Miska z kamínků

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Miska z kamínků

Nebaví vás už ležet na pláži u vody? Využijte tedy čas a nasbírejte si hezké barevné oblázky. Doma si pak z nich vyrobíte praktickou vzpomínku na léto – misku z kamínků.

Oblázky nemusíte samozřejmě sbírat jen na pláži, i při procházce nebo výletu do naší přírody občas narazíte na potok, na jehož mělčině můžete najít vhodné kamínky. Vybírejte pěkně oblé, zhruba stejně velké a různě barevné, takové budou vypadat na hotovém výrobku nejlépe.
Je možné obkládat kamínky různé nádoby, které mají zaoblený tvar bez ostrých zlomů. Nejvhodnější je proto středně velká nebo větší miska. Použít lze skleněnou, keramickou nebo plastovou. Nejlepší je z plastu, vyberte ale takovou, která je pevná a drží tvar. Pokud by se snadno deformovala, mohl by kamínkový obklad popraskat a kamínky odpadnout. Chcete-li použít skleněnou nebo keramickou misku, neměla by být příliš silná, aby po obložení oblázky nepůsobila robustně. Byla by i hodně těžká.
Kamínková miska se hodí například na ovoce, ale také na různé drobnosti v koupelně. Mělkou a širokou misku lze použít i v zahradě jako pítko pro ptáky.

Budeme potřebovat

plastovou misku, montážní lepidlo Makroflex MF 901, barevné oválné kamínky přibližně stejné velikosti,  spárovací hmotu (nebo bílý cement), stěrku, hadřík nebo houbičku, lak na kámen, plochý štětec

Postup práce při obkládání kamínky

  1. Na misku vytlačíme pomocí pistole menší množství lepidla.
  2. Na lepidlo přikládáme těsně vedle sebe umyté suché kamínky.
  3. Lepidla naneseme na misku vždy jen tolik, kolik jsme schopni nalepit najednou kamínků.
  4. Druhý den nanášíme na misku řidší spárovací hmotu tak, aby dobře vtekla mezi kamínky.
  5. Po zaschnutí jedné poloviny misky ji naneseme na druhu polovinu. Stejně postupujeme i zvenku. Spárovací směs můžeme roztírat plastovou stěrkou.
  6. Po mírném zaschnutí spárovací hmoty kamínky utřeme vlhkým hadříkem a po úplném zaschnutí dočistíme suchým hadříkem.
  7. Druhý den, když je už spárovací hmota dobře vyschlá, natřeme misku lakem na kámen, abychom oživili barevnost kamínků a dosáhli mírného lesku.
  8. Po dokonalém uschnutí všech materiálů můžeme misku používat. V kuchyni se hodí na ovoce, v koupelně do ní můžeme uložit mycí potřeby.

 

FOTO A REALIZACE: JANA ARDANOVÁ

Miska z kamínků