Proměna jídelny

Nová barevnost stěn, strom jako originální doplněk a mozaiková deska stolu s motivem prostírání dodají vaší jídelně svěžest.

V horní části po ubourané stěně je zabudované osvětlení

Kuchyně vznikla při rekonstrukci starého domu probouráním původní stěny mezi dvěma místnostmi tak, že ve spodní části zůstala asi 160 cm dlouhá a 70 cm vysoká zídka, která se stala základem pro kuchyňský stůl. Na ni jsem upevnila dřevěnou stolní desku, prostřela červený kostkovaný obrus a stolování v moderněrustikálním stylu jsme si užívali několik let.

Jídelna po první rekonstrukci byla laděná do červena

Touha po změně nás časem dohnala k další rekonstrukci, méně náročné, zato efektní. Dominantní červenou barvu jsme se rozhodli vyměnit za svěží zelenou, kterou jsme dali přečalounit židle a zvolili ji jako doplňkovou barvu na mozaikové desce, kterou jsme nahradili ubrus na stole.
Tmavší olivovězelený nátěr dostala zadní stěna nad schodištěm – vynikly tak bílé schody a stůl v popředí. Bílá v kombinaci se zelenou prostor krásně rozzáří, je veselá, působí mladistvě a svěže. Bílo-zelenou kombinaci barev jsem zvolila i pro mozaikovou desku stolu, ale oživila jsem ji žlutou, aby stůl nepůsobil fádně.

Jídelna v bílo-zeleném ladění působí svěže, originálním nápadem je strom a mozaika na stole

V obchodě jsem si nechala podle velikosti stolu uříznout překližku. Pak jsem vytvářela jídelní motiv – talíře s příbory. Dlaždice na mozaiku musí mít stejnou sílu, aby po zaspárování nebyly na stole výškové rozdíly a nehrozilo pořezání o ostrou hranu střepu. Překližkovou desku s vytvořenou mozaikou jsme položili na původní desku stolu a připevnili k ní rohovými dřevěnými lištami.
Původní stůl se tak nepoškodí. Pokud by nás mozaikové prostírání omrzelo, jednoduše desku ze stolu sundáme a vrátíme se ke klasice. Desku s mozaikou pak můžeme pověsit na stěnu a budeme tak mít originální interiérový doplněk. Stejnou technikou jsem vyrobila i menší obrázky na zeď.

U domu máme velkou zahradu. Museli jsme prořezat starou kroucenou vrbu – a mně bylo líto odřezaných krásných kusů stromu. Jednomu jsme proto našli nový domov jen o pár metrů dál, v naší jídelně. Nejdřív jsme změřili přesnou výšku místnosti a podle ní uřízli výšku stromu. V místnosti jsme ho postupně stavěli, v závěru jsme si pomáhali kladivem, až jsme ho pevně zaklínili mezi podlahu a strop. Teď si na něj věšíme lístečky (vždyť je to strom) se vzkazy, vtipy, hádankami nebo různými výroky moudrých lidí. V každém ročním období ho plánujeme jinak ozdobit – tak nám nezevšední.

POSTUP VÝROBY MOZAIKOVÉ DESKY

TEXT A FOTO: JANA ARDANOVÁ

Proměna jídelny