Maxikomfort v minidomku

Přemýšlíte o komfortní zahradní chatce, domku pro hosty nebo odděleném bydlení pro vaše dospívající děti? Nechte se inspirovat trendem skromných, ale komfortních minidomků.

Trend stavění minidomků, kterým se v angličtině říká tiny houses, je v posledních letech stále populárnější třeba v Anglii a v Americe. Lidé se je tam pořizují jako alternativu k stále dražšímu standardnímu bydlení. A často i tak trochu na protest proti konzumnímu způsobu života a nutnosti léta vydělávat na hypotéční splátky.

Malý velký dům
V případě těchto staveb jde vždy o snahu vtěsnat alespoň základní komfort bydlení na minimální zastavěnou plochu a využít zdánlivě stísněné prostory zcela beze zbytku. Dobře navržený domek tohoto typu tak může poskytnout nejen střechu nad hlavou, ale i veškeré zázemí včetně kuchyňského koutu, koupelny i oddělených ložnic. Samozřejmostí je v takových stavbách kvalitní tepelná izolace. A podle možností se dělá buď standardní připojení na elektřinu, kanalizaci a vodovodní síť, nebo lze hledat řešení v podobě solárních panelů, chemické či jiné toalety bez přípojky.

Kola a podvozek
Ani tak minimalistickou obytnou stavbu samozřejmě nelze postavit všude. Ale pokud vám stavební zákon nedá jinou možnost, existují formy, které vám takový domek postaví jako mobilní stavbu. Tu už lze na pozemku umístit víceméně kdekoli, aniž byste byli v rozporu s příslušnými paragrafy, a v případě potřeby ji můžete převézt zase o kus dál.

Co říká zákon
Minidomek, a dokonce ani ten mobilní na kolech, nelze postavit všude. V místě usazení takové stavby to musí umožňovat schválený územní plán. Místně příslušný obecní či stavební úřad vám poskytne potřebné informace.

Mobilní a modulový
O zařazení stavby do kategorie mobilní či nemobilní rozhoduje její usazení na pevné základy. Pokud si necháte postavit minidomek, který je osazený tažnou ojí, pojízdnými koly a dá se zapřáhnout za odtahové vozidlo, jde o mobilní dům. Existují však i minidomky v podobě modulů, které se usazují na pozemek již hotové pomocí jeřábu. Tyto stavby už mobilními domy nejsou.

Komfort minidomku lze srovnat s malým bytem, zahrada je bonus

Dokonalé využití každého metru v interiéru je pro stavitele výzvou

Na kolech a podvozku spadá stavba do kategorie mobilního domu

I na zcela minimální plochu lze vtěsnat terasu i oddělené ložnice

Lehká dřevěná konstrukce u těchto staveb zpravidla převažuje

Není nutné držet se chatového či srubového charakteru zařízení

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem


Tip: Víte, že pro domečky pro děti nepotřebujete schválení územního plánu? Maxizábava v minidomku pro vaše děti nebo vnoučata.

Maxikomfort v minidomku