Zimní zahrada

S příchodem chladného počasí ubývá možností pobytu venku, o to víc toužíme po úniku ze čtyřech stěn. Šalamounským řešením může být zimní zahrada, která nám zprostředkuje kontakt s přírodou, přitom zůstaneme v teple.

Zimní zahrady nejsou příliš běžnou součástí rekreačních objektů, spíše jsme u nich zvyklí na zasklené verandy či dodatečně přistavěná zádveří. V obou případech se jedná o rozšíření nevelké podlahové plochy a zamezení průniku chladu do obytného prostoru. Zimní zahrady splňují rovněž oba tyto požadavky, navíc při správné orientaci ke světovým stranám pomohou zejména v zimním období s ohříváním interiéru a tím k energetickým úsporám.
Zimní zahrada ale poskytne další plnohodnotnou místnost navíc a je jedno, zda bude využita spíše prakticky, například jako kuchyně s jídelnou, rozšíření obývacího pokoje, nebo bude plnit funkci vycházející ze samotného názvu a stane se útočištěm milovníků rostlin nebo třeba voliérou. Při splnění nároků na prostory se zvýšenou vlhkostí vzduchu v ní může být také bazén.

zimní zahrada z hliníkových systémů Schüco v elegantním šedém tónu si výborně porozumí se zařízením v retrostylu (Schüco)

Vhodné partnerství

I zimní zahrada menších rozměrů výrazně pozmění celkový vzhled domu, tudíž bychom měli mít při výběru v patrnosti tvar, konstrukční prvky a materiál. Ke srubu, roubence či statku ve stylu lidového baroka bychom zimní zahradu násilně připojovat neměli. Jistou alternativu představuje tolik oblíbená zasklená veranda. Naopak s většinou chat si budou i strohé tvary zimní zahrady rozumět a tam, kde by byl přechod mezi stavbami příliš násilný, lze volit zaoblené tvary nebo více šikmin ve střešní části. Druhou možnost představují samostatně stojící zimní zahrady, jejichž vzhled se již může více odlišovat od hlavní obytné stavby.
Pro ladící vzhled, ale samozřejmě i pevnost a trvanlivost přístavby je důležitá konstrukce zimní zahrady. Příliš masivní díly z ní udělají těžkotonážního nájezdníka, který jakoby chtěl původní stavbu vytlačit. U historických staveb je pak nutné velmi dobře zvážit, bude-li jim slušet jednoduchá elegance minimalistické zimní zahrady nebo by se u nich lépe vyjímala taková, která bude mít profilování a další zdobné prvky včetně kazetových dveří, případně prvky kované.
Neméně důležitou věcí je výběr materiálu. Netřeba podotýkat, že jen kvalitní nám zajistí dobrou službu a také dlouhou trvanlivost zahrady, jež je víc než žádoucí i s ohledem na nemalou investici, kterou si její pořízení vyžádá. Materiál však hraje roli i z hlediska vzhledu. Plast u starých staveb nemá své místo, stejně jako v případě oken a dveří. Železo dovolí doslova ukout pohádkový prostor, jaký můžeme vidět u secesních vil, podléhá ovšem snadno korozi a je třeba je pravidelně ošetřovat nátěrem, což není vzhledem k poměrně složité a špatně přístupné konstrukci zimní zahrady zrovna snadné. Hliník je prakticky bezúdržbový a většinou se snese s moderní i původní architekturou. Dřevo dává na výběr mezi jednoduchostí a zdobností konstrukce, ale stejně jako železo potřebuje pravidelnou údržbu. Nabízí se i kombinace hliníku a dřeva nebo hliníku a plastu, která přispívá k lepší tvarové stálosti i životnosti zimní zahrady.
Mnohem větší nároky pak bude na pevnost konstrukce klást instalace v horské oblasti s velkou sněhovou nadílkou. Tady platí, že čím větší je vzdálenost mezi jednotlivými střešními profily, tím větší by měla být tloušťka výplně, tzn. skla, případně polykarbonátu.

zastínění je v tomto případě řešeno výsuvnou markýzou

Typy zimních zahrad

Zimní zahrady se dělí do několika kategorií. Prvním „rozcestníkem“ při výběru je, zda chceme zimní zahradu pro sezónní, či celoroční užívání. V prvním případě se neklade důraz na zateplení, což tyto typy řadí do nižší cenové kategorie. Dále je to druh materiálu, z něhož jsou vyrobeny a typ konstrukce. Na výběr tak máme z rámové konstrukce se sklem nebo polykarbonátem, se sklem bez rámu, s posuvnými stěnami nebo zastřešením a pak samozřejmě atypy projektované a vyrobené přesně podle přání zákazníka.

zimní zahradu lze pojmout jako velkorysý
prostor s netypickým půdorysem. Hliníkový systém Schüco zajišťuje pevnost konstrukce (Schüco)

Co předchází instalaci

Jednodušší situaci mají stavebníci, kteří se rozhodnou pro zimní zahradu v rámci nové výstavby domu nebo chaty. Je zahrnuta do projektu, není potřeba řešit dodatečný vstup, což s sebou nese bourání stěn, ani dodatečné požadavky na izolaci mezi stávající stavbou a zimní zahradou, napojení okapových svodů atd. Do jisté míry lze ovlivnit i orientaci zimní zahrady ke světovým stranám, což je pro více či méně relaxační prostor nesmírně důležité. Umístit ji na severní nebo jižní stranu stavby není nejlepší řešení, buďto bude chladná, nebo se bude v letních měsících výrazně přehřívat. Ideální je proto nasměrování na jihovýchod či jihozápad.
Při samotné realizaci máme dvě možnosti, buď se obrátit na renomovanou firmu, která nám zimní zahradu dodá na klíč, nebo se pustit do práce svépomocí. Instalace zimní zahrady firmou sice navýší výslednou pořizovací cenu, ale vyhneme se tak mnoha chybám, které by přinesl náš neodborný přístup. Pokud se do díla přesto chceme dát sami, můžeme zvolit stavebnici, která nám práci usnadní.

menší typ zimní zahrady z hliníkových profilů poskytne prostor pro příjemné posezení
chráněný před výkyvy počasí (Schüco)

Dobré klima

Bude-li zimní zahrada určena pro pěstování zejména tropických rostlin, pak bude vyšší vlhkost vzduchu žádoucí, v případě, že bude sloužit jako obytný prostor a bude volně napojena na interiér, měla by vykazovat obdobné hodnoty vzdušné vlhkosti. Před vznikem plísní z kondenzace par prostor ochrání dostatečně vyřešené proudění vzduchu. Postačí k tomu dvojice otevíracích křídlových nebo sklopných oken v protilehlých částech zimní zahrady. Automatické větrání zajistí speciální inteligentní systémy, které měří a vyhodnocují teplotu, vlhkost a další parametry a přizpůsobují jim intenzitu a dobu větrání.
Proti přehřívání v horkém počasí ochrání zimní zahradu zastínění ve formě markýz, venkovních či vnitřních rolet a žaluzií, jež mohou být rovněž napojeny na automatický systém, který je stahuje a vytahuje v závislosti na aktuální teplotě prostoru.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Zimní zahrada

Zimní zahrada