Vakuování potravin

Vakuování patří k nejjednodušším, nejrychlejším a velmi šetrným způsobům, jak až pětkrát prodloužit čerstvost a trvanlivost potravin v chladničce. Zachová jim aroma, chuť i živiny, zabrání vysušování. Vakuovat lze potraviny čerstvé i tepelně upravené, uložit je můžeme i do mrazáku.

Na trhu jsou desítky vakuových svářeček, některé nabízejí jen základní funkce, jiné toho dokážou více. Co od nich můžeme požadovat, v čem jsou stejné a v čem se liší?

Vakuová svářečka concept Va0050 má dva režimy vakuování a regulaci tlaku, vakuuje ve fólii, sáčcích i dózách, příslušenství: hadička na odsávání vzduchu, sáčky. 2 499 Kč (Foto: Concept)

Co umí všechny

Jak už název těchto přístrojů napovídá, umí potraviny zavakuovat do fólie, tedy odčerpat z prostoru kolem nich vzduch, a poté okraj fólie svařit. Pro vakuování se nejčastěji používá speciální fólie v roli, která má podobu rukávu. Je pevná, zdraví neškodná, vyrábí se buď pro konkrétní přístroje, ale jsou i univerzálně použitelné. Jejich maximální šíře bývá 30 cm, potřebnou délku si odřízneme. Některé vakuovačky mají držák fólie uvnitř přístroje, takže je vždy po ruce.

Vakuová svářečka Sencor SVS 4010SS má dva režimy vakuování, sací výkon 12 l/min, vakuuje ve fólii, sáčcích, boxech, lahvích, umožňuje marinování, má snadné ovládání, příslušenství: fólie, 5 vakuových sáčků, hadička pro externí odsávání. 2 399 Kč (Foto: Alza)

Maxxo VM Profi je výkonným přístrojem, má tři režimy vakuování, dvojitou pumpu, sací výkon 20 l/min, pulzní vakuování, funkci rychlého marinování, integrovaný válec s fólií, možnost použít vakuové sáčky a boxy, součástí je hadička na odsávání. 2999 Kč (Foto: Datart)

Další možnosti

K některým vakuovým svářečkám jsou k dostání i sáčky v různých velikostech, buď „obyčejné“, které se svařují, nebo opakovaně použitelné se zipovým uzávěrem a odsávacím ventilem. Další možností pro uložení potravin jsou dózy z borosilikátového skla nebo plastu. U dóz a zipových sáčků se neobejdeme bez hadičky nebo ruční odsávačky pro externí odsávání, těmi ale disponují pouze některé přístroje.

Zwilling Fresh & Save je ruční vakuová pumpa s aplikací pro chytrý telefon. Po načtení QR kódu na speciálních sáčcích nebo boxech zadáte do aplikace potřebné údaje. aplikace hlídá dobu uložení, nabídne recepty na tyto potraviny atd. Příslušenství: 2 boxy, 4 sáčky, další lze dokoupit včetně vakuové zátky. 2 690 Kč (Foto: Potten & Pannen – Staněk)

Jiné nabízejí i odsávání vzduchu z otevřených lahví vína, k tomu mají v příslušenství speciální zátky. Existují i samostatné akumulátorové vakuovačky jen na lahve nebo na lahve a jiné nádoby.

Vakuovačka Philco PHVS 3030 má dva režimy odsávání, regulaci tlaku, vakuuje ve fólii, sáčcích a boxech, silná vakuová pumpa, velmi tichá, příslušenství: sáčky. 1 599 Kč (Foto: Philco)

Čeho si hlavně všímat

U elektrických domácích přístrojů většinou sledujeme spotřebu energie. U vakuovaček nás bude hlavně zajímat jejich sací výkon, režimy a regulace odsávání a snadnost ovládání. U těch jednodušších se sací výkon pohybuje kolem 5 litrů za minutu, u střední kategorie mezi 10 až 12 l/min, profesionální zvládnou 20 l/min.

Většina pomocníků má dva režimy odsávání – pro tvrdé potraviny, jako jsou maso, zelenina apod., a pro měkké potraviny jako omáčky a polévky. Výhodou je také možnost regulovat tlak v sáčku (důležité u křehkých potravin). Podle toho, co přístroj nabízí, to lze dělat manuálně, zastavením odsávání nebo zvolením funkce pulzní vakuování. Některé umožňují samostatné zatavení, bez vakuování.

Vakuovačka FoodSaver VS3190x má dva režimy vakuování, výkonnou pumpu, pulzní vakuování, integrovaný držák fólie, lze použít i ziP sáčky, vakuové dózy, marinátor a zátky FoodSaver, příslušenství: ruční vakuovačka, fólie, ziP sáčky. 5 290 Kč (Foto: Datart)

Vakuová svářečka catler VS 8010 má dva režimy odsávání a dvě rychlosti, vakuuje ve fólii a sáčcích, tichá, příslušenství: vakuový uzávěr lahví, napájecí kabel do auta (lze vzít na cesty), odnímatelná kuchyňská váha (možnost vložit do těla přístroje). 2 990 Kč (Foto: Alza)

U ovládání můžeme volit tlačítka nebo panel s displejem, který nás může informovat i o průběhu operací. Vakuovačky bývají z plastu nebo kovu a plastu. Ceny se pohybují od 1 000 korun až přes 5 000 Kč.

Pomocí vakuovaček můžeme i marinovat, zabalené potraviny mrazit, ohřívat v mikrovlnné troubě, vařit je a připravovat způsobem sous vide. Snadno se převážejí.

Text: Iva Tvrzová
Foto: se svolením firem Philco, Alza, Concept, Datart, Potten & Pannen – Staněk

Vakuování potravin