Podzimní prořez stromů

Při podzimní úpravě stromů provádíme jen menší zásahy, například prosvětlení. Foto: Shutterstock

Na rozdíl od jarního řezu musíme k podzimním úpravám přistupovat šetrněji, aby dřeviny přečkaly chladné období bez potíží a do nové sezóny se probudily v plné síle.

Ovocné i okrasné stromy a keře natahují zpět do kořenů potřebnou mízu, a pokud se správně neošetří, mohly by během zimy uhynout. Při úpravě se zaměříme na dřeviny, kterým se pro nahuštění větví nedostává dostatek světla. Bez zásahu by nemusely mít na jaře dost síly na vyrašení nových pupenů. Stejně tak je třeba zbavit stromy a keře suchých, odumřelých či nemocných větví, jež je zbytečně oslabují.

Nůžky s převodem sníží námahu, a tím zaručí i čistý řez (Foto: Hornbach)

Posílit, ne vysílit

Podzimní řez je ovšem nutné vždy provést šetrně a v menším rozsahu, než je tomu u jarního prořezávání. U ovocných stromů vedeme řez nebo zastřiháváme v místě větvení nebo nad pupenem a vždy pod úhlem 30 až 45 stupňů, čímž vytvoříme šikmou plochu, po níž lépe stéká déšť a nedrží se sníh.

Čerstvě přesazené dřeviny by měly být prořezané, aby mohly věnovat svou energii zapuštění kořenů. Nové ovocné či okrasné keře mají být prořezané ideálně na tři větve. V prvních letech je prořezáváme právě ponejvíce na podzim, po opadání listů.
U mladých stromků provádíme pouze takzvaný výchovný řez, aby rostly správně a byl zajištěn odpovídající poměr mezi kořenovou a nadzemní částí. U vzrostlých plodících stromů se omezíme na udržovací řez, kdy se odstraní suché nebo nevyhovující větve, tzn. takové, které rostou směrem dovnitř stromu, dolů nebo křížem. Mezi větvemi ponecháme rozestup 15–30 cm.

Střih vedeme vždy šikmo (Foto: Fiskars)

Při podzimní úpravě stromů provádíme jen menší zásahy, například prosvětlení. Foto: Shutterstock

Staré zanedbané stromy můžeme prořezávat o něco více tak, aby se stromům navrátila jejich vitalita a měly na jaře dostatek sil opět obrazit. Řez začínáme odspodu, čímž si postupně zpřístupňujeme pracovní prostor. Ponecháme kosterní větve, vrcholové větve zkrátíme. U silně zarostlé koruny řežeme každý rok jen jednu polovinu.
Při řezu větším než 3 cm je potřeba místo ošetřit speciálním přípravkem.

Po sestřihu vytvoří okrasné keře nové výhony, tvar bude kompaktnější. Foto: Shutterstock

Vhodné je odstranění odumřelých větví (Foto: Gardena)

Vhodné nářadí

Pevné suché a tvrdé větve a husté dřeviny nejlépe zastřihneme kovadlinkovými neboli jednobřitými nůžkami. Na mladé, zelené výhony vezmeme dvoučepelové čili oboustranné, nazývané rovněž bypass, které provedou čistý řez. Jednoruční nůžky jsou určeny pro slabé výhony, obouruční nůžky nebo zahradní pilka pak pro silnější větve. Na pohodlné stříhání živých plotů jsou vhodné nůžky s teleskopickými rukojeťmi.

Kovadlinkové nůžky jsou určeny pro střih starého a tvrdého dřeva (Foto: Gardena)

Na střih křehčích větví použijeme dvoučepelové nůžky (Foto: Fiskars)

Čeho se vyvarovat

  • Příliš radikální řez může stromy oslabit tak, že nepřežijí mráz.
  • Na podzimní prořezávání stromů nepoužíváme motorové pily ani jiné nástroje, které by způsobily příliš hluboké řezy.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Fiskars, Gardena, Hornbach

Podzimní prořez stromů