Velký úklid

V dnešních domácnostech je častým problémem hromadění věcí. A nevyhýbá se ani víkendovým obydlím a rekreačním chalupám, kde se předměty mnohdy střádají již několik generací.

Marie Kondo, japonská odbornice na úklid, která má na svém kontě k tomuto tématu již několik knih a televizní seriál, přišla s receptem, jak tento problém vyřešit jednou provždy. Ve své metodě, kterou nazvala KonMari, je poměrně dost radikální, slibuje však, že má trvalý efekt a díky velkému úklidu se v domě opět může rozproudit pozitivní energie a získáte víc času, který byste jinak věnovali úklidu. Nečekejte však, že tuto reorganizaci svého obydlí zvládnete za odpoledne, a vyhraďte si na ni dostatek času. Pokud ještě váháte, zkuste si představit, jak vaše domácnost bude vypadat po dokončení úklidu, to vám dodá motivaci.

Postupujte podle kategorií

Klíčem k úspěchu je zbavení se věcí, které nepoužíváte. Namísto obvyklého úklidu po jednotlivých místnostech však Marie Kondo doporučuje postupovat podle jednotlivých kategorií přesně v tomto pořadí: oblečení, knihy, papíry a dokumenty, nezařazené věci (například psací potřeby a podobně) a nakonec to nejtěžší – vzpomínkové předměty. Důvod je jednoduchý. Vyhnete se tím přesouvání věcí z místa na místo a budete mít přesný přehled o tom, co kde máte.

Nechte si jen to, z čeho máte radost

Nechte si jen to, z čeho máte radost. Foto: Shutterstock

Opravdu potřebujete všechno oblečení?

Prvním krokem je shromáždění všech věcí jedné kategorie z celého bytu na jednu hromadu. U oblečení to znamená přinést oděvy i obuv všech členů domácnosti včetně těch sezónních. Asi budete překvapeni, jak velká hromada to je. Pak se pusťte do třídění. Každý kus pak vezměte do ruky, prohlédněte si jej a zamyslete se, zda vám přináší radost. Cílem je, abyste si ponechali jen ty, které vás opravdu těší. Nechte se vést intuicí, pokud si ale nejste jistí, zkuste si odpovědět na otázku, zda je pro vás věc užitečná a jak často ji používáte. Vytříděné oděvy, které si nechcete nechat, prodejte nebo věnujte.
Stejnou péči jako třídění teď však věnujte opětovnému uložení oblečení do skříně. Poskládejte je do menších balíčků a ty v poličkách či zásuvkách rovnejte vertikálně tak, aby byly všechny vidět. Na drobné doplňky, pásky či prádlo použijte průhledné organizéry, díky nimž budete mít okamžitý přehled o tom, co kde je. Šaty či kabáty, které patří na ramínko, srovnejte ve skříni od nejdelších k nejkratším.

Zorganizovaný šatník ušetří spoustu času s výběrem oblečení

Zorganizovaný šatník ušetří spoustu času s výběrem oblečení. Foto: Shutterstock

Počáteční fáze může být trochu děsivá, výsledek však stojí za to

Počáteční fáze může být trochu děsivá, výsledek však stojí za to. Foto: Shutterstock

Díky vertikálnímu uspořádání věcí budete mít přehled o obsahu zásuvek

Díky vertikálnímu uspořádání věcí budete mít přehled o obsahu zásuvek. Foto: Shutterstock

Proberte knihy

U knih postupujte obdobně jako u oblečení – všechny dejte na jednu hromadu a postupně se u všech sami sebe zeptejte, zda vás těší. Ty, které už nepotřebujete, prodejte do antikvariátu, darujte svým známým nebo je odneste do knihobudky. Knihy, které si ponecháte, opět pečlivě srovnejte do knihovny.

Knihy, ke kterým se už nechcete vracet, prodejte nebo darujte

Knihy, ke kterým se už nechcete vracet, prodejte nebo darujte. Foto: Shutterstock

Pryč se stohy papírů

Další v pořadí následují papíry a dokumenty. Ty lze nahromadit velmi snadno. Opravdu je ale všechny potřebujete? Proberte staré výpisy z banky, složenky, vybledlé účtenky a záruční listy a nechte si jen důležité dokumenty, které mají jasný účel.

Důležité je, aby každý předmět měl své místo

Důležité je, aby každý předmět měl své místo. Foto: Shutterstock

Všechno ostatní

Tato kategorie, kterou Marie Kondo označuje jako komono, je velmi široká, neboť sem patří vše od kosmetiky přes kancelářské potřeby, nabíjecí kabely, CD nosiče, bižuterii až po potraviny. Abyste se docela neztratili, rozdělte tyto předměty do podkategorií a třiďte je stejně jako u oblečení či knih. Co vám dělá radost, si ponechte. Na závěr je důležité všechny věci opět srovnat do poliček a zásuvek. S organizací pomohou i menší krabičky.

Postupujte podle jednotlivých kategorií, nikoliv po místnostech

Postupujte podle jednotlivých kategorií, nikoliv po místnostech. Foto: Shutterstock

Těžké loučení

Na úplný konec nechte předměty, jako jsou fotografie, dopisy, dětské výkresy nebo přání. U nich je totiž loučení nejtěžší. Pokud je jich ale příliš, stejně nás nemohou těšit. Proberte je a zvažte, zda by některé nestačilo vyfotit a uchovat v digitální formě. Ty, které máte opravdu rádi, vystavte, abyste vám dělaly radost každý den.

Klíč k perfektně uklizené domácnosti

  • Třiďte
    Vše, co již nepoužíváte, nebo je dokonce nefunkční, vyhoďte.
  • Dejte na svou intuici
    Každý předmět vezměte postupně do ruky a zaměřte se na pocit, který z něj máte. Přináší-li vám radost a spokojenost, nechte si jej. Pokud máte nepříjemné pocity nebo necítíte vůbec nic, zbavte se ho.
  • Každá věc má své místo
    Je mnohem snazší udržovat v domě pořádek, pokud má vše své dané místo. Odpadne tím starost s přemýšlením, kam co uklidit, a následně hledáním, kde to vlastně je.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

 

 

Velký úklid