Opravy a dostavby komínů

Kamna na mnohých chalupách a chatách stále dobře slouží jako praktický zdroj tepla, ale dotvářejí i atmosféru rekreačního bydlení. I proto je dobré postarat se o kvalitní komín.

Komín je logicky vystaven působení celé řady neblahých vlivů víc než jiné části domu. Vyčnívá ze střechy a musí čelit povětrnostním podmínkám po celý rok, i když zrovna není v provozu. Kromě toho může trpět při spalování nedostatečně vysušeného dřeva či nekvalitního uhlí a zabrat mu dávají i kamna, pokud je jejich výkon nevhodně dimenzovaný na průměr či výšku komínového tělesa. I proto je nutné udržovat tyto stavby pro odvod kouřových spalin v dobrém stavu nejen s pomocí kominíka, ale občas i formou stavebního zásahu, a to buď v podobě opravy, nebo i přestavby. Tu lze pojmout „z gruntu“ a pak už jde o kompletní stavbu nového komína, která se mnohdy neobejde i bez potřebného papírování. Často ovšem postačí obnovit pouze nadstřešní část, což se dělá i z estetických důvodů.

Krásně vystavěný, zastřešený a omítnutý komín vyžaduje péči a kvalitní palivo. Foto: Martina Lžičařová

Proti větru a dešti

Správně a poctivě postavený komín není nutné bourat, ani když se na něm zub času už viditelně podepsal. Pokud je z obyčejných cihel a omítnutý, pak je nejčastější závadou opadaná omítka, a jsou-li odhalené cihly příliš dlouho vystaveny větru, dešti a mrazu, nabere zkáza rychle na obrátkách.

V těchto případech je nejlepší zbytky omítky osekat, pečlivě odstranit veškerou nesoudržnou maltu ve spárách, cihly přespárovat, na vrstvu stavebního lepidla upevnit perlinku a natáhnout druhou vrstvu lepidla. Podle mnoha zkušeností je téměř nemožné docílit na komínu dlouhodobé soudržnosti běžné omítky s cihlami, ale perlinka zajistí správné „armování“ a ochranná vrstva tak vydrží dlouho, i když bude odolávat sezónním výkyvům počasí.

Plechová krycí deska s vyústěním proodvod spalin se snadno montuje i mění (Foto: Schiedel)

Při takové opravě je rovněž vhodné obnovit či nově nainstalovat komínovou krycí desku. Ta se prodává jako prefabrikát s připraveným otvorem na vyústění roury a může být z betonu nebo z plechu. Nasadit můžete i komínovou krycí hlavici, ať už plechový „klobouček“, nebo zakrýt vyústění komína plechovou či betonovou stříškou podle toho, co na dům patří nebo co je v kraji zvykem.

Když už se komín takto důkladně opravuje, zkontrolujte a případně opravte klempířské oplechování nebo využijte různé bitumenové lepicí pásky a těsnicí tmely, které zabrání zatékání mezi komínem a střechou. Všechny potřebné materiály nakoupíte v hobbymarketech nebo u prodejců krytin či ve specializovaných obchodech s komínovým příslušenstvím. A pokud pro vás není práce na střeše příliš riskantní, dají se tyto práce zvládnout svépomocí.

Dobrou příležitostí pro opravu či obnovu komínů je vždy výměna střešní krytiny, ke komínům se snadněji dostanete. Foto: Shutterstock

Frézování a vložkování

Je-li komín v opravdu špatném stavu nebo je potřeba rozšířit jeho průměr, bude nutné přikročit k přestavbě. Často ji postačí udělat pouze z půdy na střechu, ale je nutné nechat si přinejmenším odborně doporučit ideální průměr vzhledem k používanému topidlu. Pokud by se průměr vnitřního komínu lišil od nově stavěné části, mohl by nastat problém. Lze jej (i kompletně) řešit vyfrézováním stávajícího tělesa a vyvložkováním, případně pouze vyvložkováním (tzn. vložením užších keramických rour do stávajícího komínu), ale tady už se ve většině případů neobejdete bez odborné firmy.

I starší komín můžete nově osadit hlavicí s ozdobnou korouhvičkou (Foto: HPI-CZ)

Komínové stavebnice

Představují dobré řešení i pro dostavbu vlastními silami a sestávají z tvárnic podobných systému ztraceného bednění. Z nich snadno vyskládáte komínové těleso, dovnitř se poté vkládají keramické kruhové vložky a tepelná izolace. Zvenčí lze sestavené tvárnice opatřit už zmíněnými vrstvami lepidla a perlinky, případně obložit cihlovými pásky a vyspárovat. Nebo se prodávají tvárnice s vnějším cihlovým obložením. I u takto nově vystavěného komína počítejte s instalací horního krytu a hlavice, často bývá součástí sady.

Nový komín s veškerým komfortem: prefabrikované tvárnice zdobí cihlové pásky, vrch komína chrání betonový kryt (Foto: Schiedel)

Povrchový nátěr

Masivní tělesa komínu u starých chalup bývala často omítnutá a nabílená a osazená tunelovou (klenutou) hlavicí, která se pracně vyzdívala. I tyto historické hlavice lze pořídit jako prefabrikát z betonu, případně se dají nahradit plechovou stříškou nebo keramickou dekorativní hlavicí. Počítejte s tím, že bílení bude nutné pravidelně obnovovat. Nechcete-li mít viditelnou část bílého komínu brzy znečištěnou spalinami, je třeba používat kvalitní suché dřevo na topení.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock, Martina Lžičařová a se svolením firem Schiedel a HPI-CZ

 

 

 

 

Opravy a dostavby komínů