Chata pro romantiky

Chata na okraji rybníka obklopeného zelení a přilehlé molo s loďkou nabízejí okouzlující prostředí pro milovníky romantiky.

Je to konec světa! Velký rybník uprostřed, břízy, duby a olše kam jen oko dohlédne a také divoké kachny, které se tu rády procházejí… A pak ještě vysloužilé molo, u něj přivázaná malá loďka vyzývající ke krátkým projížďkám po vodní hladině, rybaření a snění. Tak vás vítá chata Jana ve francouzské Normandii.

Terasu, stěny i prostor kolem chaty zabydlela majitelka spoustou rostlin. Prosklenou stěnou v patře vidíme do čítárny

Atmosféra inspirovaná rybářskými chatami

Françoise Piccino vždy snila žít co nejblíže přírody, na půdě svých předků. „Myšlenka přestavět na obytnou chatu starou dřevěnou kůlnu postavenou mým otcem se zrodila z touhy najít útočiště v klidném místě v přírodě, v zeleni. Měla by sloužit nejen pro rodinu, ale i pro přátele nebo hosty,“ říká Françoise.
Z horního patra dnes stavení nabízí jedinečný výhled na rybník, který byl vykopán v osmnáctém století, o rozloze 1,5 hektaru. Můžete odsud například vyhlížet bílé volavky, které tiše přelétávají nad vodou, z břehu nebo loďky lze pod hladinou zahlédnout kapry a štiky.

Starý kovový nábytek i omšelé doplňky mají své kouzlo a velmi jim svědčí kombinace se živou zelení

Na kryté terase před ložnicí Françoise ráda posedí u šálku s kávou nebo chystá květiny do vázy

Patina zůstala

Kůlna ani po přestavbě neztratila svou patinu, z původní budovy bylo maximum zachováno. To, co chatu doplnilo, pochází většinou z jiných starých staveb, jako například velkoformátová okna dovezená sem z jedné zrušené dílny. A jak vidíte, starou dřevěnou konstrukci není třeba ani sjednotit novým nátěrem.
Interiéry ale rozzářila bílá barva. Bílý nátěr dostala trámová konstrukce včetně stropu i dřevěné obklady stěn, bílý je nábytek i většina doplňků. Do přízemí se vešla malá kuchyně, jídelna, ložnice, koupelna a toaleta. Venkovní dřevěné schody vedou do rozlehlé čítárny v patře, která je také úžasným pozorovacím stanovištěm rybníka a jeho okolí. Pohodlné sezení zde poskytují různá proutěná křesílka.

I leckterá stodůlka nebo kůlna u nás by se dala bez velkých úprav předělat na příjemnou letní chatu

Prostor pro jídelní stůl není velký, ale nedostatkem světla rozhodně netrpí

V přírodním stylu

Majitelka, bývalá prodejkyně starožitností, má pro zařizování cit. Místnosti vybavila jednoduše a vkusně, přitom s moderním komfortem. Příjemnou atmosféru interiéru dodávají starší kousky nábytku a střídmé doplňky. Sítě, rybářské pruty a další pomůcky připomínají rybářské „chatrče“.
V ložnici vládne intimní atmosféra a krémové a bílé tóny, lněné ložní prádlo, polštáře v pytlích na obilí, režné závěsy, bílé lampičky.
Jídelna působí střízlivě, svěže a lehce, prosvětlují ji okna ze dvou stran. Bílou na stěnách a stropu osvěžují barevné polštářky na židlích, dřevěné rybky pověšené nad stolem, keramické misky a především kytice letních květů ve váze.
Také v kuchyni převažuje bílá barevnost doplněná jen červenou na textilu.

Letní dům stojí jen pár metrů od rybníka, k dispozici je zabydlené molo a loďka pro projížďky nebo rybaření

Žije se venku

Příznivé počasí umožňuje trávit hodně času venku. A chata a její okolí jsou tomu přizpůsobeny. Na přízemní terase kryté přesahujícím patrem se dá posedět u kulatého stolku nebo v proutěném křesle, k odpočinku lákají lehátka před stavením, o kousek dál zve k občerstvení zahradní jídelní stůl. Nebo byste se raději nechali zlákat k romantické večeři u prostřeného stolu na molu?
Francouzi mají v oblibě kovový sedací nábytek a ten převládá i u této chaty. Nejen ozdobně tvarované židle a polokřesílka, ale i lehátka. Sedací nábytek, stolky i různé doplňky se pyšní letitou patinou, která dodává tomuto bydlení neopakovatelnou atmosféru.

Françoise miluje růže

Majitelka se nespokojila se stromy kolem, konstrukci chaty nechala porůst popínavou zelení a stavení obklopila malými i velkými nádobami se zasazenými rostlinami a květinami. Mezi nimi převládají růže, jejichž je milovnicí a pečlivě se o ně stará.

 

Text: Iva Tvrzová
Překlad: Klaudie Mrkusová
Foto: Allphoto

Uložit

Chata pro romantiky