Tabulová barva a její využití

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Na drobnější předměty, jako jsou vázy, lahve, krabičky a podobně, si můžeme podle nálady nakreslit obrázek, napsat vzkaz, verš, zajímavý postřeh.

Tabulová barva se dá aplikovat na různé předměty se zajímavým efektem. Využijeme přitom její základní vlastnosti – že se na ní dá psát a kreslit křídami.

Kreslit a psát bílými nebo barevnými křídami se nemusí jen na klasickou školní tabuli. Menší tabulky, pověšené v kuchyni, dětském pokoji, v dílně nebo altánu poslouží k napsání poznámek, co je třeba koupit, zařídit, udělat doma či na zahradě. Funkci kreslicí tabule pro děti mohou převzít tabulovou barvou natřené dveře, stolek, bok pracovního stolku nebo skříně.

Stůl na kreslení

Na drobnější předměty, jako jsou vázy, lahve, krabičky a podobně, si můžeme podle nálady nakreslit obrázek, napsat vzkaz, verš, zajímavý postřeh. Možností, kde a jakým způsobem použít černou tabulovou barvu, je určitě mnohem víc. Jistě objevíte i další.

Stůl na kreslení

Zůstal vám po babičce starý konferenční stolek? Zvlášť vhodný je s kulatou horní deskou, a tedy bez ostrých rohů. Zkraťte mu nohy, desku natřete tabulovou barvou a vaše děti získají „tabuli“, na kterou můžou kreslit barevnými křídami.

BUDEME POTŘEBOVAT
stolek, přímočarou pilu, delta brusku nebo brusný papír, tenkovrstvou lazuru na dřevo (například odstín ořech), plochý štětec, černou tabulovou barvu, váleček a misku na barvu

Stůl na kreslení

Skleničky na párty

Stalo se vám, že jste měli doma oslavu a po první hodině už hosté nevěděli, komu která sklenička patří? Pokud máte hladké starší skleničky, můžete to vyřešit jednoduše a elegantně: jejich spodní část namočíte do tabulové barvy a jména hostů na ně vždy napíšete křídou. Barva je vůči vodě odolná, takže tato úprava skleniček dlouho vydrží.

BUDEME POTŘEBOVAT
vinné skleničky na stopkách, černou tabulovou barvu, bílou křídu

Skleničky na párty

Poznámková tabule

Poznámková tabule

Poznámkovou tabuli, na niž je možné psát nebo kreslit křídami, uvítají jak děti, tak dospělí. Vyrobit ji můžeme v jakékoliv velikosti a rozměru, který se nám hodí na vybrané místo. Děti si na ni mohou ve svém pokoji kreslit, v kuchyni nám poslouží k poznámkám, jaké potraviny je třeba dokoupit nebo co musíme zařídit. V hale si na ni napíšeme třeba zajímavou myšlenku, citát, verš, hádanku nebo vzkaz. Zruční kreslíři přimalují ještě obrázek. Pokud nechceme tabuli vyrábět, stačí natřít tabulovou barvou dvířka u kuchyňské skříňky, dveře, boční stěnu psacího stolu nebo skříně.

BUDEME POTŘEBOVAT
překližku, přímočarou pilu, brusnou houbičku, ohoblované lišty 4 kusy, lepidlo nahrazující hřebíky (např. Pattex Fix Super), akrylátový tmel (např. HET), černou tabulovou barvu, váleček a misku na barvu

Poznámková tabule

REALIZACE, TEXT A FOTO: JANA ARDANOVÁ

Tabulová barva a její využití