Utěrkový design

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Klasický vzor utěrkového kára i jemu podobné vzory se pěkně vyjímají na různých kuchyňských doplňcích. Na jejich zhotovení můžeme využít skutečné lněné nebo bavlněné utěrky. Nejhezčí bude modrobílá nebo červenobílá barevnost.

Utěrkový design

Máte doma sbírku různých kuchařských knih a rádi byste ji vkusně sjednotili? Vyrobte svým knihám nové šaty, v kuchyňském stylu jim to bude určitě slušet! Když se kuchařským knihám nový oděv náhodou ušpiní, jednoduše ho vyperete v pračce.

Nový potah z utěrky může dostat i čalouněný sedák kuchyňské židle. Zvládnete to během chvíle. Utěrkové nápady doplní také látkové pytlíky, které najdou v kuchyni široké využití – hodí se na sušené houby nebo bylinky, na křížaly, na různé drobnosti. Ušití pytlíku je jednoduché, jen nezapomeneme na dostatečně široký tunýlek u okraje, kterým protáhneme tkaloun na zavěšení.

Z utěrek se dají ušít také různě velké polštářky, záclonky na malá okna, kapsáře, prostírání, jehelníčky, chňapky ke sporáku, potáhnout jimi stínidlo lampy, vyrobit kryt na čajovou konvici, látkový košíček na pečivo a mnoho dalších kuchyňských doplňků.

BUDEME POTŘEBOVAT

1 utěrky 2 nůžky 3 jehlu a nit 4 tužku 5 šicí stroj 6 žehličku 7 šroubovák a čalounickou sponkovačku (na židli) 8 tkaloun (na pytlík)

  1. Otevřenou knihu položíme na utěrku. Ustřihneme ji tak, aby u horního a dolního okraje knihy přesahovala látka asi 1,5 cm a po stranách asi 6 cm. Okraje zaentlujeme.
  2. Okraje široké 1,5 cm zahneme směrem dovnitř a ručně dlouhými stehy přišijeme tak, abychom přesně dosáhli výšky knihy. Sežehlíme.
  3. Šest cm přesahující látku po stranách přehneme dovnitř knihy, knihu zavřeme a označíme si přesný bod, kam máme látku přišít.
  4. Obal otočíme na rub a boční strany na stroji přišijeme. Ruční stehy na horním a dolním okraji obalu knihy vypářeme.
  5. Utěrku otočíme na líc a hotový obal navlékneme na desky knihy.
  6. Tužkou si napíšeme na hřbet obalu název kuchařské knihy a řetízkovým nebo jiným stehem název vyšijeme.

 

TEXT, FOTO A REALIZACE: JANA ARDANOVÁ

Utěrkový design