Garážové přístřešky ochrání auto

Zastřešená garážová stání poslouží pro pohodlné parkování a umožní vyložit z auta věci pěkně v suchu, i když prší nebo sněží. Stavby tohoto typu se podobají pergolám, ale mají svá specifika.

Jednoduchý dřevěný přístřešek na auto lze obvykle vybrat nebo vyprojektovat tak, aby souzněl s exteriérem chalupy nebo chaty a nijak nenarušoval její celkový vzhled, i když jde o stavbu poměrně viditelnou a dominantní. Rozhodovat o tom může řada detailů, ať už jde o volbu mezi trámky, kulatinou, nebo třeba využití recyklovaných trámů. Důležitá je i volba střešní krytiny, která může být stejná jako střecha na domě nebo může mít alespoň stejný barevný odstín.

Otevřený i uzavřený

Stavba takové garáže se skutečně podobá zastřešené pergole, ale obvykle mívá o něco vyšší střechu. Může být zcela otevřená nebo částečně uzavřená, či dokonce vybavená uzamykatelným prostorem. V takovém případě poslouží například jako dřevník, kůlna na zahradní nářadí nebo třeba jako místo pro uložení zimních pneumatik. Uzavření jedné nebo více bočních stěn rovněž vytvoří závětří, které chrání auto před deštěm či sněhem i v případě, že fouká z boku. To se vyplatí zvážit v případě, kdy je přístřešek postavený v otevřeném prostoru.
Důležité je také vhodné umístění garážového stání. Nemělo by narušovat pohled na dům, ale zároveň je dobré, pokud není od domu příliš vzdálené a umožní tak pohodlné vykládání a nakládání auta. Za úvahu stojí i vybavení přístřešku osvětlením a elektrickou zásuvkou, která se hodí pro vysávání interiéru vozu.
Přístřešek si zaslouží pohodlné dláždění. Obvykle se volí betonová (zámková) dlažba, případně rovnou betonová plocha, v úvahu připadají třeba i venkovní keramické dlaždice na betonovém podkladu, žulové kostky nebo i udusaná vrstva štěrku na podkladu z kameniva.
Při použití souvislé betonové desky či jakékoli lepené dlažby nezapomeňte na patřičné vyspádování nebo umístění odtokového žlabu či kanálku. Přijedete-li totiž mokrým nebo zasněženým autem, odteče z něj poměrně velké množství vody, která by jinak zůstala na podlaze a mohla by vytvořit nebezpečný led.

Může být praktické přistavět jednoduché zastřešení i rovnou z boku chaty (Xyladecor)

Snadná stavba

Nepřeberné množství otevřených garážových stání a přístřešku nabízejí v Česku firmy, které vám je buď dovezou jako stavebnici na paletě, nebo je rovnou postaví. Na výběr jsou tradiční dřevěné konstrukce, ale i ocelové či hliníkové projekty s polykarbonátovými střechami. Pokud si však podobnou stavbu vybudujete sami a využijete k tomu třeba i nějaký použitý stavební materiál, vyjde to levněji a můžete mít střechu nad autem přesně podle vašeho gusta.
Ve všech případech se obvykle upevňují svislé sloupky na ocelové kotvicí patky do betonu. Podle typu střešní krytiny se na střechu použije buď laťování, nebo bednění z OSB desek či prken.
Potřebovat budete ruční či elektrickou pilu, metr, vrtačku i aku šroubovák, řezy v úhlu vám usnadní pokosová pila a zaměření rovin laserová vodováha.
Nezapomeňte konstrukci zavětrovat, otevřený přístřešek totiž čelí poměrně značnému náporu větru. Podpůrné trámky mezi svislými a vodorovnými částmi konstrukce můžete posílit ocelovými zavětrovacími spojkami a dobře vám poslouží i další typy tesařského kování z ocelového plechu.
vetas.cz, domky-delta.cz, auto-pristresek.cz

Co dát na střechu

  • Pálené či betonové tašky mohou být stejné, jako na domě. Kladou se na latě, u sedlové stříšky počítejte i s hřebenáči. Dobře vypadají, ale jde o těžkou krytinu a konstrukce střechy tomu musí odpovídat.
  • Asfaltové šindele či pásy patří mezi nejčastěji volenou krytinu přístřešků. Kladou se na bednění, jsou lehké, levné, mohou být v různých barvách včetně odstínu krytiny.
  • Bitumenové vlnité desky lze přibíjet na latě i na bednění. Jsou levné, položíte je velmi rychle, dostupné bývají minimálně ve třech barvách.
  • Plechové krytiny mohou být ve formě tabulí či šablon imitujících tašky. Hodně vydrží. Není-li v konstrukci střechy izolace, může vás obtěžovat hluk dopadajících kapek při dešti.

Podle typu střechy

  • Pultová střecha s jednostranným sklonem je nejjednodušší na stavbu i na údržbu, hodí se na ni nejlépe krytina pro střechy s nízkým sklonem (asfaltový šindel, plechové šablony, polykarbonátové desky).
  • Sedlová střecha obvykle vyžaduje nákladnější konstrukci, ale vypadá velmi dobře a při použití pálené krytiny hezky zapadá do exteriéru i u tradičních chalup. Volit však lze i jakýkoli jiný typ krytiny.

Tip

Garážové stání se skladem

Zabudujete-li pod střechu na auto zároveň i částečně i úplně uzavřený (zamykatelný) úložný prostor, budete mít pěkně po ruce praktické a bezpečné úložiště na cokoliv od nářadí, zahradní techniku až po zimní či letní pneumatiky. V nabídce hotových stavebnic najdete takových možností celou řadu a za úvahu stojí takové využití garážového přístřešku i v případě, že si ho stavíte sami.

Text: Richard Guryča
Foto: Martina Lžičařová, Petr Živný a archiv firem

Garážové přístřešky ochrání auto