Jak namontovat topůrka

Topůrko je násada k sekeře a kladivu a jde vždy o důležitou součást těchto nástrojů. Dřevěná topůrka je občas nutné měnit a je potřeba udělat to s ohledem na bezpečnost práce.

Chcete-li hned na úvod dobrou praktickou radu, nebraňte se novotám a vyzkoušejte moderní nářadí s integrovanými topůrky. Napevno uchycené násady mohou být z vysoce odolných kompozitních plastů nebo z oceli a opatřené pohodlným madlem. Takové nářadí je v podstatě nezničitelné. Hlava sekery či kladiva se za normálních okolností od násady neoddělí a neohrozí vás, nebudete řešit viklání, klínkování či namáčení do vody před štípáním. Sekery s kompozitovými topůrky jsou obvykle potaženy teflonovou vrstvou, nezasekávají se ve dřevě, vyžadují trochu jiný způsob přístup a práce s nimi je méně namáhavá.

Velikost a kvalita

Proč tedy u dřevěných topůrek setrvávat? Pro občasné používání tradiční sekera a kladívko bohatě postačí. Existují i „fajnšmekrovské“ drahé ručně kované sekery, stejně jako různé tesařské speciality. Ty vyžadují i tradiční topůrko. Pokud jde o velikost násady, ideální je zvolit stejnou, jako byla ta původní. Neváhejte se ale řídit vlastní zkušeností a nasaďte na nářadí topůrko podle toho, jaká délka a tloušťka vám vyhovuje. Krátké zvýší námahu, příliš dlouhé může posílit razanci úderu, ale nářadí se stane „nešikovnějším“ a hůře ovladatelným, moc tenká násada hrozí u kladiva i sekery prasknutím v ten nejméně vhodný okamžik. Někteří lidé si topůrka vyrábějí, ale nejjednodušší je násadu koupit například v hobbymarketu, kde obvykle bývají k dispozici i fixační klínky různých typů.

Různá upevnění předpokládají rozdílné úpravy konců násad. Foto: Shutterstock

Násada by měla být kvalitní, zcela hladká, s neporušeným dřevem. K dostání je bez povrchové úpravy, někdy i lakovaná, zvažte, co je pro vás praktičtější. Topůrko lze naolejovat či navoskovat, u laku pozor, aby kvůli příliš silné vrstvě neklouzalo v ruce.

Někdy je praktické koupit násadu s výřezem, do nějž se snadněji zatluče klínek. Výřez však odolnost topůrka sníží, takže volte tuto variantu jen v případě, že přesně „sedne“ do otvoru sekery nebo kladiva bez dalšího opracovávání a snižování tloušťky násady. Výřez neberte ani v případě, že chcete použít moderní kruhové (kuželovité, kónické) fixační klínky.

U kladiva je pevně uchycené a zajištěné topůrko předpokladem bezpečné práce, nesmí se viklat a nesmí při práci vypadnout. Foto: Shutterstock

Jak se nasazuje dřevěné topůrko

Před nasazením upravte rozměr hlavy topůrka podle velikosti otvoru v nářadí: mělo by jít naklepnout na těsno a bez vůle. Doporučuje se dřevo topůrka poklepat kladivem, to malinko sníží jeho objem, který se po nasazení vrátí do původní velikosti. Ta část topůrka, která přijde do otvoru, se může namazat olejem. Poté zatlučte klínek. Tradicionalisté doporučují klínky z tvrdého dřeva, existuje však i plastová varianta nebo zmíněné ocelové kužely.

U palice přispívá k pevnosti usazení topůrka gumová hlava. Foto: Shutterstock

Dobré rady

  •  Není-li z tvaru hlavy sekery na pohled jasné, která část je horní a která spodní, je nahoře širší část otvoru (bývá u starých seker). Topůrko se tedy nasazuje do užší části.
  • Proti prasknutí se doporučuje dát sekeru po nasazení topůrka nejprve do vody a až dřevo nasákne, teprve poté zatloukat klínek.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy OBI

Jak namontovat topůrka