Jak se v autě správně posadit

Rubrika: Auto, Auto, rss-feed

Správná pozice řidiče je základem pro bezpečné a pohodlné řízení vozidla.

Především při delší cestě se musíme cítit pohodlně, ale měli bychom také pamatovat na usazení s ohledem na bezpečnost. Správné sezení v sedačce, úhel nastavení sklonu opěradla, výška a vzdálenost sedáku od pedálů mají velký význam pro přesné ovládání automobilu.

řidič

Nastavení sedadla, opěrky hlavy a zpětných zrcátek je pro pohodlnou a bezpečnou jízdu klíčové. Foto: Shutterstock

Seďte vzpřímeně

Správná poloha za volantem závisí na tělesných proporcích i na konkrétním modelu vozidla. Obecně však lze říct, že při vhodném nastavení sedadla byste vždy měli mít dokonalý výhled na přístrojovou desku, vnitřní zpětné zrcátko, na silnici i na obě vnější zpětná zrcátka. Ve vozidle je potřeba sedět vzpřímeně, aby byl co nejrychlejší přenos informací od sedáku a pánve řidiče přes záda do středního ucha, centra rovnováhy a aby řidič mohl co nejdříve reagovat na změnu chování vozidla. V případě, že opěradlo více položíte, může dojít k brzké únavě organismu a třeba i k mikrospánku.

seřízení sedačky v autě

Seřízení výšky sedadla hraje roli z hlediska pohodlí i ovladatelnosti pedálů. Foto: Shutterstock

Dále byste měli mít kyčle ve stejné výšce jako kolena a vzdálenost sedáku od pedálů by měla být taková, aby při maximálním sešlápnutí brzdového pedálu a úplném sešlápnutí spojkového pedálu byly nohy ještě mírně pokrčené. Důvodem je síla, kterou je třeba vyvinout při krizovém brzdění. Tu lze vyvinout jen zapřením do sedačky. Sedět příliš blízko je velmi nepohodlné, opačný extrém může být především v krizových situacích nebezpečný. Je třeba pamatovat na to, že pedály ovládáme chodidlem, nikoliv pohybem celé dolní končetiny.

Důležité je také nastavit sedadlo výškově. U osobních vozidel by měla být výška sedadla seřízena tak, aby mezi střechou a hlavou řidiče bylo možné prostrčit sevřenou pěst na výšku. Tedy zhruba prostor o výšce 7 cm. Tento prostor je zcela zásadní při dopravní nehodě, kdy se připoutané tělo může nerušeně zachytit v pásech a pohybovat zpět do opěradla sedačky bez kolize hlavy se stropem.

Pozor na airbagy

Správné sezení a vzdálenost od volantu jsou také velmi důležité kvůli airbagům. Při nedodržení vzdálenosti těla od volantu může dojít k vážnému zranění airbagem, protože v případě jeho vystřelení se vak proti řidiči nafukuje rychlostí asi 300 km/h. Za minimální vzdálenost hrudního koše od volantu se považuje 25 cm.

Jednodušším způsobem, jak stanovit vhodnou vzdálenost od volantu, je natáhnout ruku a položit ji na volant. Záda zůstávají opřená do opěradla a ruka by se měla volantu dotýkat zápěstím.

pás v autě

Bezpečnostní pás lze výškově nastavit podle postavy řidiče. Foto: Shutterstock

Připoutejte se

Dalším důležitým bodem je zajistit tělo proti pohybu. Připoutejte se, a to i při jízdě na sebekratší vzdálenosti. Vždy zkontrolujte, zda jsou připoutáni i všichni další členové posádky.

V případě, že je vozidlo vybaveno airbagy, je bezpodmínečně nutné používat bezpečnostní pásy. Správná funkce airbagu je totiž zaručena jen při součinnosti se zapnutými pásy. Výšku pásu nastavte tak, aby co nejvíce obepínal vaše tělo, neškrtil a nedřel.

Opěrky hlavy

Dalším a často opomíjeným krokem je seřízení opěrky hlavy. To je velmi důležité, neboť zhruba polovina zranění při nehodách se týká krční páteře. Většinou je na vině špatně nastavená opěrka hlavy v autě. Správné nastavení je takové, že její vršek by měl být minimálně souběžně nebo optimálně o 3 až 5 cm výš, než je temeno hlavy řidiče. Totéž platí i pro spolujezdce včetně těch na zadních sedadlech. Opěrka nesmí být od hlavy ani příliš daleko. Optimální vzdálenost je maximálně 5 až 7 centimetrů. V případě, že je příliš nízko, dochází při kolizi k nebezpečnému průhybu krční páteře směrem dozadu, kdy může dojít k destrukci až prvních čtyř obratlů. V případě, že opěrka je příliš vzdálena, zachycuje hlavu později, o to je náraz i zachycení tvrdší.

Nastavte si zpětná zrcátka

Posledním úkonem před vyjetím, co se správné pozice za volantem týče, je nastavení zpětných zrcátek. Špatný zrak řidiče a zmenšený úhel periferního vidění mohou problém neseřízených zrcátek ještě zhoršit. Pohled do zrcátka by měl vycházet jen z pootočení hlavy či očí, nikoli z naklánění se. Ve středovém zrcátku je vhodné vidět celé zadní sklo vozidla pro přímý výhled za sebe.

Vnější zpětná zrcátka by měla být nastavena tak, aby pokud možno co nejlépe vykrývala mrtvé úhly. K tomu je zapotřebí, aby v nich řidič viděl jen velmi malou část boku vozidla, která slouží pro rychlou orientaci v prostoru, a co největší část místa za sebou a vedle sebe. Mějte na paměti, že potřebujete vidět za sebe a vedle sebe.

Místa k sezení a bezpečnost

Pokud jedeme v automobilu jako spolucestující, tak se obecně předpokládá, že nejméně bezpečným místem v autě je sedadlo vedle řidiče, tedy pravé přední sedadlo. V okamžiku kolize s jiným autem nebo překážkou totiž řidič podvědomě otočí volantem, aby se ochránil. Tímto způsobem však vystavuje cestujícího vedle sebe většímu nebezpečí. Moderní automobily a jejich asistenční a bezpečnostní systémy se však snaží i tato rizika eliminovat. Slouží k tomu celá řada prvků od použití vysokopevnostních ocelí v konstrukci karosérie až po airbagy umísťované po celém interiéru.

Větší bezpečí pro cestující tak představují zadní sedadla. Výzkumy v Evropě a Americe ukazují, že nejbezpečnější místo v autě je na zadním sedadle, a to uprostřed. Proč na zadním sedadle, je snad každému jasné a také sedadlo uprostřed vozu má své opodstatnění. Pokud totiž dojde k bočnímu nárazu v zadní části, pak čím dále je člověk od dveří, tím větší je šance, že se mu nic nestane. Prostřední sedačka vzadu však bývá nejméně pohodlná a lidé se jí obvykle vyhýbají. Dává však nejlepší šanci případnou srážku přežít, pokud zde sedící osoba používá bezpečnostní pás. Vzhledem k provedeným výzkumům, které říkají, že sedadla vzadu jsou o 59 až 86 procent bezpečnější než přední sedadla, doporučují odborníci do tohoto místa umístit také dětskou sedačku.

dětská autosedačka

Děti v autě bez vhodné autosedačky cestovat nemohou. Foto: Shutterstock

Dítě v sedačce

Pokud vezete v automobilu dítě, přepravujte je vždy jen v autosedačce, která odpovídá jeho věku. Na tuto povinnost nezapomeňte i při sebekratší jízdě. Autosedačky plní podobnou funkci jako bezpečnostní pás – pevně podrží dítě v sedačce, ale musí v ní být řádně připoutáno.

Nezapomínejte na domácí mazlíčky

Převážíte-li psa nebo kočku, berte v úvahu, že i zvíře musíte chránit před zraněním v případě havárie. Při ní však může dojít nejen k jeho zranění, ale nárazem vržené tělo zvířete může způsobit velmi vážná zranění i celé posádce vozidla. Zvolte tedy podle jeho velikosti odpovídající způsob přepravy.

Text: Jiří Svoboda
Foto: Shutterstock

Jak se v autě správně posadit