Jedinečná ovčí vlna

Ovčí vlna a doprovází lidstvo už od nepaměti. Své místo na slunci si udržuje i v konkurenci nekonečného množství syntetických materiálů. Kromě oděvů, koberců či bytového textilu se z ní vyrábí také třeba izolace domů.

Vlněné vlákno má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti a zároveň dokáže pohltit značné množství vlhkosti, aniž by bylo na omak mokré. Stále si přitom zachovává prodyšnost a případnou vlhkost zase rychle odpaří. To je dáno nepravidelnou povrchovou strukturou vlněného vlákna, kterou tvoří mikroskopické šupinky, a jeho celkovým přirozeným zakroucením. Kromě toho je vlna antibakteriální a hypoalergenní.

Vlna ovce merino patří k nejjemnější na dotek. 1 400 Kč (fler.cz/barevne-cepice)

Vyrábí ji sama příroda

Kvalitní orientální koberec časem může získat na hodnotě. 169 × 108 cm. 13 900 Kč (Shopbob.cz)

Vlna se získává stříháním ovcí jednou nebo dvakrát do roka. Ostříhaná vlna se ukládá jako celistvé rouno a později se třídí podle kvality jednotlivých částí a dále se zpracovává. Kromě samotné spřadatelné vlny rouno obsahuje také tuk, pot a nečistoty, které se do srsti dostaly na pastvině.

Další zpracování probíhá většinou průmyslově, je to ale možné i ručně a často toho využívají především menší chovatelé ovcí. Když se vlna roztřídí a odstraní se z ní hrubé nečistoty, je třeba ji vyprat. Můžeme ji buďto prát ručně, nebo velmi jemně v pračce za pomoci soli nebo prací sody. Vlákna jsou ale obzvlášť citlivá na střídání teplot a při nešetrném zacházení tím můžeme rouno snadno znehodnotit.

Čistá vlna se potom vyčesává speciálními kartáči nebo bubnovou česačkou. Takto připravené česance pak lze barvit nebo použít k předení, plstění a dalším kreativním činnostem.

Přirozený odstín nepotřebuje další barvení. 945 Kč (fler.cz/morana)

Merino nekouše

Vzpomínky na kousavý svetr z dětství mohou být důvodem, proč lidé na vlnu i v dnešní době stále pohlíží s nedůvěrou. Za poslední léta se ale mnohé změnilo a příze i tkaniny dosahují až hedvábné jemnosti. Nejznámější a nejoblíbenější druh jemné vlny je merino. Je tak hebké, že tento materiál obstojí i na holé kůži, a proto se z něj vyrábí spodní prádlo, termoprádlo, měkké šály a šátky a oblečení pro malé děti.

Jemnost materiálu lze zachovat vhodnou péčí. 519 Kč (Blancheporte)

Ovčí vlna je antistatická, vytváří nepříznivé prostředí pro bakterie a roztoče, je tedy vhodná zejména pro alergiky a malé děti. Cena od 2 190 Kč (Přikrývky.cz)

Luxusní pohodlí

Přírodní vlna navozuje pocit tepla a útulnosti. Do interiéru jej můžeme vnést pomocí plédů a polštářů, které nám zpříjemní relaxaci nejen v zimním období. Ovčí rouno se ale používá i jako výplň lůžkovin, což ocení především alergici, jimž nevyhovuje tradiční výplň z peří či syntetického dutého vlákna.

Dlouhou historii má využití vlny ke tkaní koberců a předložek. Vedle klasických orientálních motivů existují i koberce v současném designu. Jejich výjimečnost tkví v neobyčejném vzhledu a dlouhé životnosti. Použitý materiál má také pozitivní vliv na mikroklima v místnosti a neuvolňuje syntetická vlákna do prostoru.

Ručně tkaný kobereček doplní interiér chalupy. 2 350 Kč (fler.cz/etomatelier)

Ručně praná, vyčesaná a spředená vlna z českých oveček. 139 Kč (fler.cz/cinda)

Jak o vlnu správně pečovat?

Vlněné výrobky jsou velmi odolné a budeme-li se o ně dobře starat, vydrží sloužit po celá léta. Pokyny pro správnou údržbu by měly být výrobcem uvedené na produktu. Pokud si ale nevíme rady s péči například o ručně vyrobené dárky, měli bychom se řídit obecně platnými zásadami:

  • Vlnu chráníme před znečištěním a pereme ji jenom, když je to opravdu nutné.
  • Teplota vody by měla být kolem 35 °C. Příliš chladná voda nebo střídání teplot mohou způsobit zplstnatění a znehodnocení vlny.
  • Ideální je ruční praní nebo speciální program na vlnu či jemné prádlo.
  • Používáme prací prostředky s obsahem ovčího tuku – lanolinu –, které o vlněné vlákno přirozeně pečují a neodmašťují jej.
  • Výrobky neždímeme ani neodstřeďujeme v pračce. Sušíme je ve vodorovné poloze ve stínu.
  • Při skladování je chráníme před moly. Pro jejich odpuzení můžeme použít chemické přípravky nebo bylinky.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Jedinečná ovčí vlna