboť škvírami by mohl dovnitř prolézt hmyz. Rámy můžeme opatřit bezpečnostním celoobvodovým kováním a blokovatelnou nebo uzamykatelnou klikou.

Na větrací otvory spíží, odkouření digestoře a vyústění komína je dobré instalovat mřížky nebo kovové síťky proti hlodavcům, ale i ptactvu, které může vlétnout dovnitř a ven už se mu nepodaří dostat.

Střecha a střešní podhledy

Prohlédnout bychom měli i střechu, zda nejsou někde uvolněné tašky či plech, aby do objektu nezatékalo, ale i okapy, antény a satelity, které by po silném větru nebo zatížené sněhem mohly pádem ohrozit kolemjdoucí. Rovněž není od věci prohlédnout střešní podhledy, aby se tudy nemohla nastěhovat pod střechu kuna či jiné neplechu tropící zvířátko.

Voda, plyn a elektřina

Pokud nebude stavba temperovaná nebo nemá vysoký stupeň tepelné izolace, je nutné dodat do teplovodních systémů vytápění speciální nemrznoucí směs. Vypustit musíme vodu z bojleru, WC nádržky, sudů, venkovních nádrží včetně bazénu a vodovodu, zavřít přívody vody do venkovních kohoutků.

Špatně zakrytá studna, ale i nezakrytý vypuštěný bazén se mohou stát osudnými divokým zvířatům, která v zimě hlad přivádí k lidským obydlím.

Od plynového grilu odpojíme propanbutanovou lahev a uschováme ji na suchém místě.
Ze zásuvek vypojíme všechny spotřebiče, pokud nepotřebujeme proud k napájení elektronického zabezpečení apod., vypneme i hlavní jistič.

Kola nebo zahradní a dílenskou techniku pomůže zajistit uzamykatelný mechanismus X SAFETY BOX (Foto: TOKOZ)

Cennosti a nářadí

Nechávat zejména přes zimu v chatách a chalupách různé cennosti, starožitnosti a drahou elektroniku je nejsnazší cesta, jak o ně přijít. Zloději v zimě hledají i útočiště před nepříznivým počasím nebo zásoby jídla. Nenechávejme tu ani svíčky nebo naplněné petrolejky, kterými by si mohli svítit. Hrozí velké nebezpečí požáru.

Jak praví rčení, „příležitost dělá zloděje“, a tak mohou nenechavé ruce kolemjdoucích sáhnout po vybavení venkovní kuchyně, lavičce atd., proto je po sezóně raději uklidíme do bezpečí. Zahradní techniku a jízdní kola bychom měli mít uskladněny v prostoru chráněném kvalitním zámkem, pro jistotu je můžeme ještě připevnit řetězem k uzamykatelným systémům uchyceným do podlahy, stěny či stropu.

Dobré rady

  • Foto: MVCR

    O možnostech domácího zabezpečení se dočtete v katalogu doporučených výrobků sestaveném v rámci projektu Bezpečná země (cmzs.cz/cs/katalog-vyrobku). Zorientujete se v normách, certifikacích i piktogramech. Logo projektu vám poslouží jako vodítko při nákupu zabezpečení v obchodech.

  • Využít můžete i aplikaci „Zabezpečte se“ pro chytré mobilní telefony.
  • Ochranu můžete posílit elektronickým zabezpečením.
  • Nenechávejte volně na pozemku nářadí, které může zlodějům posloužit jako nástroj pro vloupání.
  • Při pohledu oknem dovnitř by nemělo být vidět nic, co by nezvaného návštěvníka zaujalo.
  • Aktualizujte si pojištění nemovitosti a domácnosti nebo je neprodleně uzavřete.
  • Nechlubte se rekreační nemovitostí na sociálních sítích. Neuvádějte, kdy na ni nejezdíte.
  • Během zimy ji jeďte zkontrolovat nebo požádejte o kontrolu sousedy.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením firem MVCR, NEXT a TOKOZ

Zabezpečení rekreační nemovitosti před zimou