Koryto, svědek minulosti
Koryta na krmení musela vydržet nějakou tu ránu kopytem, proto se dělala z kamene, tvrdého a houževnatého materiálu. Dnes korýtka slouží především jako květináče.

Barevnými maceškami můžeme osázet koryto stojící před nepoužívanou pumpou
Koryta se uplatňovala jako nádoby na krmení a napájení hospodářských zvířat. Do rozměrnějších stírek, které jsou korýtkům podobné, se zachytávala dešťová voda na zalévání. Dnes se obojí využívá jako dekorace. Po osázení okrasnými rostlinami jsou z menších nádob květináče, ty rozměrnější můžou být naplněny vodou, stojatou nebo tekoucí.

Kruhovitá stírka původně sloužila jako napajedlo, po osázení zdobí zahradu
Rostliny s menším kořenovým balem
Do korýtek volíme spíše drobnější vegetaci, které nebude vadit omezené místo pro kořeny. Kromě méně vzrůstných druhů bylinek a balkónovek se tu bude dařit i sukulentům či rostlinkám, které v přírodě bojují o každý centimetr půdy a na drsnější podmínky jsou zvyklé, to znamená skalničkám. Také sem můžeme sázet zakrslé druhy okrasných dřevin.
Rostliny s výrazným olistěním či s nápadnými květy nebudou vyžadovat žádné aranžmá. Skalničkám to však bude slušet v lehce vymodelovaném povrchu a v sousedství kamenů. Pokud máme k dispozici větší koryto, tak mezi ostatní rostlinky můžeme umístit i některou z okrasných travin, či dokonce jehličnan nebo listnáč zakrslé formy. I v korýtku tak může vzniknout kousek krajiny s přirozeným vzhledem.

Zářivé květy primulek kámen rozsvítí
Voda do zahrady patří
Velkou nádobu naplníme vodou. Nádržka s vodní hladinou může být průzračnou „studánkou“ anebo ji využijeme pro pěstování bahenních či vodních rostlin.
Mělké korýtko může posloužit i jako pítko pro ptáky, hmyz a další drobné živočichy. Nesmíme však zapomenout doplňovat vodu, protože se v teplém počasí rychle odpaří.

Kamenná a dřevěná koryta dříve sloužila na zachytávání vody proudící z horských pramenů
Do korýtek v zahradě lze také naskládat kameny, samorosty a další přírodniny

Ve stínu se bude dařit například nenáročným begoniím
Hodí se vědět
Do dna koryta, které chcete osázet, vyvrtejte dostatečně velký otvor, aby jím mohla odtékat přebytečná zálivková voda. Potom dno pokryjte pěticentimetrovou drenážní vrstvou štěrku. Zeminu kolem zasázených rostlin můžete obsypat jemnými kamínky, které zabrání odpařování vody.

Prostor v korýtku po doplnění kameny či samorosty lze pojmout jako skalku

Voda v korýtku u cesty upozorní na pramen i náhodného návštěvníka
Připravila: Martina Lžičařová
Foto: autorka a Shutterstock