Jak zkrotit pocení?

Přestože potit se nám vadí pocitově i z estetického hlediska, jedná se o přirozenou tělesnou funkci, která chrání organismus před přehřátím. To ale neznamená, že se nemáme snažit potlačit nepříjemné projevy.

Mechanismus pocení je řízen hormony a nervovým systémem. Potní žlázy, kterých je v těle dva až pět milionů, jsou uloženy v nejhlubší vrstvě kůže a spirálovitými vývody vylučují pot na její povrch. Nejčastěji se potíme v podpaží, tříslech a pod ňadry, ale pocení se nevyhnou ani ostatní části těla. Potem organismus reaguje hlavně na vyšší teploty a nadměrnou fyzickou námahu, ale zpotit se můžeme i v emočně vypjatých situacích, ve velkém stresu nebo vlivem hormonálních změn. O pořádné zapocení se postará také konzumace hodně pikantních a ostrých jídel. Pokud tělo reaguje pocením i v situacích, které by ho neměly vyvolávat, může se jednat o zdravotní problém, jenž je zapotřebí řešit s odborníkem.

žena používající deodorant

Kuličkový deodorant vytvoří na pokožce film zabraňující množení bakterií. Foto: Shutterstock

Pot za to nemůže

Na mokré „lívance“ na oblečení v podpaží či na zádech není pěkný pohled. Pro nikoho není příjemný ani pot stékající z čela a dalších částí těla. Ovšem nejhorší je zápach obtěžující především okolí. Za něj však nenese odpovědnost samotný pot, nýbrž množení a rozklad bakterií. Chceme-li ho co nejvíce omezit, můžeme sáhnout po deodorantech, jež sice nezastaví produkci potu, ale zabraňují množení bakterií a tím zápach eliminují. Druhou možností jsou antiperspiranty, ty naopak zabraňují pocení, ale velmi často obsahují škodlivé aluminiové soli, parabeny a alkohol, proto při jejich výběru čtěme pečlivě složení.

Eventuálním zdravotním problémům můžeme předejít, dáme-li přednost přírodním deodorantům, jež neblokují přirozený proces pocení a respektují fyziologickou rovnováhu pokožky. Mnohé poskytují díky přírodním silicím i příjemnou vůni. Skvělé jsou deokrystaly (tedy starý dobrý kamenec), které na pokožce zanechávají jemný minerální film a účinně tak zabraňují vzniku nežádoucího zápachu, aniž by ucpávaly póry. Aktivně podporují obnovu přirozeného ochranného filmu pokožky. Pokožka dýchá a není podrážděná. Při opakovaném používání dochází k mírnému stažení potních pórů, tvorba potu se reguluje.

muž při práci na zahradě

Nejvíce potu tělo produkuje při fyzické námaze. Brání tak přehřátí organismu. Foto: Shutterstock

Problémy s pokožkou

Pot může dráždit jemnou dětskou či citlivější pokožku, což se projevuje takzvanými potničkami. Postižená místa je vhodné buď potírat Jarischovým roztokem, nebo vsadit na oplachování odvarem z bylinek, například z heřmánku, dubové kůry či řepíku. Pomoci může i léty prověřený dětský zásyp anebo jedlá soda.

Nohy, nejčastěji mezi prsty, ale i na ploskách, oblasti třísel, podpaží, pod prsy nebo povislým břichem mohou být postiženy plísní. V tomto případě je nejlepší poradit se o vhodném přípravku v lékárně, kde lze koupit rovněž účinnou takzvanou chytrou houbu či krémy a spreje s obsahem tea tree oleje.

Pomůže i fytoterapie

Výbornou bylinkou je šalvěj. Čaj z ní můžeme pít několikrát denně, ideálně týden a pak si udělat týdenní přestávku. Doporučována je také kombinace šalvěje s yzopem lékařským v poměru 1 : 1. V lékárně jsou ke koupi i tobolky se šalvějí.

Při nadměrném pocení rukou či nohou pomáhají koupele ze smrkových výhonků, listů ořešáku, dubové nebo vrbové kůry, jež mají svíravý, adstringentní účinek. Jinou možností je příprava výluhu z přesličky, levandule či šalvěje v octu a omývání potivých míst. V boji s nadměrným pocením se osvědčila i tradiční čínská medicína, akupunktura a homeopatie. Záleží na každém jednotlivci, která léčba mu bude vyhovovat.

přírodní deodorant

Přírodní deodoranty nebrání procesu pocení a nedráždí. Díky rostlinným silicím i příjemně voní. Foto: Shutterstock

Když je potu příliš

Pak už mluvíme o hyperhidróze, kterou charakterizuje nadměrné pocení i v situacích, kdy by k němu docházet nemělo. Člověk s tímto zdravotním problémem se potí až pětkrát více než zdravý jedinec. To bývá často příčinou psychických problémů, protože lidem trpícím hyperhidrózou je nepříjemný kontakt s okolím, omezují sociální vztahy, ztrácejí sebevědomí. Přesné příčiny vzniku hyperhidrózy nejsou známé, na vině může být dědičnost, ale způsobit ji mohou také menopauza, těhotenství, cukrovka, obezita, nezdravý životní styl, nadměrné kouření a pití alkoholu, stres a stavy úzkosti, srdeční onemocnění, porucha štítné žlázy, poranění periferních nervů, autoimunitní onemocnění či vedlejší účinky některých léků.

Kam pro pomoc

O příčině a druhu hyperhidrózy by měl vždy rozhodnout kožní lékař, který doporučí následnou léčbu. Takzvaná anticholinergika dokážou produkci potu celkově snížit, ale četné a nežádoucí účinky významně limitují jejich terapeutické využití. Jedná se zejména o suchost sliznic, rozmazané vidění, retenci moče a zácpu. V případě nadměrného emočního pocení lze vyzkoušet benzodiazepiny, jejichž hlavní účinek spočívá ve snížení úzkosti, při dlouhodobém použití však může dojít ke vzniku závislosti.

K účinným patří invazivní metody, jako je injekční aplikace botulotoxinu, která je však poměrně drahou záležitostí. Neurotoxin blokuje přenos vzruchu na nervovém zakončení, které řídí potní žlázy. Efekt nastupuje za 48 až 72 hodin a vydrží zpravidla několik měsíců. Komplikace jsou obecně přechodné a malé. V místě injekce může vzniknout hematom nebo dojít ke slabosti malých svalů ruky ztěžující jemné pohyby. V případě tvorby protilátek proti botulotoxinu se účinnost metody snižuje a je třeba zvolit jiný toxin nebo jinou metodu. Tabu jsou ovšem tyto metody pro každého, komu není lhostejné, že se toxiny testují na zvířatech.

Možnosti estetické medicíny

V určitých partiích, zejména v podpaží, lze nadměrné pocení odstranit použitím laserového paprsku. Zákrok probíhá v místním znecitlivění, případná bolest po něm se tlumí běžně dostupnými analgetiky. Další možností je endoskopická transtorakální sympatektomie, při níž se provede chirurgické odnětí nervu, který dává mozku signál k tvorbě potu. Výsledky chirurgických metod odstranění nadměrného pocení jsou trvalé.

S problémem nadměrného pocení pomáhají také přístroje, tzv. elektroantiperspiranty využívající výrazně vylepšenou a bezpečnou technologii zvanou iontoforéza, kdy je pomocí velmi slabých elektrických impulzů stimulována pokožka postižená nadměrným pocením tak, že se během několika dní zcela přestává potit. Žádoucí efekt vydrží vždy několik měsíců.

Domácí antiperspirant

Připravíme ho smícháním jedné polévkové lžíce jablečného octa, 200 ml šalvějového čaje a 10 kapek mátového oleje.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Jak zkrotit pocení?