V čem to sluší hyacintům

Hyacinty jsou oblíbené nejen kvůli svému vzhledu, ale i omamné vůni. Jejich krásu umocní vsazení do neobyčejné, originální nádoby.

Svěží vůně květů probouzí sny o jaru a krásné barvy nabízejí možnost sladit je s jakýmkoliv interiérem. Hyacint je navíc symbolem klidu a síly, kterou na jaře tolik potřebujeme.

Jaro má být hravé a veselé. Různobarevné květy jsou sladěny s balicím papírem, který tvoří netradiční obal na květináče

Moderní i klasické

Hyacint vypadá úžasně ve skleněném obalu nebo váze, historické i moderní. Jeho cibule ani kořeny není nutné zakrývat. Pokud se z kořenů omyje zemina, dosáhneme zajímavého dekorativního efektu. Nádherná struktura rostliny potom v průhledné nádobě plně vynikne.
Tradičnější obal jako je zdobená kovová nebo keramická žardiniéra naopak dodá hyacintu zcela jiný charakter − hrdý, téměř královský vzhled, který je ideální pro klasicky zařízený interiér. Bílá i pastelové barvy pomáhají navodit decentní, romantickou atmosféru.
S moderním interiérem ladí jednoduché kulaté, oválné i hranaté keramické či plechové obaly, ale i pestré plastové tašky a košíky.

Přírodně laděné aranžmá v květináči z kůry je doplněno zeleným mechem se hodí na terasu či balkón

Jedna i více

Zdobit interiér může solitérní rostlina, ale hezky vypadají skupiny, buď sesazené do jedné nádoby, nebo v samostatných květináčích. Květy mohou být v jedné barvě, ale pokud usilujeme o veselý a hravý dojem, dosáhneme ho zkombinováním různých barev květů, například bílé, růžové, modré a žluté.

Barokní pojetí, ozdobná váza s patinou výborně ladí s tmavě modrými květy hyacintů

Ideální na balkón nebo terasu

Kdo má alespoň malý balkón nebo terasu, s oblibou pěstuje rostliny v truhlících a kontejnerech. I hrnkové hyacinty můžeme na jaře přesadit do venkovních truhlíků, případně do volné půdy na zahradě.

Hledáte využití pro starší skleněný servis? Buďte kreativní a proměňte jej v křehké květináčky


Jak na to

Hyacint vykvétá při teplotě 16−20 °C. Doba kvetení je obvykle 21 dní, při vyšších teplotách bude kratší. Kořenový bal udržujte mírně vlhký, přihnojování není nutné. Hyacinty jsou na trhu dostupné do konce března až dubna a jsou k dostání v mnoha barvách − modré, fialové, růžové, bílé, smetanové a žluté.


Efektní a odvážné aranžmá, které kombinuje staré a nové

Hodí se vědět

Hyacinthus je latinská podoba řeckého jména Huakinthos, jehož nositelem byl mladík, kterého podle bájí obdivoval bůh slunce Apolón a který byl smrtelně zraněn při házení diskem. Z krve kanoucí z jeho ran vyrašily květy, jež Apolón pojmenoval po mrtvém příteli.

Jarní voňavá zahrádka hyacintů v nízké keramické misce

Hyacint posaďte do jakékoliv nádoby, vždy bude vypadat kouzelně

Moderní hranatý květináč kontrastuje s výrazně modrým květenstvím

 

Připravila: Iva Tvrzová
Foto: HKK

V čem to sluší hyacintům