Květináče pro skalničky

Pro mé oblíbené skalničky v zahradě jsem se rozhodla vytvořit nové květináče, které jim budou závidět i ty nejpyšnější lilie.

Nové květináče

Pro výrobu originálních květníků jsem použila obyčejné hliněné květináče různých velikostí. Nejdůležitější ovšem byl výběr tmelu. Delší čas jsem hledala materiál, se kterým by se dalo modelovat a zároveň by se udržel na jiném materiálu, například keramickém květináči.
Práce s lehčeným šlehaným tmelem je velmi zajímavá. Tento tmel tuhne poměrně rychle, ale dobře drží tvar, proto se s ním pěkně pracuje. Při modelování se sice trochu lepí na prsty, ale když si necháme vždy jeden prst čistý, snadno s ním můžeme povrch vyhladit.

Tmel se dá použít i na zahlazení prasklinek v cementu, ke kterým by mohlo dojít, kdybychom květináč sušili na přímém slunci. Pokud se to náhodou stane, prasklinky tmelem snadno zahladíme.

Květináče s reliéfem exotických hlav jsem naplnila směsí hlíny, štěrku a větších kamenů. Skalničky mají malé kořeny, takže přesazování šlo snadno a rostlinám se v novém domově určitě líbí. *

Postup

REALIZACE, TEXT A FOTO: JANA ARDANOVÁ

Květináče pro skalničky