Nádrže na dešťovou vodu

Využívání dešťovky v zahradě a domácnosti představuje nemalou úsporu pitné vody a tím i finančních prostředků. Podle toho, kde ji budeme zachytávat a také používat, vybíráme odpovídající typy nadzemních či podzemních nádrží.

V průměru u nás v letním období spadne 60 mm srážek měsíčně, tedy 60 litrů vody na metr čtvereční. Při zachycování deště ze střechy tudíž můžeme získat několik desítek kubíků užitkové vody, jíž nahradíme odběr pitné vody z vodovodu či studny. Možností, jak dešťovku uskladnit, se nabízí hned několik. Může jít o otevřenou nádrž v podobě vyzděného nebo vybetonovaného bazénku u domovní zdi přímo pod okapem, ale také již nepoužívanou odpadní jímku. Pořídit můžeme také sudy, plastové kontejnery anebo podzemní velkoobjemové nádrže, které nezabírají na pozemku místo ani nenarušují esteticky vzhled zahrady.

sud na vodu

Sud na vodu Aquacan včetně víka, 360 l, polyethylen HD, barva šedá. 1 890 Kč (Foto: Hornbach)

Který typ vybrat

U menších chat a různých kůlen stačí instalovat plastový sud s víkem, které brání spadu nečistot. Svod vody může být okapem skrz víko nebo spojkou mezi okapem a sudem. Více vody pojmou tzv. IBC kontejnery uložené v klecích. Nevýhodou obou je, že zabírají místo, voda se v nich po určité době v důsledku zahřívání sluncem kazí, líhnou se v nich komáři. Důležité je, aby byl do ústí okapu vsazen zachytávač nečistot bránící tomu, aby se do nádrže s vodou nedostaly nejrůznější organické nečistoty, které byly ve vodě.

retencni nádrž na dešťovku

Set plastové retenční nádoby na dešťovou vodu Elbi CHU a čerpadla LEO LKS, různé varianty (Foto: Pumpa)

U větších ploch lze instalovat buď sestavu sudů pod jednotlivými svody, nebo použít podzemní plastovou nádrž vyrobenou z kvalitního polyetylenu, která je odolná vůči vnějším vlivům a udržuje stálou teplotu vody. Kromě vykopání jámy, do níž bude usazena, nevyžaduje instalace žádné zvláštní stavební úpravy, také manipulace s ní je díky lehkosti materiálu celkem snadná. Výhodnější je ovšem pořídit kompletní sestavu pro hospodaření s dešťovou vodou, tzv. rain set, jenž tvoří nádrž, výkonné ponorné čerpadlo nejlépe s integrovanou řídicí jednotkou a sestava pro dopouštění nádrže.

sud na vodu

Sud na vodu Jardin Indigo včetně víka, 220 l, polypropylen, barva černá. 1 190 Kč (Foto: Hornbach)

sud na vodu

Sud na vodu včetně víka a výpustného ventilu, 200 nebo 300 l, polyethylen HD, barva tmavě zelená. Od 395 Kč (Foto: Hornbach)

sud na vodu

Sud na vodu menhir s víkem, 230 l, polyethylen, barva žulově šedá. 3 390 Kč (Foto: Hornbach)

sud na vodu

Sud na vodu 4 rain Arondo včetně víka a výpustného ventilu, 250 l, polyethylen, zbarvení antracit. 3 790 Kč (Foto: Hornbach)

Potřebná velikost

sud na vodu

Sud na vodu včetně víka a výpustného ventilu, 200 nebo 300 l, polyethylen HD, barva tmavě zelená. Od 395 Kč (Foto: Hornbach)

Pro nákup sudů nebo nádrže určených pro zalévání malé zahrádky nepotřebujeme žádnou odbornou konzultaci, pokud se má ale nádrž stát zdrojem užitkové vody pro domácnost nebo sofistikovaným systémem zavlažování, je lepší obrátit se na specializovanou firmu s patřičnými zkušenostmi, jež zajišťuje pro nádrž a danou značku čerpadla záruční i pozáruční servis.

Objem akumulační nádrže určují vydatnost srážek a plocha střechy, z níž bude voda sváděna. Orientačně se dá počítat s tím, že při ploše střechy do 100 m² a s využitím svedené dešťovky pouze k zalévání zahrady vystačíme s nádrží nebo jejich soustavou o objemu do 3 000 l. Půjde-li o střechu do 150 m², bude vhodná nádrž o objemu 5 000 l.
Při volbě je proto potřeba počítat nejen s velikostí střechy a srážkami, ale i s plochou zavlažované zahrady a využitím užitkové vody v domě. Myslet musíme rovněž na přepad z nádrže, neboť při přívalových deštích může spadnout více jak dvojnásobek srážek než za běžného deště.

Požádejte o dotaci

Hospodaření s dešťovou vodou podporuje dotační program Dešťovka, který pokrývá až 50 % výdajů na pořízení systému. Podporuje tři způsoby využití: zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulaci srážkové vody pro splachování WC a zálivku, využívání přečištěné odpadní vody jako vody užitkové. O dotaci mohou požádat majitelé rodinných a bytových domů. Více informací najdete na www.dotacedestovka.cz.

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Hornbach a Pumpa

Nádrže na dešťovou vodu