Svařování a lepení plastů

Je to tak trochu alchymie. Můžete si pomoci poučkou, kterou nezná každý: Vhoďte plast do vody. Když se potopí, půjde svařovat, když plave na hladině, svařit nepůjde. Neplatí to však vždy.

Princip svařování plastů je jednoduchý: jde vlastně jen o nahřátí dvou konců, které chcete spojit. Mezi ně se vloží plastová tyčinka ze stejného materiálu a rozehřeje se rovněž. Natavený plast vyžaduje optimální teplotu potřebnou k tomu, aby se svařovaný materiál skutečně spojil. Někdy není vkládání plastového „drátu“ do spoje nutné a postačí pouze nahřáté spoje stisknout k sobě.

Ruční svářečka plastů

Ruční svářečku plastů v dílně pravděpodobně nevyužijete často, ale není drahá a poslouží dobře. Foto: Shutterstock

Ve skutečnosti to není tak jednoduché, protože ne každý plast lze svařit, různé složení vyžaduje pro svařování odlišnou teplotu. A otázka rovněž zní, proč to vůbec dělat. Plast totiž obvykle symbolizuje to nejlevnější ze všech možných řešení a s jeho omezenou životností se tak trochu počítá.

Potřebné nářadí

Plast je sice levný, ale není zadarmo a předměty z něj často slouží tak dobře, že některá poškození za opravu stojí. Můžete se pokusit zachránit zahradní nábytek, vědro, konev či jinou nádobu nebo třeba dětské hračky na pískoviště. V podmínkách domácí dílny si budete muset vystačit s trochou improvizace, ale svařování může být úspěšné a trvanlivost některých poškozených předmětů se dá prodloužit.

Nástavec na horkovzdušnou pistoli

Nástavec na horkovzdušnou pistoli umožňuje pracovat přesně a nasměruje do sváru i pomocnou tyčinku. Foto: Shutterstock

Potíž je v tom, že ne každý plastový výrobek lze svařit či slepit. Kromě uvedené zkoušky ponořením je poměrně spolehlivým vodítkem označení materiálového složení, které musí být na každém oficiálně prodávaném výrobku a poznáte z něj i „svařitelnost“ daného kusu: označení PVC, PP nebo PE svařovat lze.

Podobně lze získat i informace potřebné pro výběr lepidla. Je-li určeno na lepení plastů, měli byste se na jeho balení dočíst, jaké materiály by mělo slepit. Takže je nutné hledat lepidla daná pro takové označení plastu. Obecně je lepení plastu obtížné a pokaždé se to nepodaří, některé materiály držet nebudou.

Svařování tedy může být efektivnější a nevyžaduje speciální nářadí. Vystačíte si s horkovzdušnou pistolí s příslušným nástavcem a u některých předmětů může k nahřátí posloužit i hrot páječky. Máte-li pistoli či páječku s nastavitelnou teplotou, je to lepší. Do tisícovky však pořídíte malé a šikovné ruční svářečky plastů, které fungují podobně jako pistole, ale jsou pro spojování plastových předmětů lépe uzpůsobeny.

svařování instalatérských trubek

Spojování plastových instalačních trubek nahřátím a svařováním je odborná práce pro instalatéry a vyžaduje speciální svářečku. Foto: Shutterstock

Postup spojování

Pro svařování a lepení je základní podmínkou důkladné odmaštění. Ideální je použít přípravek, který se k tomuto účelu vyrábí. Oblíbený technický benzín nebo ředidlo obvykle obsahují mastnou složku, jež může odmaštění malé plochy bránit.

Svařovaná místa včetně případné spojovací tyčinky by se měly nahřát na stejnou teplotu, a pokud se vám podaří vytvořit dostatečně pevný spoj pod správným úhlem, nechte ho před jakoukoli další úpravou dokonale vytvrdnout. Pak lze svár začistit broušením, někdy i přetřít barvou nebo zastříknout vrstvou barvy ve spreji.

Svařujete-li pomocí tyčinky větší prasklinu nebo spoj, je možné vkládat do spojovaného místa postupně více tyčinek. Na tyčinkách bývá uvedená teplota, na jakou se musí rozehřát, aby vše fungovalo správně. I pohledem však poznáte, kdy se materiál ve sváru vzájemně spojuje.

Svařovatelnost plastů

Plasty se dělí na termoplasty a reaktoplasty, přičemž za svařovatelné se považují pouze termoplasty (měkčené plasty). Patří mezi ně polyethylen, polystyren, plexisklo, PVC, nylon či silon.

Co jde slepit?

lepidlo

Lepidla na plastické hmoty najdete i v sortimentu vteřinových lepidel, ale nepočítejte automaticky s úspěchem. Foto: Loctite

Zázraky bohužel nelze čekat ani od lepidel, která jsou na plasty přímo určena. Víceméně neslepitelné jsou hmoty označené PP, PE či PTFE. Přesněji řečeno: slepit je můžete, ale spoj nevydrží mnoho. Plasty označené PVC, PP, PE či HDPE jde slepit, jen je nutné vyhledat v nabídce lepidla schopná spojovat materiál s uvedeným označením.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a archiv firem

Svařování a lepení plastů