Dekorativní úpravy betonu

Beton má spoustu nenahraditelných vlastností k tomu, aby mohl sloužit na podlahách, stěnách či zídkách nejen jako podklad či konstrukce, ale i jako pohledový materiál. Lze ho i různě upravovat.

Beton se obvykle příliš nesnese se vzhledem obvyklých stavebních materiálů venkovských chalup či stavení, tam je nutné zacházet s ním obezřetně a myslet na to, že například dodatečné vybetonování podlah bez odpovídající kvality izolace může „natáhnout“ vlhko do obvodových zdí. Zpevnění pochozích ploch, chodníků, teras či jeho použití v doplňkových stavbách nebo opěrných zídkách však v úvahu připadají i na chalupě a často jde o výhodnou kombinaci materiálu, který není drahý, snadno se s ním pracuje a je extrémně odolný.

Ukázka tzv. raženého betonu, jehož povrchová úprava imituje venkovní dlažbu

Ukázka tzv. raženého betonu, jehož povrchová úprava imituje venkovní dlažbu. Foto: Shutterstock

Stěny a zídky

Svislé konstrukce z betonu se dají snadno obkládat. Použít můžete keramiku, obkladový kámen, cihlové pásky i různé betonové imitace. Soudržnost je vhodné zpevnit adhezním nátěrem (můstkem).

Sklepy či technické místnosti mnohdy postačí natřít speciální barvou na beton. Obvykle jde o syntetické nátěry v základní barevné škále, které dobře odolávají vodě a doporučují se i na betonové bazény.

Raznice na vytváření dekorů jsou různé, ale skládají se podobně jako puzzle a vytlačí do zavadajícího betonu například vzor dlažby

Raznice na vytváření dekorů jsou různé, ale skládají se podobně jako puzzle a vytlačí do zavadajícího betonu například vzor dlažby. Foto: Shutterstock

Imitace kamene

U podlah či venkovních pochozích ploch je možné použít na beton různé druhy dlažebních materiálů, ale zajímavé dekorativní úpravy se dají udělat i pomocí gumových razidel. Ty do zavadající vrstvy betonu „otisknou“ například vzory nášlapných kamenů či zámkové dlažby, specializované firmy používají i probarvený beton různých odstínů a lze tak získat poměrně věrnou imitaci různých typů dlažby, která se navíc vyznačuje značnou odolností a snadnou údržbou.

Tradiční gletování je náročné, ale lze je zvládnout, případně nahradit použitím samonivelačních stěrek

Tradiční gletování je náročné, ale lze je zvládnout, případně nahradit použitím samonivelačních stěrek. Foto: Shutterstock

Hladký a lesklý

Gletování (kletování) betonového povrchu je technologie úpravy betonových ploch, která se kdysi běžně používala i při stavbách venkovských domů a dodnes dobře slouží například v různých prádelnách. Spočívá v zaprášení zavadlého povrchu prosátým cementem za souběžného vlhčení a zatahování finálního povrchu ocelovým hladítkem. Vznikne tak hladký, trvanlivý, snadno vytíratelný a voděodolný povrch.

Jde o jednoduchou úpravu, jejíž zvládnutí ovšem vyžaduje určitou zručnost a praxi. Pokud ji chcete zkoušet vlastnoručně, připravte se na to, že stopy po hladítku mohou zůstat viditelné. Gletování nabízejí i profesionálové, do značné míry ho však lze nahradit použitím samonivelační stěrky, která po vylití rovněž vytvoří hladký rovný povrch.

Náš tip

I u hotových pytlovaných směsí je nutné dávkovat optimální množství vody. Příliš řídká směs se zdánlivě pohodlněji aplikuje a snadno zateče i do spár či nedostupných míst, ale pevné částice klesají dolů, voda vystupuje na povrch a svrchní vrstva se tak stane po vyzrání méně odolnější.

TEXT: Richard Guryča
FOTO: Shutterstock

Dekorativní úpravy betonu