Vláha pro trávník

Pravidelné zavlažování spolu s několika osvědčenými triky pomůže udržet trávník svěží i v horkém létě.

Hustý, dokonale zastřižený trávník je chloubou nejednoho chataře či chalupáře. Ten pak s příchodem tropických dní, které nás sužují již několikáté léto, sleduje, jak se zelený pažit postupně mění v cosi, co připomíná strniště na podzimním poli. Prvním krokem, jak tomu předejít, je dostatečný přísun vláhy, druhým její zdržení v travním porostu.

Vydatná zálivka

Nezajistí-li vláhu na jaře vydatné deště, můžeme ji trávníku dodávat sami, aby půda na povrchu neztvrdla a nevytvořila nepropustnou vrstvu. Zálivka nemusí být příliš častá, ale zato vydatná. To platí bezpodmínečně pro zavlažování za letního sucha, neboť z povrchové vrstvy půdy se voda poměrně rychle vypaří a její zásoby se udrží až v hloubce okolo 20 cm pod povrchem, odkud si ji kořínky mohou odebírat. Ideálním časem pro zálivku je brzké ráno, kdy ještě nepálí slunce. Během horkého dne ale můžeme trávu osvěžit vodní sprškou.
K zálivce je nejvhodnější dešťovka, která na rozdíl od kohoutkové vody neobsahuje chlór a je chudá na minerály a soli, tudíž nedochází k zasolování půdy.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Trávník:

Trávník na jaře

Vyžeňte krtka

Čím posekat trávník

Péče o jarní trávník

Umíte si vybrat osivo?

Nejčastější chyby při práci se sekačkou

Květnatá louka

________________________________________________________________________

Bezdrátový senzor vlhkosti půdy for_q. 1 290 Kč (Hornbach)

Přesná a bezpracná závlaha

U větších travnatých ploch se vyplatí instalovat závlahový systém. Nejenže odpadá zdlouhavé manuální a nerovnoměrné zalévání hadicí, ale docílíme s ním i značných úspor vody. V případě, že se chystáme trávník teprve zakládat, se přímo nabízí podzemní systém, u něhož se postřikovací trysky vysouvají ze země jen při zalévání. Díky možnosti plné automatizace a dálkového ovládání je i nejefektivnější.
U již vzešlého kvalitního trávníku, který nechceme narušit výkopy pro pokládku potrubí, dáme pravděpodobně přednost některému z nadzemních přenosných systémů, kde se k přívodním hadicím připojují rozstřikovače.

Blahodárný stín

V létě sečeme trávu častěji, ale méně ji zkracujeme, protože si v delších stéblech podrží více vláhy. Vysušování předcházíme i tím, že k sekání volíme pozdější denní dobu, kdy je teplota vzduchu výrazně nižší.
Přirozenou ochranu poskytnou trávníku vysoké stromy, proto již při zakládání zahrady myslíme na vhodné druhy. Rovněž se nezbavujeme vzrostlých dřevin, minimálně v místech, kde v létě jejich koruna poslouží jako sluneční clona.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Vláha pro trávník