Stínicí technika

Ostré sluneční paprsky, které se opírají do prosklené plochy, dovedou teplotu v interiéru zvýšit o pěkných pár stupňů. Pokud však venkovní teploty atakují třicet stupňů Celsia, jsou tyto tepelné zisky nežádoucí a interiér je před přehříváním třeba chránit.

Slunce však není jediným důvodem, proč bychom se měli o stínicí techniku zajímat. Může totiž také chránit naše soukromí před zvědavými pohledy sousedů či kolemjdoucích, bránit prostupu hluku z ulice nebo v noci zastínit světla pouličních lamp.

Chrání nejen před slunečními paprsky

Stínicí techniku můžeme rozlišit podle toho, zda se instaluje v interiéru, nebo venku. Volba venkovního zastínění má řadu výhod. Jeho použití je efektivní, neboť sluneční paprsky zachytí ještě předtím, než dopadnou na skleněný povrch, a navíc může efektně doplnit vzhled domu. Patři sem venkovní žaluzie, předokenní rolety, venkovní okenice, které kromě funkce stínění či doplnění tepelné izolace mohou sloužit také jako bezpečnostní prvek nebo ochránit dům před okolním hlukem. Markýzy, slunolamy nebo různé způsoby zastínění pergol chrání pouze před slunečními paprsky.

Stínění pro každý dům

Volba vhodného způsobu zastínění samozřejmě závisí na tom, jakého efektu chceme docílit, ale velkou roli hraje také vzhled domu. U moderních staveb se se stínicí technikou většinou počítá už v projektu, její výběr ale může být trochu komplikovaný v případě staršího objektu, kam chceme nějakou formu zastínění instalovat dodatečně. Přece jen jde o velmi výrazný prvek, který se na celkovém vzezření stavby podepíše.

Screenové rolety ochrání před sluncem, ale umožňují i výhled ven (Foto: NEVA)

Vnější rolety chrání před zloději i sluncem

Vnější rolety mohou tvořit nad sebou umístěné horizontální lamely z plastu či hliníku. Lze je vyrolovat do schránky umístěné nad oknem, která může být buď viditelná, nebo zabudovaná do překladu. S touto variantou je ale nutné počítat předem a stavební otvor tomu přizpůsobit už v době jeho vzniku. Velkou předností vnějších rolet je ochrana před hlukem, proto se často osazují do oken v rušnějších ulicích. Nezanedbatelný je ale i jejich přínos pro zabezpečení domova proti zlodějům.

O něco subtilnější variantou jsou potom takzvané screenové rolety, které tvoří speciální tkanina ze skelného vlákna, PVC a polyesteru zasazená do vodicích lišt. Jsou odolné proti povětrnostním vlivům, propustí minimum světla a zároveň zachovají výhled z okna.
Obdobně fungují i venkovní žaluzie. Zpravidla jsou z hliníku, mohou být ale i dřevěné. Stejně jako u dobře známých vnitřních žaluzií, lze regulovat jejich sklon a tím i množství dopadajícího slunečního svitu.

Okenice lze dodatečně instalovat na fasádu (Foto: Heliotech)

Posuvné dřevěné okenice se hodí k venkovskému stavení (Foto: Voivo)

Klasické okenice jsou vhodným řešením i pro rekonstrukce starších domů (Foto: Voivo)

Další variantou konstrukce, která kryje okno z vnější strany, je okenice. Jejím původním smyslem u staveb v našich zeměpisných šířkách bylo co možná nejvíc zabránit únikům tepla. Varianta, u které lze lamelami regulovat množství pronikajícího světla, je doma spíš v jižních částech Evropy, postupně si ale hledá cestu i k tuzemské architektuře a venkovským domům zpravidla sluší víc než moderní stahovací roleta.

Kazetová markýza s elektrickým pohonem nabízí komfortní ovládání (Foto: Isotra)

Zastíněná terasa poskytne příjemný prostor pro posezení (Foto: Isotra)

Aby slunce neoslňovalo

Pokud nechceme ke stínění využít přímo zakrytí oken, existuje také možnost instalace markýzy či slunolamu. Ty sice méně chrání samotné okno, nezamezí tepelným ztrátám ani zlodějům, ale zároveň neomezují výhled. Slunolamy jsou napevno instalované lamely nad okny, které zamezují přímému dopadu slunce na plochu prosklení, markýzu je možné podle aktuálního počasí srolovat a její stín využít i při posezení na terase.

Stínění praktické i krásné

Vnitřní stínicí technika nedokáže interiér tak dobře ochránit před sluncem jako ta vnější, hraje však důležitou roli při zachování soukromí v interiéru, regulaci množství světla a zásadně se podílí na vytvoření příjemné atmosféry. Mezi hlavní přednosti zastínění interiéru zevnitř patří snadná instalace, cenová dostupnost a nekonečná variabilita jednotlivých prvků.

Interiérové žaluzie patří k nestárnoucí klasice (Foto: Slunce-stín)

Univerzální žaluzie

Vnitřní žaluzie představují jeden z nejoblíbenějších způsobů ochrany před sluncem. Mezi jejich hlavní přednosti patří univerzálnost použití a minimální nároky na údržbu. Do obytných interiérů se zpravidla používají horizontální lamely v různém materiálovém provedení. Nejoblíbenější jsou hliníkové, často se setkáme také se žaluziemi v dřevěném provedení, které představují luxusnější alternativu.

Ve výrazných barvách může být roleta dominantním prvkem (Foto: liniedesign-stinicitechnika)

Oblíbené rolety

Rolety „den a noc“ umožňují úplné zastínění i průhledy ven (Foto: Isotra)

Textilní rolety jsou hned po žaluziích nejpoužívanějším řešením. Mají totiž také řadu předností. Jsou praktické, stylově doplní interiér a vybírat lze z nepřeberného množství barev a kombinací. Mohou nenápadně splynout s interiérem nebo je naopak můžeme nechat vyniknout a dodat jimi interiéru barvy. Jsou vyrobené ze speciální látky, která se poměrně snadno udržuje, některé dokonce umožňují i čištění mokrou cestou.

U klasických rolet může být v porovnání se žaluziemi nevýhodou chybějící možnost regulace množství světla, které jimi prochází. Tuto volbu však nabízí rolety „den a noc“, které v sobě kombinují dvě látky. Jednu s vyšší propustností světla na den, která plní funkci záclony, a druhou s nízkou propustností světla na noc. Pomocí ovládání si pak lze nastavit intenzitu stínění podle aktuálních potřeb.

Elegantní posuvné panely

Japonské stěny nebo také japonské žaluzie jsou další možností interiérového stínění. Uplatní se především v moderních interiérech s velkou prosklenou plochou. Jejich konstrukce se skládá z horní kolejnice, v níž jsou drážky, a samotného látkového panelu, který je v horní části opatřen jezdci. Jednotlivé panely se pohybují vodorovně a mohou se i vzájemně překrývat.

Víte, že…

Montáž venkovních žaluzií je nejsnazší řešit už při výstavbě domu. Je totiž nutné ohlídat napojení na zateplení, osazení oken i rozvody elektřiny Existují ale i dodatečná řešení, jejichž předností je samonosná konstrukce, která se kotví z exteriéru přímo na okenní rám, a nezasahuje tak do ostění.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Isotra, Liniedesign-stinicitechnika, Slunce-stín, Voivo, Heliotech, NEVA

Stínicí technika