Pryšce: Rostliny do zahrady i pokoje

Čeleď pryšcovitých je natolik různorodá, že lze bez nadsázky říct, že bychom jejími zástupci mohli osázet většinu zahrady a ještě ozelenit interiér.

Foto: Shutterstock

Minimálně jeden pryšec pozná snad každý. Je jím živý symbol Vánoc, pryšec nádherný čili poinsettia, známější jako vánoční hvězda. Pryšec trnová koruna zase zdobíval spolu s muškáty okna venkovských domů.

Euphorbiaceae, jak se čeleď nazývá latinsky, zahrnuje víc jak dva tisíce druhů bylin, dřevin, sukulentů a lián. V naprosté většině se jedná o teplomilné rostliny původem v subtropických a tropických oblastech. V České republice je zastoupena téměř třemi desítkami pryšců, mezi něž patří například pryšec obecný, okrouhlý a kolovratec, a rodem bažanka. Planě tu roste i ze Středomoří pocházející pryšec skočcový.

Foto: Pixabay

Co pryšce vyžadují

Středomořské druhy povětšinou snášejí naše podnební podmínky a můžeme je vysadit na zahradě. Až na výjimky upřednostňují pryšce slunečné stanoviště a sušší dobře propustnou půdu. V bytových podmínkách pěstované sukulentní druhy vyžadují teplé a světlé stanoviště, prospívá jim letnění.

Kompaktní trsy pryšce mnohobarvého rozzáří sytě žlutá květenství

Kompaktní trsy pryšce mnohobarvého rozzáří sytě žlutá květenství. Foto: Pxhere

Pryšce z naší přírody

Pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias) je dekorativní vytrvalá rostlina s přímými málo větvenými lodyhami a sytě zelenými čárkovitými listy připomínajícími jehličí, u vyšlechtěných odrůd s bronzovým nádechem. Květenství má žlutozelené zbarvení. Dorůst může až do 60 cm. Pomocí odnoží vytváří kompaktní keříky. Mrazuvzdorná je do –28 °C.
Rovněž trsnatá trvalka pryšec mnohobarvý (Euphorbia epithymoides) dorůstá do výšky 40 cm. Listy jsou zelené, ale lze pořídit i kultivary v purpurové barvě. Žluté květenství na vrcholku rostlinu rozsvěcuje. Hodí se do skalek, předzahrádek, bordur i samostatně. Můžeme ji pěstovat v nádobách, kde však vyžaduje pravidelnou zálivku a hnojení. Růst nových výhonů podpoříme seříznutím odkvetlých stvolů těsně u země, což rostlinu chrání i před namrznutím. Mrazuvzdorná je do –23 °C, ale v oblastech s tuhými zimami se doporučuje zasypat ji vrstvou listí.

Při prasknutí tobolky se semínko pryšce skočcového vymrští do velké vzdálenosti. Foto: Pixabay

Při prasknutí tobolky se semínko pryšce skočcového vymrští do velké vzdálenosti. Foto: Pixabay

Pryšec mandloňový má vínově zbarvené lodyhy

Pryšec mandloňový má vínově zbarvené lodyhy. Foto: Pixabay

Zdomácnělý druh

Pryšec skočcový (Euphorbia lathyris) klame tělem. Dvouletá bylina je v prvním roce nízká a nenápadná, teprve v druhém doroste až do půldruhého metru a bohatě se jí rozvětví lodyha. Na zahradě se objeví bez našeho přičinění, protože svá kulovitá brokům podobná semena skutečně střílí do několikametrové vzdálenosti. Kopinaté listy jsou na lodyze rozmístěny křížově, květy jsou nenápadné žlutozelené oproti poměrně velké tobolce se třemi semínky. Jako léčivá bylina se v Evropě pěstoval už ve středověku. Sloužila jako projímadlo, antiseptikum, ale i jako jed. Původně bahenní rostlina má v oblibě velmi vlhká místa, proto je vhodná na okraje potůčků a jezírek. Nejlépe vynikne jako solitér.

Nevšední druh trnová koruna můžeme pěstovat jen v bytových podmínkách

Nevšední druh trnová koruna můžeme pěstovat jen v bytových podmínkách. Foto: Pxhere

Nepůvodní druhy

Efektní letnička pryšec vroubený (Euphorbia marginata) s bíle panašovanými listy roste v půl metru vysokých trsech. Můžeme si ji buď předpěstovat, nebo v dubnu vysít přímo na záhon. Je vhodná k řezu do váz i k sušení.

V případě pryšce Martinova (Euphorbia martinii) se jedná o přírodní mutaci původního druhu. Trsnatá stálezelená trvalka s úzkými listy po okraji žlutě lemovanými a vrcholovými v barvě tmavě fuchsiové až vínové má květy limetkové barvy s červenými středy. Pro podporu dalšího nasazení na květ odstraňujeme odkvetlá květenství. Mrazuvzdornost rostliny je prokázána do –20 °C.

Foto: Pixabay

Trvalka vypínající se do výše 180 cm dělá svému jménu pryšec statný (Euphorbia characias) čest. Díky mohutným lodyhám tvoří impozantní trsy připomínající keře. Přisedlé kopinaté listy rostou jen v horní polovině vzpřímené hustě ochlupené lodyhy. Vrcholové květenství je válcovité či polokulaté, zelené až nažloutlé. Po odkvětu se rostlina seřezává až u země. Odolává mrazům pouze do –15 °C.

Foto: Shutterstock

Pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites) charakterizují namodralé listy spirálovitě obtáčející stonek. Nevadí mu vysoké teploty, takže s ním můžeme bez obav osázet skalku.
Pryšec mandloňovitý ‘Purpurea’ (Euphorbia amygdaloides ‘Purpurea’) je trvalkový druh, dorůstá do výšky 40 cm, má nepřehlédnutelné vínově zbarvené stonky a listy, které zajímavě kontrastují se zelenkavými květy. Svůj šarm plně rozvine v záhonech i nádobách. Svědčí mu polostín.

Víte, že…

  • Český název pryšec odkazuje na lepkavou mléčnou šťávu, která z rostliny prýští při utržení nebo poranění a pomáhá rychle zacelit ránu.
  • Pro lidský i zvířecí organismus je šťáva toxická.

Pryšce se nejlépe uplatní ve skupinové výsadbě jako doplňkové rostliny k výraznějším druhům nebo ve větších plochách.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Pixabay, PxHere, Unsplash a Shutterstock

Pryšce: Rostliny do zahrady i pokoje