Vánoce v barvách severu

Domov na švédském ostrově Gotland si mladá rodina zařídila ve skandinávském stylu, který pracuje pouze s tóny několika barev vycházejících ze zimní severské přírody, kdy je noc delší než den. Ve stejném duchu se nese i jeho vánoční výzdoba.

Když se Karin Nilsson a Kristoffer Green před sedmi lety rozhodli vybudovat společný domov, do něhož by v blízké budoucnosti rádi přivedli děti, vytyčili si nesnadný cíl. Při hledání vhodného domu se zaměřili prakticky jen na dvě ulice obce Hemse ležící v jižní části švédského ostrova Gotland, nedaleko místa, kde vyrůstal Kristoffer, a kde žijí někteří z jejich přátel. Vytipovaná lokalita pro ně byla i zárukou, že budou mít nadosah obchody, školy, zdravotnická zařízení a budou moci využívat tamější dobré dopravní spojení. To ocenil zejména Kristoffer, který pracuje jako prodavač stavebnin ve zhruba 50 km vzdáleném Visby, které je správním centrem kraje a současně nejlépe zachovalým středověkým městem v celé Skandinávii.

„Hodně lidí si pořizuje dům, až když mají děti a dojde jim, že jejich byt pro tolik lidí nestačí,“ poznamenává Karin. „My jsme to udělali obráceně. Řekli jsme si, že když jste doma s miminkem, chcete mít pohodlí a ne žít uprostřed rekonstrukčního chaosu.“

Paleta se změnila na originální kryt radiátoru. Foto: living4media

Láska na druhý pohled

Přestože se možnost naskytla záhy, první seznámení s nabízenou nemovitostí nenasvědčovalo tomu, že se na ně usmálo štěstí. „Dostala jsem od kamarádky esemesku, že realitní makléř stojí na příjezdové cestě jejich sousedů. Za týden byl dům opravdu na prodej,“ vzpomíná Karin. „Upřímně řečeno, fotky nás odradily. Byla to óda na všechno špatné v 80. letech, se smutnou květinovou tapetou, zažloutlou borovicí a zářivě oranžovou koupelnou. Naše reakce byla: ‚Ale ne, páni!‘. Nejdřív jsme ani neuvažovali o tom jít na prohlídku, ale na poslední chvíli jsme si to rozmysleli. Bylo krásné srpnové odpoledne a zahrada byla zalitá sluncem, všude zeleň,“ vzpomíná Karin a pokračuje: „Hned jsme věděli, že by to mohlo být dobré, jen musíme předělat vnitřek. Nakonec jsme dali nabídku a o pár týdnů později byl dům náš.“

Tradičně i osobitě

Dvoupodlažní dům s obytnou plochou 148 metrů čtverečních je obklopen zahradou o rozloze víc jak 15 arů, na níž stojí ještě garáž, která se jednoho dne stane penzionem. Karin s Kristofferem se nastěhovali v listopadu 2013 a okamžitě zahájili jeho renovaci, kterou zvládli převážně vlastními silami kromě elektrikářských a instalatérských prací, do nichž se jako laici logicky pouštět nechtěli. S některými dalšími specializovanými pracemi jim pomáhal laskavý soused, profesí tesař.

Na exteriéru domku nebylo třeba měnit téměř nic. Dům je uspořádán typicky pro tento kraj, a tak pouze okna a dveře dostaly sjednocující šedočerný nátěr. Bylo však nutné doladit interiér, za jehož současným vzhledem stojí hlavně Karin, která ho s úsměvem označuje jako venkovský styl s industriálním nádechem. Kristoffer, který se s ním plně ztotožňuje, byl hlavně tím, kdo se staral o praktickou část rekonstrukce. Měl k ní profesní předpoklady, zatímco Karin, učitelce v mateřské školce, byla bližší vizuální stránka. Ta ovšem přiznává, že dříve ji interiérový design vůbec neoslovoval, zájem o něj přišel až s koupí domu a postupně přerostl v zálibu. Důležité zdroje inspirace představují pro Karin moře a příroda. Rovněž chtěla, aby byl v domě přítomen samotný Gotland. Z tohoto důvodu se zaměřila na místní materiály. Toto řešení bylo dle jejích slov přínosem pro duši i peněženku, neboť Karin během rekonstrukce ještě studovala a současně byla na mateřské dovolené, což znamenalo, že pár musel udržovat nízké náklady.

Vlastnoručně vyrobená police alternuje horní skříňku linky. Foto: living4media

Dřevo hraje v interiéru důležitou úlohu. Foto: living4media

Nový vzhled starého domu

V přízemí nejprve vybourali několik příček, čímž získal obytný prostor na vzdušnosti i světlosti. Látkové tapety nahradila omítka, která lépe odpovídá exteriéru domu s nabílenou fasádou charakteristickou pro gotlandský kraj. S výjimkou dětského pokoje se barevné schéma všech místností pohybuje v odstínech bílé, šedé, hnědé a černé. Téměř každá je částečně obložena dřevem, které protepluje a navozuje pocit domova.
Kuchyně dostala novou podlahu z borovicového dřeva ošetřenou tvrdým voskovým olejem s bílým pigmentem. Původní borové podlahy ve zbytku domu jsou zbroušené a nabílené. Vstupní hale vévodí tmavá břidlicová dlažba, pod níž se uschovalo podlahové vytápění, jež je součástí nově instalovaného vytápěcího systému a které v zimě příjemně ohřívá zmrzlé nohy po příchodu zvenčí.

Barový pult odděluje kuchyň od jídelny. Foto: living4media

Nečekaná setkání

Jídelna nejlépe demonstruje cit Karin a Kristoffera pro míchání nového se starým, s podomácku vyrobenými kousky, nálezy a uměleckými díly, ale i pro využití zajímavých přírodních materiálů v kontrastu s černobílými aspekty. Velký stůl je situován do středu prostorné místnosti, odkud je dobrý výhled na kuchyň i gauč, což je perfektní, když se zde pohybují malé děti.

Zařízení tvoří směs zděděných předmětů a objevů z bleších trhů. Starý stůl našla Karin v komoře u svých rodičů, židle tu zbyly po minulých majitelích, lavice je z blešáku a lustr od Ernsta Kirschteigera, švédského designéra. Bílou kredenc stojící v rohu zdědila po dědečkovi: „Byl opravdový sběratel a měl v kůlně malé muzeum. Jsem opravdu šťastná, že mám tu čest se o jeho dědictví starat. Je to dobrý pocit, že takto nábytek žije dál,“ svěřuje se Karin.

Nábytek v jídelně připomíná Karin rodinnou farmu i prarodiče. Foto: living4media

Interiér je řešen v oblíbeném nordic stylu. Foto: living4media

Rovněž kuchyň je prostorná a světlá, absence horních skříněk linky, má za cíl navodit dojem venkovského bistra. K tomu přispívá velká pracovní deska, která funguje i jako barový pult ideální pro lehké občerstvení nebo odpočinek, zatímco se na sporáku vaří jídlo. Namísto klasických dlaždiček jsou zdi obloženy panely ze surového dřeva opatřeného lazurou.

Vybavení tvoří především nábytek z IKEA, ať už je to kuchyňská linka s bílými dvířky ve vysokém lesku, či černé barové stoličky. Police nad linkou je vyrobená podomácku ze zbytků ze stavby a tónovaná do stejného odstínu jako dřevěný obklad.
Obývacímu pokoji dodává rustikální a útulný charakter stěna z tmavohnědých dřevěných panelů. Nábytek je převážně švédské provenience. Světle šedá pohovka je model Howardsoffa od Trademaxu, zatímco ratanový kávový stolek pochází z Blocketu, portálu nabízejícího nábytek z druhé ruky, koberec koupili v Ellosu.

I vánoční dekorace jsou pouze v přírodních tónech. Foto: living4media

Snění pod střechou

Podkrovní ložnice se nese v duchu zemitých odstínů šedé, kterou doplňují rustikální dřevěné prvky. Pár by rád zachoval u dřeva pocit „čerstvosti,“ takže dřevo pravidelně ošetřuje. Pracovní koutek u stěny tvoří stolek, jenž byl dalším šťastným úlovkem na Blocketu. Karin jej natřela na šedo, aby ladil s ostatním zařízením a vystavila na něm dokonale sladěnou sbírku bibelotů, jimž dělá společnost kancelářská lampa, kterou sehnala na bleším trhu. Ze zbývajícího místa pod svažující se střechou se stala důmyslně uspořádaná šatna, přičemž šuplíky jsou seříznuty tak, aby lícovaly se šikminou stropu.
V další místnosti se nachází dětský pokoj s bíle lakovanými stěnami a stropem s hvězdnou oblohou a jemnou tapetou v pastelových barvách na zbývajících stěnách. Zařízený je rovněž mixem použitého a nového nábytku.

Dřevěný obklad stropu a stěn v ložnici zůstal přírodní. Foto: living4media

„Myslím, že jsme dokázali sjednotit vzhled všech pokojů tak, aby měli všichni pocit, že si můžou sednout, uvolnit se a povídat si,“ pochvaluje si Karin a přidává radu: „Možná to zní jako klišé, ale podle mě by zařízení domova mělo být osobní a odrážet, co máte rádi. Nemusíte mít vždycky vše podle poslední módy, která se objeví a zase zmizí.“ Nicméně Karin často zapíná instagram, aby se nechala inspirovat novými nápady, a také na svém účtu @haimbeiuss sdílí své vlastní.

Bílé zárubně rámují průhled do ložnice jako obraz. Foto: living4media

Vánoce ve svém po svém

První adventní víkend začíná Karin s vánoční výzdobou, ale stromek se v domě objeví až den před Štědrým večerem. Kouzelným okamžikem pak pro Karin je, když se ráno na vánočním stromku konečně rozsvítí světla oznamující začátek Vánoc.
Mladá rodina nejdříve slaví u Karininých rodičů na jejich statku v När, kde se sejde celé příbuzenstvo. Zde očekávají příchodu Santy, který se zjeví většinou přesně uprostřed tradiční pohádky o Kačeru Donaldovi. „Já a mé sestry jsme na to zvyklé,“ směje se Karin „náš Santa vždycky chodil ve tři odpoledne, protože pak jsme měly nové hračky na hraní, když máma s tátou museli jít dojit krávy.“

Večer se rodina přesune ke Kristofferovu otci a matce. Pokojná a uklidňující atmosféra zavládne, jakmile je prostřen stůl ke štědrovečerní večeři před dalším kolem rozdávání dárků. Po něm celá rodina usne na gauči při sledování televize.

Dětský pokoj v pastelových tónech se vymyká jednotnému vzhledu místností. Foto: living4media

„Každé Vánoce jsou podobné, dodává to na klidu, když víte, jak je den naplánovaný a můžete se tak v klidu soustředit na trávení společného času,“ vysvětluje Karin.
Karin miluje Vánoce odjakživa a ráda by tento pocit předala i svým dětem. Je to svátek oslavující všechny cenné zvyky a zároveň vytvářející rodinnou vánoční magii. „Nejlepší částí svátků je chvíle, když se probudíte ráno na Štědrý den. Ryzí pocit Vánoc, vůně čerstvě připravených vánočních pokrmů, výzdoba přichystaná během večera. Opravdu bych si přála, aby je takto vnímaly i naše děti!“

„Jeden zvyk jsem ale změnila, nemáme doma žádnou vánoční výzdobu do červena, zatímco když jsem byla malá, vše bylo červené nebo zelené,“ vysvětluje Karin. „Dále nemáme žádné figurky. Preferuji přírodní dekorace, na nichž převládá zelená a spousta nádherných vánočních kytek. Většina je dělaná doma. Skvěle to sem zapadne,“ a dodává, „mé vysněné Vánoce jsou ty strávené doma – přesně jako to máme každý rok!“

Kdo tu bydlí

Karin Nilsson a Kristoffer Green, s dcerou Stinou, synem Billem a svými psy

Kde

V obci Hemse na švédském ostrově Gotland

Text: Zuzana Ottová
Překlad: Jan Lžičař
Foto: living4media

Vánoce v barvách severu