Jak kombinovat dřevěné dekory

Všichni máme rádi dřevo, ale rozhodně neplatí, čím víc, tím líp. Zacházet bychom s ním měli naopak spíš obezřetně a střídmě, abychom jím interiér „nepředávkovali“.

Dřevo má řadu skvělých vlastností, které jej předurčují k širokému využití nejen v interiéru. Najdeme jej na podlahách, obložení, oknech, nábytku, stavebních prvcích, ale uplatní se také na dekoracích. Je ekologické, odolné, dostupné, snadno se obrábí, a navíc v sobě nese jistou osobitost a neopakovatelnost, která je dána přírodními podmínkami při růstu stromu. Interiéru vždy dodá útulnost. Získalo si srdce laiků i architektů. U nás jde také o materiál ryze tradiční.

Které dřeviny vedou?

V žebříčku oblíbenosti se na předních příčkách dlouho drží dub, smrk a borovice, velmi často se ale setkáme i s bukem, jasanem, třešní a řadou dalších tuzemských dřevin. Díky snadné dostupnosti se v interiérech také stále častěji objevují i exotičtější druhy jako například teak, bambus nebo merbau, které jsou vhodné i do prostředí se zvýšenou vlhkostí.

Skoro k nerozeznání

Kresba dřeva se dnes ale běžně objevuje i na úplně jiných materiálech, ať už je to laminát, nebo PVC, dlažba, plast. Ačkoliv se nemůžeme těšit z příjemného omaku, vůně a dalších nenapodobitelných vlastností dřeva, po vizuální stránce jsou moderní dekory skoro k nerozeznání od původní předlohy. Kvalita zpracování jde ale obvykle ruku v ruce s cenou.
Při výběru těchto dekorů je dobré pamatovat na to, že označení buk, dub nebo smrk záleží pouze na dojmu výrobce a pro výběr barvy se na něj nelze úplně spolehnout. V nabídce bychom se tedy měli orientovat podle skutečných odstínů dekoru. Ideální je, pokud nám prodejce umožní odnést si domů vzorek materiálu, abychom jej mohli porovnat s dalším zařízením.

Dřevo se spolehlivě postará o útulnost prostoru

Na co si dát pozor

Použití dřeva v interiéru má však také svá úskalí. Pomineme-li vhodnost jednotlivých dřevin podle fyzikálních vlastností a zaměříme se především na estetickou stránku, nevhodná kombinace více druhů dřeva dovede dojem z celého interiéru hodně pokazit. Nevystačíme totiž pouze s tím, že všechno dřevo by mělo být v jedné barvě, ale je třeba o interiéru přemýšlet jako o celku.

Neutrální základ místnosti snadno oživíme dřevem s patinou

Smrk, dub nebo buk

Jak si tedy poradit s výběrem odstínu dřeva? Každá dřevina má charakteristickou barvu a při vzájemných kombinacích bychom s nimi tak měli i zacházet. Pro zjednodušení lze odstíny dřeva rozdělit na několik skupin. Do jedné z nich by patřily dřeviny přirozeně načervenalé, třeba borovice, buk, třešeň, olše nebo modřín. Další skupinou jsou potom dřeviny s nádechem do žluta či žlutohněda. K těm patří například dub (záleží ale také na druhu), smrk, bříza, jasan a ořech. Do samostatné skupiny bychom potom mohli zařadit dřeviny či dekory s potlačenou sytostí, které působí trochu našedle a zejména v posledních letech jsou hodně oblíbené, protože se většinou dobře hodí k neutrálním barevným schématům v interiéru. Sem se však řadí spíše dřevěné dekory na laminu či dlažbě nebo dřevo s povrchovou úpravou. Mohli bychom sem zahrnout třeba dekory, které výrobci označují často dub bardolino, bělený dub nebo dřevo ošetřené lazurou nebo olejem s menším množstvím bílého pigmentu, díky němuž vypadá stále jako čerstvě opracované, aniž by na světle oxidovalo a tmavlo.

Nábytek z masivního dřeva postupem času přirozeně tmavne (WestwingNow)

Dřevo a barvy

Toto rozdělení je důležité nejen kvůli vzájemným kombinacím, ale také výběru výmalby, textilií a doplňků. Vždy je důležité, jakého interiéru chceme vlastně docílit. Chybu většinou neuděláme, budeme-li vzájemně kombinovat dřeviny, které patří do jedné skupiny, a zvolíme odstíny s přiměřeným rozdílem na škále světlá – tmavá. Pokud jde o další kombinace barev v interiéru, záleží na mnoha faktorech, pro základní orientaci lze ale tuto problematiku trochu zjednodušit. U první skupiny s načervenalým nádechem zpravidla nic nezkazíme při kombinacích s teplými tóny béžové, hnědé, pudrově růžové, oranžové, nebo červené. Pokud je chceme kombinovat se zelenou, je třeba odstín vybrat zvlášť pečlivě.
Světlé dřevo bez červeného podtónu lze s dalšími barvami kombinovat snáz, někdy je ale naopak trochu těžší vybrat krémový odstín, který se k němu bude hodit. Můžeme vybírat mezi teplými i studenými barvami.
Našedlé dřevo pak souvisí s trendem skandinávských interiérů s potlačenou barevností, které jsou založené na zajímavých texturách materiálů. Krásně se tedy bude hodit do minimalisticky pojatých místností. S barvami se kombinuje dobře a sluší mu především jemnější pastelové tóny.

Snaha o dokonalé sladění může vyústit v příliš jednolitý interiér

Zní to jednoduše

Obecně bychom se měli držet zásady, že není vhodné kombinovat více než tři druhy dřevin, bohatě ale stačí dva. Aby interiér nepůsobil nudně, měli bychom pracovat právě s barvami, kontrastem i texturami. Například místnost se smrkovou podlahou obložená smrkovými palubkami, kterými se obvykle snažíme dosáhnout pocitu útulnosti, v kombinaci se světlým nábytkem působí fádně.

Dobrá rada

Výběr začínáme vždy od největší plochy, kterou zpravidla bývá podlaha, nebo prvků, které jdou měnit jen obtížně, tedy oken a dveří.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Petr Živný, Petr Zhoř, Shutterstock a archiv firem

Jak kombinovat dřevěné dekory