Jaké dveře na chalupu?

Do klasické venkovské chalupy se moderní dveře nehodí. Jak by tedy měly vypadat, aby s domem jak ty vstupní, tak interiérové ladily?

Materiálem na venkovní i interiérové dveře je v naprosté většině dřevo – masiv, spárovka, prkna, palubky, latě, někdy kombinované se sklem a kovem. Vyrobit se dají dveře střízlivého vzhledu i náročněji tvarované.

Venkovní dveře jsou vizitkou i ochranou

Aby vstupní dveře zajistily bezpečnost domu, musí být pevné a robustní. Zároveň jsou i vizitkou každého stavení, je to první věc, kterou máme před očima, než vstoupíme do domu. Mohou být proto pojednány i ozdobněji, s  plastickými kazetami, žlábkováním, řezbami. Bývají jednokřídlé nebo dvoukřídlé, přičemž pevné křídlo může být užší než to běžně otvírané.

Hladké i zdobené

Základem vzhledově jednodušších vstupních dveří bývá pevná dřevěná deska, která je z venkovní strany (nebo z obou) obložena užšími prkny, palubkami nebo latěmi. Lze je klást svisle, vodorovně nebo diagonálně a vyskládat z nich i různé obrazce.
Dekorativnější jsou dveře, jejichž plochu člení žlábky, lišty, vystupující či zapuštěné kazety a zdobí je vyřezávané motivy. Venkovní dveře bývají jen výjimečně prosklené, a když, tak jen v malé ploše horní části, a tu ještě může krýt kovová mříž.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Dveře:

Jak zabudovat dveře

Posuvné dveře šetří místo

Dveře pro bezpečí

Jak vybrat správné dveře

Dveře do chalupy

Vybíráme dveře

Dveře v interiéru

Posuvné dveře

Dveře na chalupu

Vyrábíme dřevěné dveře

________________________________________________________________________

Interiérové dveře nabízejí víc možností

Interiérové dveře může tvořit – tak jako u vstupních dveří – kompaktní deska, většinou různě profilovaná s efektem zapuštěných nebo vystupujících ploch. Nebo mají rámovou konstrukci, jejíž výplně tvoří vložené kazety, někdy může pevnou kazetu v horní části dveří nahrazovat prosklení. Sklo bývá čiré, mléčné, s pískovaným nebo leptaným dekorem. Objevují se i barevná skla či dokonce vitráž.
Třetí možností jsou dveře se svlakovou konstrukcí. Ty byly dříve vidět jen u hospodářských objektů, kůlen, chlévů, ale dnes se staly populárními i v obytných interiérech. Svlakové dveře tvoří svisle kladené desky či prkna, která se ztuží kolmými svlaky vloženými do drážky, nebo přibíjenými svlaky, které vytvoří „zetko“ (dvojice příčných a jedno úhlopříčné prkno či lať). Takové dveře se hodí osadit výraznějšími vratovými panty a krabicovým zámkem, petlicí či závorou.
Nově používaným typem dveří na chalupách jsou dveře posuvné po stěně. Mají-li rustikální charakter (objevuje se hlavně svlakový typ), hodí se sem.

Barevnost a detaily

A co barva dveří? Jejich povrchová úprava může nechat vyniknout kresbu dřeva, pokud je ošetříme lazurou, olejovým nátěrem, voskem, nebo lze krycími barvami vytvořit kompaktní barevnou vrstvu. Na vstupní dveře se hodí jak decentní tmavší jako černá, šedá, hnědá, vínově červená, zelená či modrá, na vnitřní spíše světlé odstíny jako bílá, krémová, světle šedá, světle zelená, modrá či tyrkysová. U plasticky členěných křídel se někdy volí i dvoubarevný nátěr. Přednost dáme spíše polomatné nebo matné verzi než lesklé.

Kování a zárubně

Vzhled dveří dotvářejí zárubně a kování, tedy kliky, závěsy a ozdobné hřeby. Stylem by obojí mělo ladit s dveřním křídlem. Zárubně mohou být i v odlišné barevnosti.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Pavel Veselý

Jaké dveře na chalupu?