Nedělejte chyby při vysazování stromů

Mladé stromky sázíme stejně hluboko či mělčeji, než rostly ve školce

Podzimem začíná období výsadby dřevin. Nové stanoviště však pro ně představuje zátěž, kterou můžeme správným provedením výsadby podstatně snížit.

Ne nadarmo se říká, že „žádný učený z nebe nespadl“, proto bychom se měli nejdřív seznámit s nejdůležitějšími zásadami výsadby. Opírat bychom se měli o nové poznatky, neboť stejně jako jiné obory prochází školkařství a sadovnictví neustálým vývojem.

Vhodný čas výsadby

Musíme vycházet z toho, že dřeviny mají různé vegetační období, některé jsou navíc choulostivější. V potaz musíme brát i zeměpisnou polohu zahrady, případně lokální podnební specifika.
Jehličnany a mrazuvzdorné listnaté stálezelené dřeviny s kořenovým balem je třeba vysazovat již začátkem září, aby stihly do zimy zakořenit. Přes listy a jehličí totiž celoročně odpařují vodu, což jim odebírá energii a zpomaluje jejich uchycení v půdě. Ostatní dřeviny s kořenovým balem je možné vysazovat až do začátku května.
V říjnu a listopadu můžeme začít vysazovat stromy s obnaženými kořeny, tedy bez balu (prodávají je tak některé zahradnické e-shopy). V bezmrazém období je lze sázet až do března. Do jara stihnou zakořenit a silně pak raší. Výsadba zjara je sázkou na jistotu, že je nezničí nečekaný extrémní mráz.
Kontejnerové rostliny se dají sázet do pozdního léta, musíme jim však zajistit pravidelnou zálivku.

Namísto zarývání kompostu volíme šetrnější hnojení zálivkou z jíchy

Pravidla výsadby

Mladé stromky nesázíme hlouběji, než rostly ve školce. Dřeviny v kontejnerech mají někdy substrát navýšen přes kořenový krček. Ten spolu s nejvyšším kořenem musíme před výsadbou odhalit. Do připravené výsadbové jámy poté stromek umístíme tak, aby byl po zasypání kořen zhruba pět centimetrů pod povrchem a krček už nad povrchem. Příliš hluboká výsadba může vést k úhynu dřeviny.

Péče o vysazený strom

Proti vysychání zeminy rozprostřeme v okruhu za kořenovým balem několikacentimetrovou vrstvu mulče. Vzhledem k tomu, že kořeny často leží těsně pod povrchem půdy, může vést hluboké rytí a zapravování hnojiva do půdy k jejich narušení či dokonce přesekání. Raději strom zalijeme jíchou.
Bezprostředně po výsadbě strom neupravujeme řezem, jak se dříve činilo pro vyrovnání poměru koruny a kořenů. V růstových vrcholech vznikají rostlinné hormony podporující růst a obnovu kořenů, řez by zakořenění ještě zpomalil.

Dobré rady

  • Zeptejte se při nákupu, jaké má strom nároky na výsadbu i péči.
  • Informace hledejte v nových publikacích, neboť některé postupy jsou již překonané.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Nedělejte chyby při vysazování stromů