Renovace skříňky

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Zrenovovaná skříňka se před kamennou zdí hezky vyjímá

Pro příznivce rustikálního stylu jsme připravili návod, jak si vlastními silami zrenovovat starý nábytek. V nové podobě pak může ještě dobře sloužit v interiéru, ale třeba i na zahradě.

Touha lidí po atmosféře doby našich předků vynesla na výsluní nábytek a předměty, které tyto časy pamatují, nebo alespoň tak vypadají. Proto se nový nebo starší nábytek opatřuje nátěrem s tak zvanou patinou. Při patinování se vytváří povrch, který vypadá jako starý a nábytku dodává punc letitosti.
Technika patinování má mnoho podob. Například pod vrchní vrstvou barvy může místy prosvítat spodní, kontrastně barevná vrstva, nebo dokonce dvě různé vrstvy. Jindy se na dřevě dělají umělé odřeniny a šrámy. Kdo rád experimentuje, určitě si při této práci přijde na své.

Takhle vypadala stará skříňka před tím, než prošla opravou

Patinovat nábytek můžete i opačnou kombinací barev, než uvádíme v postupu: spodní barvu nanesete bílou a vrchní hnědou. Doporučujeme tuto techniku nejdříve vyzkoušet na staré dřevěné desce – kvůli získání zručnosti a otestování barevných kombinací. Patinovat můžete i staré stoličky, stůl či truhlu, a nejen dřevo, ale i kov a plasty.
Zrenovovaná skříňka může najít místo v domě, ale i pod zahradním přístřeškem, kde bude sloužit pro uskladňování zahradnických potřeb.

Budeme potřebovat

šroubovák, odstraňovač starých nátěrů (např. Natrima), plochý štětec, delta brusku,  brusný papír, špachtli, drátěný kartáč, vrchní barvu na dřevo bílou (např. EkokrylMat),  tónovací barvy černou a hnědou (např. Hetcolor), hadřík

REALIZACE, TEXT A FOTO: JANA ARDANOVÁ

Renovace skříňky