Domácí hnojivo pro vaši zahrádku

Rubrika: Zahrada

Pokud chcete podpořit růst květin na své zahrádce i úrodu domácí zeleniny, je pro vás hnojivo nutností. Není ale nutné sahat hned po chemických přípravcích, existuje několik přírodních prostředků, které vám pomohou dostat do půdy důležité živiny.

 

Do kompostu přidávejte všechny zbytky ze zahrádky

 

Vytvořte si vlastní domácí kompost, díky kterému nejen skvěle zužitkujete bioodpad ze zahrady i domácnosti, ale hlavně se budete moci radovat z pěstitelských úspěchů.

 

Využijte vše přírodního původu, co se nedá sníst
Do kompostu přidávejte vše, co vyroste na zahrádce, ale nehodí se ke konzumaci. To znamená veškerou nať od zeleniny, stonky, spadané listí ze stromů a také rostlinné zbytky jako slupky od brambor a jiné zeleniny, lusky, ale i bioodpad z kuchyně jako skořápky od vajec nebo malé kosti. Poděkuje vám nejen váš odpadkový koš, který se bude plnit mnohem pomaleji, ale hlavně vaše zahrádka.

 

Pokud chcete mít pěknou úrodu domácí zeleniny, je pro vás hnojivo nutností

Přebytky trávy využijte k mulčování
Pokud máte ze sekání příliš velké přebytky trávy, bude pro vás vhodnější využít ji místo kompostování k mulčování květinových a zeleninových záhonů. Mulčováním se vlhkost udrží v půdě déle a mulč dodává kořenům rostlin svým pomalým uvolňováním hnojivo. A navíc tyto travní odřezky udržují půdu kyprou, takže jí nemusíte tak často okopávat.
Chcete-li zabránit zahnívání trávy, neměla by být mulčovací vrstva za čerstva vyšší než tři až pět centimetrů. Ještě lepší je nechat trávu před jejím použitím trochu zavadnout. Mulčovací vrstvy udržujte husté, takže je průběžně doplňujte dalším mulčovacím materiálem.

 

Kávová sedlina je zázračným hnojivem

Zázračný produkt: použitá kávová sedlina
Zázračným hnojivem pro rostliny je také dobře známá použitá kávová sedlina z důvodu vysokého obsahu dusíku, fosforu, minerálů a draslíku. Tento typ hnojení nevyžaduje ani příliš mnoho úsilí. Jednoduše sbírejte starou kávovou sedlinu, rozložte ji na staré noviny a nechte vyschnout, aby se snadněji rozptylovala. Lze ji použít stejně jako běžný kompost k hnojení záhonků, ale i hrnkových, truhlíkových a pokojových rostlin.
Pokojové rostliny snáší tento druh hnojení jen jednou za šest měsíců. Venkovní rostliny však můžete kávovou sedlinou hnojit až čtyřikrát ročně. Jednoduše posypejte půdu kolem dané rostliny a pak sedlinu jemně zapracujte do země. U hrnkových a truhlíkových rostlin můžete kávovou sedlinu přimíchat do půdy přímo při výsadbě. Tenkou vrstvu navíc vždy můžete vysypat na stávající kompost. Rostliny, které tento typ hnojiva obzvláště milují, jsou například růže, muškáty, oleandry, hortenzie, rododendrony nebo azalky.
Jako skvělé hnojivo funguje také voda z vařených brambor, díky vitamínům uvolněným do vody během procesu vaření. Jednoduše nechte vodu po vaření vychladit a použijte ji k zalévání pokojových nebo zahradních rostlin jednou týdně.

 

Rycí vidle jsou cenným pomocníkem při výsadbě i přehazování kompostu. Gardena rycí vidle Terraline stojí 1 100 Kč

 

Nevoní, ale rozhodně pomáhá
Pokud se nebojíte nepříjemného zápachu, pusťte se směle do výroby hnojiva s použitím koňského trusu. Tento typ hnojiva je obzvlášť prospěšný pro růže a další rostliny, které vyžadují zvýšené množství živin v půdě. Při přípravě hnojiva dejte jednu lopatu hnoje do kbelíku a naplňte jej vodou. Poté směs nechte tři týdny dozrát na místě, kde vás nebude její zápach obtěžovat. Hotovou směs pak zřeďte vodou v poměru 1 : 20 a pohnojte jí požadované rostliny. Můžete také koňský hnůj zakopat přímo do záhonku.

 

Výborně funguje i výluh z kopřiv

Hnojte kopřivami
Výborně funguje také výluh z kopřiv, který si ovšem stejně jako koňský hnůj vybírá svou daň za vynikající účinnost silným zápachem. Tento výluh má velmi vysoký obsah dusíku a vyrobíte jej snadno z listí čerstvé kopřivy dvoudomé, kterou nařežete na malé kousky a vložíte do kbelíku s 10 litry vody, ideálně dešťové. Směs zakryjte a nechte louhovat asi dva týdny. Až kapalina ztmavne a zastaví se pěnění, nařeďte asi půl litru tohoto domácího tekutého hnojiva 10 litry vody a zalévejte tímto výluhem vaše rostliny jednou nebo dvakrát týdně. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístit kolem rostlin při zalévání.
Toto přírodní hnojivo je prospěšné nejen pro pokojové rostliny, ale veškeré záhonky v zahradě s výjimkou fazolí, hrachu a cibule. Pokud jsou navíc na rostlinách mšice, můžete je tímto tekutým hnojivem postříkat, protože vytvoří vrstvu křemičitanů, která zabraňuje mšicím proniknout do rostlinných buněk a vysávat je. Tato ochrana ovšem trvá pouze do příštího deště, který ochrannou vrstvu smyje.
Na výrobu a samotné hnojení se vybavte nářadím, se kterým se vám bude pracovat jedna radost.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: GARDENA A SHUTTERSTOCK

Domácí hnojivo pro vaši zahrádku